W piśmiennictwie naukowym istnieją wytyczne do fotoprotekcji z uwzględnieniem nieprawidłowego stanu skóry. Oto substancje, które zapobiegną fotostarzeniu cery z problemami i jednocześnie nie zaostrzą jej zmian zapalnych.
Dr Bartosz Pawlikowski
specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej
ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY/SKÓRA WRAŻLIWA
Chociaż kontrolowana ekspozycja na słońce przynosi korzyści niektórym pacjentom z atopowym zapaleniem skóry, ekspozycja u innych osób może spowodować upośledzenie funkcji bariery skórnej. U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry pod wpływem UV może wystąpić pogorszenie stanu skóry: długotrwały rumień, wrażliwość na słońce. W przypadku ochrony skóry z AZS przed słońcem należy rozważyć mineralne filtry przeciwsłoneczne: dwutlenek tytanu, tlenek cynku. Okazuje się, że awobenzon i oktokrylen są rzadkimi czynnikami uczulającymi i są uważane za bezpieczne dla skóry z AZS. Składnika, którego należy unikać ze względu na możliwość wystąpienia kontaktowego zapalenia skóry to z kolei: Benzofenon-3 (oksybenzon).
SKÓRA Z FOTOUSZKODZENIAMI
Skóra z objawami fotouszkodzeń wymaga codziennego stosowanie fotostabilnego kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania na wszystkich obszarach narażonych na działanie promieni słonecznych oraz ubrań ochronnych i kapelusza tak często, jak to możliwe. Produkty po opalaniu powinny zawierać składniki pomagające naprawić uszkodzenia skóry i wspomagające jej regenerację. Należy rozważyć stosowanie produktu zawierającego retinol w nocy, aby poprawić cykl odnowy komórkowej.
SKÓRA TRĄDZIKOWA
Przed nałożeniem filtra należy bezwzględnie oczyścić skórę z resztek komórkowych i sebum. Należy wybierać preparaty niekomedogenne o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają: żelowe lub płynne. Preparaty powinny mieć charakter matujący, w przypadku stosowania makijażu należy sięgać po podkłady z filtrem. Należy unikać substancji zapachowych i olejków aromatycznych.
SKÓRA Z PRZEBARWIENIAMI I WRAŻLIWA NA UV
W przypadku skóry z przebarwieniami, niezależnie od ich typu, ekspozycja na UV jest przeciwwskazana. Jeśli jednak istnieje konieczność ochrony takiej skóry, należy stosować filtry o szerokim spektrum ochrony i wysokim faktorem, minimum SPF 30. Jest wskazane by taki preparat zawierał substancje przeciwzapalne: likochalkon A i glicyretynian. Należy stosować filtry mineralne: dwutlenek tytanu, tlenek cynku. Należy rozważyć nakładanie retinolu na noc.
TRĄDZIK RÓŻOWATY
Cera z trądzikiem różowatym wymaga codziennego stosowania filtrów przeciwsłonecznych, również w celu ochrony przed powstaniem teleangiektazji i rumienia. Należy stosować filtry przeciwsłoneczne zawierające dimetikon lub cyklometikon, aby zmniejszyć podrażnienie.
Wyróżniamy 3 rodzaje promieniowania – UVA, UVB i UVC. Te ostatnie praktycznie nas nie dotykają,…
Ten nieinwazyjny zabieg selektywnie odmładza i liftinguje skórę. Stymuluje jej głębokie warstwy bez uwrażliwienia zewnętrznych…