fbpx

Łuszczyca dłoni, stóp i paznokci – jakie są najskuteczniejsze metody leczenia?

Autor Magdalena Błaszczak
luszczyca

Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, która dotyka nawet do 3% populacji! Jest to choroba istotnie obniżająca jakość życia. Wpływa na relacje międzyludzkie i praktycznie każdy aspekt życia pacjenta. Łuszczyca stygmatyzuje. Bardzo często przyczynia się do powstania zaburzeń lękowych, depresji czy uzależnień.

Prof-dr-hab-Aleksandra-Lesiak

Prof. dr hab.n.med. Aleksandra Lesiak o łuszczycy dłoni, stóp i paznokci

Łuszczyca dłoni i stóp – jak wyglada?

Zmiany łuszczycowe na dłoniach i stopach mogą towarzyszyć łuszczycy o innej lokalizacji, ale mogą być też jedyną manifestacją choroby. Łuszczyca dłoni i stóp charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem, znacznie większą opornością na stosowane leczenie przeciwłuszczycowe w porównaniu ze zmianami łuszczycowymi o odmiennej lokalizacji oraz stanowi istotny problem zdrowotny dla pacjentów. Zmiany na dłoniach utrudniają, a czasami wręcz uniemożliwiają wykonywanie pracy zawodowej oraz codziennych obowiązków. Zmiany na stopach z uwagi na pojawiające się pęknięcia i rozpadliny oraz towarzyszący im ból stanowią poważne utrudnienie przy chodzeniu.

Leczenie łuszczycy dłoni i stóp

Znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów z łuszczycą dłoni i stóp powoduje, że w przypadku tej grupy chętniej niż w innych postaciach łuszczycy sięga się po leczenie ogólne, nawet jeśli nie zostają spełnione kryteria ciężkości choroby upoważniające do rozpoznania łuszczycy umiarkowanej do ciężkiej. Trudność leczenia łuszczycy dłoni i stóp wynika ze znacznie grubszej warstwy rogowej naskórka w tych okolicach ciała, a tym samym gorszego przenikania leków miejscowych w głąb skóry. Leczenie łuszczycy dłoni i stóp należy rozpocząć od terapii miejscowej, nierzadko w skojarzeniu z miejscową fototerapią lub leczeniem laserem ekscymerowym. Aby zwiększyć penetrację leków miejscowych, można stosować opatrunki okluzyjne. Często na początku stosowane są leki keratolityczne, a dopiero później zasadnicza terapia przeciwłuszczycowa. Pomocne może być stosowanie preparatów łączonych, zawierających silne glikokortykosteroidy z lekami keratolitycznymi. Oprócz glikokortykosteroidów wykazano także skuteczność pochodnych witaminy D. W przypadku niepowodzenia leczenia miejscowego należy rozważyć zasadność leczenia ogólnego, zwłaszcza w przypadku znacznego obniżenia jakości życia. Poprawę obserwowano po stosowaniu cyklosporyny A, metotreksatu, acytretyny oraz leków biologicznych.

Łuszczyca paznokci – leczenie

Skuteczne miejscowe leczenie zmian paznokciowych stanowi wyzwane ze względu na trudności w przenikaniu leku do macierzy i łożyska paznokcia oraz długi czas, jaki jest potrzebny do odrostu zdrowej płytki paznokciowej (z reguły od 6 do 24 miesięcy). Powoduje to konieczność długotrwałego i regularnego stosowania leku, co u wielu chorych może być trudne z powodu braku widocznej poprawy w krótkim czasie. W ocenie nasilenia zmian paznokciowych oraz skuteczności leczenia może być pomocny wskaźnik NAPSI (Nail Psoriasis Severity Index). W pierwszym okresie leczenia, zwłaszcza przy mniej nasilonych zmianach w obrębie płytek paznokciowych, można podjąć próbę terapii miejscowej. Zastosowanie mają silne i bardzo silne glikokortykosteroidy w połączeniu z lekami keratolitycznymioraz połączenie kalcypotriolu z dipropionianem betametazonu.
Skuteczność leczenia miejscowego ocenia się na około 30–40%. Jeżeli okaże się ono nieskuteczne lub zmiany są bardziej nasilone, należy rozważyć celowość leczenia ogólnego jednym z dostępnych ogólnych leków przeciwłuszczycowych. Leczenie biologiczne jest najbardziej skuteczną formą terapii łuszczycy paznokci i powinno być stosowane jako pierwszy wybór w terapii ogólnej u osób z zajęciem powyżej 3 paznokci lub NAPSI powyżej 20.

Te zabiegi przywracają zdrowy wygląd skórze trądzikowej

Trądzik to trudny przeciwnik – i w okresie dorastania, i wtedy, gdy pojawia się u osób dorosłych. Oprócz leczenia dermatologicznego pacjenci mogą zastosować szereg skutecznych terapii u kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej, które znacząco poprawią wygląd skóry, na której ta dermatoza pozostawiła blizny.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności