fbpx

Jaka fotoprotekcja jest najskuteczniejsza?

Autor Magdalena Błaszczak
fotoprotekcja

Dermatolodzy zalecają filtry przeciwsłoneczne, które mają SPF 30 lub wyższy i są wodoodporne oraz posiadają szerokie spektrum ochrony przed UV. Polecają również unikanie słońca oraz noszenie odpowiedniej odzieży, nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych. Jakie są najnowsze doniesienia na temat szkodliwości promieniowania?

Dr-Bartosz-Pawlikowski

dr Bartosz Pawlikowski o fotoprotekcji

dermatolog, lekarz medycyny estetycznej

Światło słoneczne obejmuje długości fal UVB i zakresy UVA (UVB, 290-320 nm; UVA2, 320-340 nm; i UVA1, 340-400 nm) oraz światło widzialne (VL: 400-700 nm). Szkodliwe działanie UVB zostały rozpoznane jako pierwsze (oparzenia słoneczne), filtry przeciwsłoneczne były opracowane głównie w celu zapobiegania przenikaniu promieniowania UVB do skóry.

Co oznacza SPF?

  • SPF filtra przeciwsłonecznego, zdefiniowany jako „poziom ochrony przed oparzeniami słonecznymi” ocenia uszkodzenia skóry głównie przez UVB i, w mniejszym stopniu, przez UVA2, ale nie podaje informacji o zdolności ochronnej przeciwko innym długościom fal światła.
  • Termin SPF (Sun Protection Factor) został przyjęty przez FDA w 1978 roku.
  • Uszkodzenia strukturalne skóry spowodowane ekspozycją na promieniowanie UVA zostały po raz pierwszy opisane przez Kligmana w 1969 r., który stworzył termin „fotostarzenie”.
  • W odpowiedzi na wyniki badań, w 2011 roku FDA zmieniła definicję „krem przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania”, który odtąd musi zawierać ochronę przed promieniowaniem UVA, ze względu na wzrost dowodów potwierdzających wpływ negatywnego działania promieni UVA i z powodu obaw o „potencjalnie niewystarczającej ochronie przed promieniowaniem UVA w sprzedawanych produktach ochrony przeciwsłonecznej”.
  • Do tej pory termin nie uwzględnia składników o zdolnościach ochronnych przeciwko VL i nie ma międzynarodowego uzgodnionego systemu oceny poziomu ochrony dla UVA lub VL.
  • Spośród szerokiej gamy filtrów UVB zatwierdzonych obecnie przez FDA, tylko 2 oferują ochronę przeciwko frakcji długich fal UVA: tlenek cynku i awobenzon.
  • Istniejące wytyczne Amerykańskiej Akademii Dermatologii i FDA skupiają się przede wszystkim na zagrożeniach związanych z promieniowaniem UV, mimo, że pojawiają się dowody o ogromnym znaczeniu VL w procesach uszkodzenia skóry.

Które promieniowanie szkodzi skórze najbardziej?

  • Około 50% światła słonecznego znajduje się w widmie widzialnym (długości fal 400-700 nm) i istnieje coraz więcej doniesień o wpływie dłuższych fal na skórę.
  • Efekty działania VL obejmują ciemnienie barwnikowe (głównie typów skóry IV-VI wg Fitzpatrica FST) i rumień (FST I-III).
  • Odnotowano znaczenie kliniczne VL w badaniach kobiet z ostudą stosujących filtry przeciwsłoneczne nie zabezpieczające przed VL.
  • Ponadto badania z użyciem diody LED wykazały, że dolny zakres VL (światło niebieskofioletowe lub około 415 nm) był przede wszystkim odpowiedzialny za indukowanie produkcji barwnika w fototypach III-VI.
  • Tak więc, podczas gdy wszystkie rodzaje skóry powinny być chronione przed promieniowaniem UV, VL jest problemem, szczególnie dla osób z ciemnymi typami skóry.
  • Wydaje się również, że istnieje synergia między UV i VL, gdzie VL wydaje się nasilać skutki promieniowania UVA o dużej długości fali.
  • Do tej pory fotoochrona przed VL opierała się głównie na unikaniu słońca oraz stosowaniu odzieży ochronnej, czapek i okularów.
  • Filtry UV dopuszczone do stosowania w preparatach przeciwsłonecznych w Stanach Zjednoczonych nie chronią przed VL.
  • Ponadto obserwuje się wzrost znaczenia obecności składników o charakterze przeciwutleniaczy i redukujących ilość wolnych rodników, które wzmacniają działanie filtrów.

Nowe perspektywy używania kremów przeciwsłonecznych

  • Na podstawie wieloośrodkowych badań wykazano, iż sama ochrona przed promieniowaniem UVA/UVB jest niewystarczająca. Rozpowszechnianie się produktów chroniących przed słońcem świadczy o wzroście globalnej świadomości i zapotrzebowaniu na ochronę przeciwsłoneczną wśród pacjentów.
  • UV i VL generują reaktywne formy tlenu i azotu, które mają wpływ na uszkodzenia skóry i zaburzenia pigmentacji (np. hiperpigmentacja, melasma, nierówny koloryt skóry, fotostarzenie i przebrwienia pozapalne).
  • Środki ochrony przeciwsłonecznej powinny więc zawierać stabilne i fizjologicznie aktywne antyoksydanty.
  • W 2015 r. Diffey i wsp. porównali ochronę przed promieniowaniem UV zapewnioną przez 4 kosmetyki przeciwsłoneczne w Stanach Zjednoczonych i 4 w Europie, każdy z SPF 50. Filtry przeciwsłoneczne w USA, zawierające ochronę przeciwko UVA, hamowały dostęp UV do skóry w 3-krotnie mniejszym stopniu niż te dostępne w Europie. To skłoniło FDA do zmiany standardów ochrony przed UVA i usunięcia najsłabszych produktów z rynku.
  • Dodatkowo nowym obszarem rozwoju jest rozszerzenie składu preparatów o antyoksydanty i inne, zapewniające wzmocnienie ochrony przed UV i VL. Składniki te mają zdolność do neutralizacji wolnych rodników pośredniczących w oksydacyjnym uszkodzeniu skóry. Regulacje FDA klasyfikują filtry przeciwsłoneczne jako leki dostępne bez recepty.
  • Komisja Europejska reguluje filtry przeciwsłoneczne jako kosmetyki. W porównaniu do 16 filtrów przeciwsłonecznych zatwierdzonych przez FDA, Komisja Europejska ma obecnie 27 zatwierdzonych filtrów. Tak więc konsumenci w Stanach Zjednoczonych mają mniejszy dostęp do preparatów przeciwsłonecznych z filtrami o szerokim spektrum działania w porównaniu z Europą.

Jak chronić przed słońcem skórę problematyczną?

W piśmiennictwie naukowym istnieją wytyczne do fotoprotekcji z uwzględnieniem nieprawidłowego stanu skóry. Oto substancje, które zapobiegną fotostarzeniu cery z problemami i jednocześnie nie zaostrzą jej zmian zapalnych…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.