fbpx

Jak chronić przed słońcem skórę problematyczną?

Autor Magdalena Błaszczak
chronic-przed-sloncem

W piśmiennictwie naukowym istnieją wytyczne do fotoprotekcji z uwzględnieniem nieprawidłowego stanu skóry. Oto substancje, które zapobiegną fotostarzeniu cery z problemami i jednocześnie nie zaostrzą jej zmian zapalnych.

Dr-Bartosz-Pawlikowski

Dr Bartosz Pawlikowski

specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY/SKÓRA WRAŻLIWA

Chociaż kontrolowana ekspozycja na słońce przynosi korzyści niektórym pacjentom z atopowym zapaleniem skóry, ekspozycja u innych osób może spowodować upośledzenie funkcji bariery skórnej. U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry pod wpływem UV może wystąpić pogorszenie stanu skóry: długotrwały rumień, wrażliwość na słońce. W przypadku ochrony skóry z AZS przed słońcem należy rozważyć mineralne filtry przeciwsłoneczne: dwutlenek tytanu, tlenek cynku. Okazuje się, że awobenzon i oktokrylen są rzadkimi czynnikami uczulającymi i są uważane za bezpieczne dla skóry z AZS. Składnika, którego należy unikać ze względu na możliwość wystąpienia kontaktowego zapalenia skóry to z kolei: Benzofenon-3 (oksybenzon). 

SKÓRA Z FOTOUSZKODZENIAMI

Skóra z objawami fotouszkodzeń wymaga codziennego stosowanie fotostabilnego kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania na wszystkich obszarach narażonych na działanie promieni słonecznych oraz ubrań ochronnych i kapelusza tak często, jak to możliwe. Produkty po opalaniu powinny zawierać składniki pomagające naprawić uszkodzenia skóry i wspomagające jej regenerację. Należy rozważyć stosowanie produktu zawierającego retinol w nocy, aby poprawić cykl odnowy komórkowej.

SKÓRA TRĄDZIKOWA

Przed nałożeniem filtra należy bezwzględnie oczyścić skórę z resztek komórkowych i sebum. Należy wybierać preparaty niekomedogenne o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają: żelowe lub płynne. Preparaty powinny mieć charakter matujący, w przypadku stosowania makijażu należy sięgać po podkłady z filtrem. Należy unikać substancji zapachowych i olejków aromatycznych.

SKÓRA Z PRZEBARWIENIAMI I WRAŻLIWA NA UV

W przypadku skóry z przebarwieniami, niezależnie od ich typu, ekspozycja na UV jest przeciwwskazana. Jeśli jednak istnieje konieczność ochrony takiej skóry, należy stosować filtry o szerokim spektrum ochrony i wysokim faktorem, minimum SPF 30. Jest wskazane by taki preparat zawierał substancje przeciwzapalne: likochalkon A i glicyretynian. Należy stosować filtry mineralne: dwutlenek tytanu, tlenek cynku. Należy rozważyć nakładanie retinolu na noc.

TRĄDZIK RÓŻOWATY

Cera z trądzikiem różowatym wymaga codziennego stosowania filtrów przeciwsłonecznych, również w celu ochrony przed powstaniem teleangiektazji i rumienia. Należy stosować filtry przeciwsłoneczne zawierające dimetikon lub cyklometikon, aby zmniejszyć podrażnienie.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.