fbpx

Czy istnieje dieta odmładzająca skórę?

Autor Magdalena Błaszczak
dieta-odmladzajaca-skore

Codzienne wybory żywieniowe znajdują odzwierciedlenie w jej kondycji. Aby wygladała młodo, zdrowo i promiennie, warto wprowadzić do codziennego menu kilka ważnych składników odżywczych.

lek-Anna-Bachleda-Curus

lek. Anna Bachleda-Curuś o diecie odmładzającej skórę

dermatolog z krakowskiej kliniki SCM estetic.

Aby skóra odwdzięczyła się zdrowym i promiennym wyglądem, nasza dieta powinna bazować na naturalnej, nieprzetworzonej żywności; w głównej mierze składać się z:

  • warzyw;
  • owoców;
  • tłuszczów pochodzenia roślinnego;
  • źródłach pokarmowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Warto zadbać o odpowiednią ilość białka, a także bez wahania sięgać po kiszonki.

Woda – efekty odwodnienia

Dla kondycji naszej skóry niebagatelne znaczenie ma również właściwe nawodnienie, gdyż nasz organizm składa się w ok. 70 procent z wody.

Odwodnienie przejawia się m.in. w:

  • słabszym napięciu i mniejszej elastyczności skóry;
  • cieniach pod oczami;
  • wrażeniu poszarzałej i zmęczonej cery.

Warto również pamiętać, że problemy ze skórą mogą odzwierciedlać stan naszego zdrowia, dlatego należy być czujnym i uważnie obserwować swój organizm; każdorazowo w przypadku nagłego pogorszenia stanu skóry, dobrze jest skonsultować się z dermatologiem, który w razie konieczności pokieruje nas także do innych specjalistów, na przykład do lekarza endokrynologa.

Ważne witaminy z grupy B

Są kluczowe, bo wykazują właściwości łagodzące podrażnienia, przeciwzapalne, nawilżające, wspomagające regenerację, regulujące wytwarzanie sebum oraz poprawiające elastyczność skóry.

Doskonałe źródła witaminy B2 to: nasiona roślin strączkowych, ziemniaki, migdały, jaja, mięso. Witaminę B3 znajdziemy w rybach, ziemniakach, orzechach włoskich, mięsie drobiowym i w produktach pełnoziarnistych.

Witaminę B6 natomiast dostarczymy organizmowi wraz z produktami, takimi jak: ryby, mięso wieprzowe i drobiowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona oraz warzywa i owoce.

Wzmacniająca witamina A

Wraz z betakarotenem pozytywnie oddziałuje na stan nawilżenia, wzmacnia jej strukturę, odpowiada za normalizację wydzielania sebum, przyczynia się do zapobiegania łuszczenia się naskórka, przesuszeniu oraz nadmiernemu rogowaceniu. Źródło witaminy A to m.in. owoce i warzywa takie, jak: papryka, marchew, buraki, szpinak, brzoskwinia.

Witamina C i E  – naturalne antoksydanty

Poza tym warto uzupełnić dietę o witaminę C, która jest naturalnym antyoksydantem, bierze także udział w syntezie kolagenu. Znajdziemy ją zwłaszcza w owocach i warzywach (m.in.: porzeczki, cytrusy, jagody, truskawki, kiwi, natka pietruszki, papryka, jarmuż, kalafior, brokuł).

 Na szczególne wyróżnienie zasługuje również zwana „witaminą młodości” witamina E, która wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, niszczy wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia oraz przyczynia się do nawilżenia skóry. Znajdziemy ją np. w zielonych warzywach, orzechach, pestkach dyni i słonecznika, roślinach strączkowych.

Na niedoskonałości cery – witamina D

Nie możemy pominąć też witaminy D, która wpływa na poziom nawilżenia skóry oraz może łagodzić stany zapalne, zmniejszać produkcję sebum i hamować rozwój bakterii, przyczyniających się do powstawania trądziku. Witamina ta znajduje się np. w rybach  (łosoś, śledź, węgorz, makrela, tuńczyk), produktach mlecznych, serach dojrzewających, żółtkach jaja kurzego. Dla zapewnienia lepszego wchłaniania tej witaminy, dieta powinna być uzupełniona o zdrowe kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Przy komponowaniu diety warto mieć na względzie, że witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach, co możemy zagwarantować sobie np. dodając do sałatek oliwę z oliwek, orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika itp.

Przeciwzapalne minerały

Jak się okazuje nie tylko witaminy odgrywają kluczową rolę w diecie na piękną skórę. W tej kwestii nie sposób przecenić również znaczenia składników mineralnych, takich jak: cynk, selen, miedź, krzem, siarka, żelazo. Wykazują one bowiem działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, przyspieszają złuszczanie naskórka;  dlatego m.in. wspomagają leczenie trądziku. Warto dostarczać sobie ich wraz z pożywieniem (np. sięgając po kaszę jaglaną, soczewicę, płatki owsiane, fasolę, groch, migdały, orzechy, pestki dyni i słonecznika), a także wspomagając się odpowiednio dobraną i sprawdzoną suplementacją. 

Kolagen i koenzym Q10

Oprócz tego, bez wątpienia pozytywnie na naszą skórę wpływa kolagen (jego dobrym źródłem są ryby) oraz wykazujący działanie antyoksydacyjne koenzym Q10 (znajdziemy go np. w rybach, podrobach, produktach pełnoziarnistych, brokułach, szpinaku, orzechach, olejach roślinnych). Dobroczynne działanie mają też zioła, wśród nich na uwagę zasługują np.: hibiskus, morwa, skrzyp polny, rumianek, fiołek trójbarwny, pokrzywa czy mięta.

Co szkodzi cerze? 

Z drugiej strony powinniśmy być świadomi, że niektóre wybory żywieniowe mogą skutkować pogorszeniem się stanu skóry, zwłaszcza, gdy dokonujemy ich nagminnie.

Substancje szkodzące skórze to m.in. alkohol, nikotyna, kofeina sól i cukier. Produkty te mają niekorzystny wpływ na wygląd skóry – staje się ona ziemistoszara, pozbawiona elastyczności, sprawia wrażenie zmęczonej. Pojawia się opuchlizna, podrażnienia, stany zapalne; zaczynamy obserwować utratę jędrności, procesy przedwczesnego starzenia oraz pogłębiającą się tendencję do występowania wyprysków i innych niedoskonałości. Możemy zauważyć nadmierne wysuszenie skóry, lub wręcz przeciwnie – jej przetłuszczenie czy też łuszczenie się.

Należy mieć na uwadze, że zbyt duża ilość sztucznych substancji w pożywieniu (np. konserwantów, barwników, tzw. polepszaczy smaku) może prowadzić do pogorszenia stanu skóry, powstawania alergii skórnych czy nawet nasilać objawy atopowego zapalenia skóry. Dlatego warto wystrzegać się produktów wysoko przetworzonych i wszelkiej żywności typu. fast food.  Na czarnej liście produktów, które bez wahania mogą być określone mianem wrogów zdrowej skóry znajdują się również produkty węglowodanowe o wysokim indeksie glikemicznym, oraz tzw. tłuszcze trans. Na cerę niekorzystnie może wpływać też nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych oraz ostrych przypraw w diecie. 

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.