fbpx

Najskuteczniejsze składniki w diecie przeciwstarzeniowej

Autor Przemek
dieta przeciwstarzeniowa

W zakres diety przeciwstarzeniowej wciąż doskonale wpisują się założenia diety DASH oraz diety śródziemnomorskiej. W obydwu chodzi o to, aby zadbać o dostarczanie w diecie owoców i warzyw bogatych w przeciwutleniacze oraz związki przeciwzapalne, chude białka czy produkty pełnoziarniste.

Claudia Musiał

Claudia Musiał o diecie przeciwstarzeniowej

doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, naukowiec w dziedzinie onkologii eksperymentalnej i biologii molekularnej

Dbając o młody wygląd skóry zawsze należy ograniczyć spożycie żywności przetworzonej, która indukuje rozwój stanów zapalnych, działa prooksydacyjnie i wpływa na rozwój uszkodzeń na poziomie komórkowym. 

Przykładowe produkty przeciwstarzeniowe z uwzględnieniem ich najistotniejszych właściwości 

Kurkuma

Kurkumina zawarta w kurkumie zwalcza stres oksydacyjny, wycisza stany zapalne, indukuje autofagię na poziomie komórkowym, zapobiega skracaniu się telomerów.

Awokado

Pod kątem składu fitochemicznego jest bogate w składniki odżywcze oraz związki przeciwutleniające, które wykazują działanie przeciwstarzeniowe, jak α-karoten, β-karoten, β-kryptoksantyna, zeaksantyna oraz luteina.

Figi

Są bogate są w aminokwasy (lizynę, leucynę, argininę, walinę), błonnik pokarmowy, witaminę C i witaminę E, a także inne związki przeciwutleniające w postaci polifenoli. Wyróżnia się również szereg kwasów organicznych, takich jak kwas fumarowy, kwas szikomowy, kwas cytrynowy, kwas chinowy oraz kwas jabłkowy. Figi bogate są w pierwiastki śladowe oraz niezbędne minerały

Jagody

Bogate są przede wszystkim w takie związki jak pterostilbeny i antocyjany. Działanie związków bioaktywnych ukierunkowane jest na uszkodzenia DNA, działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne czy pobudzenie aktywności komórkowej. Flawonoidy jagodowe wykazują działanie prewencyjne wobec chorób układu sercowo-naczyniowego, insulinooporności (zmniejszają poziom cukru we krwi), obniżają także ciśnienie krwi oraz poziom lipoprotein o małej gęstości, a także poziom cholesterolu całkowitego. Związki pochodzące z jagód wpływają na syntezę kolagenu i elastyny.

Ciemna czekolada

Konsumpcja niewielkich ilości ciemnej czekolady może wykazywać korzyści przeciwstarzeniowe. Ziarna kakaowe charakteryzują się obecnością szeregu fitochemikaliów o działaniu przeciwutleniającym, w tym flawanoli. Jak wskazują badania, związki te ukierunkowane są swoim działaniem wobec uszkodzeń oksydacyjnych, które powstają na skutek promieniowania UV.

Orzechy

Są bogate są w tłuszcze jednonienasycone oraz wielonienasycone. Właściwości i skład orzechów uwarunkowane są ich rodzajem. Pistacje zawierają flawonoidy i polifenole, a w związku z tym wykazują działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Orzechy włoskie mają wysoką zawartość kwasów omega-3 oraz polifenoli. Migdały cechują się wysoką zawartością witaminy E oraz kwasów omega-6. Orzechy brazylijskie swoją aktywność przeciwutleniającą zawdzięczają zawartości kwasów omega-3, glutationu oraz selenu. Orzechy nerkowca zawierają aminokwasy, fitosterole, błonnik, minerały oraz witaminy.

Oliwa z oliwek

Zawiera wysoką ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na aktywację enzymu długowieczności w postaci SIRT1. Związkiem polifenolowym zawartym w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia jest hydroksytyrozol. Wykazuje on silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Co więcej, działa również przeciwbakteryjnie. Jak wskazują źródła, hydroksytyrozol ma działanie zwiększające poziom enzymu AMPK, co wpływa na aktywność mitochondriów oraz hamujące wobec procesów zapalnych. Oliwa zawiera również inne związki polifenolowe – obok hydroksytyrozolu wyróżnia się oleokantal. Stąd też oliwa z oliwek wykazuje silne działanie przeciwutleniające oraz zmniejszające uszkodzenia DNA.

Jogurt


To doskonałe źródło białka. Bogaty jest w witaminy z grupy B, cynk oraz wapń. Jest również naturalnym źródłem probiotyków. Jogurt to źródło takich szczepów bakteryjnych jak Bifidobacterium czy Lactobacillus. Wykazuje właściwości kardioprotekcyjne i wskazany jest w diecie osób z wysokim ciśnieniem krwi. Dba również o zdrowie kości oraz reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową. Jogurt i probiotyki w nim zawarte wspierają również pracę jelit. W diecie doskonale sprawdzają się: jogurt grecki, który może być bogaty w Lactobacillus helveticus R0052; jogurt islandzki (tzw. skyr), który w swoim składzie ma probiotyki jak Bifidobacterium, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus; jogurt francuski zawierający szczepy takie jak Streptococcus thermophilus i Lactobacillus bulgaricus. Należy zwrócić uwagę na wartości zdrowotne kefiru, który powstaje w drodze fermentacji. Kefir może zawierać takie kultury jak Leuconostoc, Lactococcus, Streptococcus i Lactobacillus. Żywność probiotyczna dedykowana jest w diecie seniorów, bowiem jak wskazują źródła, przewlekłe zaparcia dotykają blisko 20% osób starszych.

Czosnek


(Allium sativum) wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Zawiera takie składniki antyoksydacyjne jak kwas kawowy i S-allilocysteinę. Uracyl obecny w czosnku wpływa na zahamowanie cyklooksygenazy 2 (COX-2, ang. Cyclooxygenase 2). Jak wskazują źródła, powyższe związki wpływają na degradację prokolagenu typu І oraz regulację w dół metaloproteinazy macierzy przy jednoczesnym hamowaniu stresu oksydacyjnego. Stąd też sugeruje się przeciwstarzeniowe właściwości czosnku – również w odniesieniu do procesu starzenia się skóry. Sugeruje się modulację sygnalizacji NF-κB, jednak jak stwierdził T. Lawrence w publikacji The Nuclear Factor NF-κB Pathway in Inflammation, NF-κB czosnek może wykazywać zarówno działanie prozapalne, jak i przeciwzapalne.

Liczi

Owoce liczi bogate są we flawanole takie jak monomery, dimery oraz trimery, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. Jest ono ukierunkowane wobec cytokin prozapalnych, gdzie wyróżnia się czynnik martwicy nowotworu α (TNF-α). Procyjanidyny wykazują również działanie przeciwnowotworowe.

Ograniczenie kalorii oraz niektóre pokarmy mogą indukować autofagię. Wśród nich wyróżnia się zieloną herbatę, kurkumę, jagody, orzechy czy ostropest plamisty.

 Dieta śródziemnomorska

Promuje długowieczność oraz prewencję chorób związanych z wiekiem. Jak wskazują źródła, dieta śródziemnomorska spowalnia proces starzenia się mózgu. Według autorów pracy opublikowanej na łamach ,,The American Journal of Clinical Nutrition” stosowanie diety śródziemnomorskiej wykazuje działanie prewencyjne wobec zespołu słabości u osób starszych. Piramida diety śródziemnomorskiej przedstawia najważniejsze wartości, które stanowią jej podstawę. Dieta śródziemnomorska obejmuje przede wszystkim produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, oliwę z oliwek, rośliny strączkowe oraz ryby. Dieta bogata jest w kwasy omega-3 i omega-9, aminokwasy, witaminę C, witaminy z grupy B. Rola diety w procesie starzenia się w trychologii i kosmetologii dzienna porcja dzienna porcja w zmiennych ilościach kilka razy w tygodniu co tydzień w umiarkowanych porcjach miesięcznie lub w małych ilościach dieta śródziemnomorska mięso, słodycze jaja, ser, drób, jogurt ryby, owoce morza oliwa z oliwek owoce, warzywa produkty pełnoziarniste, selen, jod, cykl, siarkę, witaminę D3 czy koenzym Q10. Należy unikać takich produktów jak sól czy cukier. Kluczowym źródłem węglowodanów w diecie śródziemnomorskiej są produkty pełnoziarniste. Z kolei zasadniczym źródłem lipidów jest spożywanie oliwy z oliwek. Dieta śródziemnomorska zakłada spożycie co najmniej pięciu porcji dziennie warzyw i owoców.

Dieta DASH

DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) w dosłownym tłumaczeniu: „dieta zapobiegająca nadciśnieniu”. Została opracowana przez Narodowy Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego w Stanach Zjednoczonych (NHLBI, ang. National Heart, Lung, and Blood Institute). Działanie diety DASH ukierunkowane jest na prewencję udaru mózgu, nadciśnienia, cukrzycy oraz nowotworów. Wśród rekomendowanej żywności wyróżnia się m.in. jogurt grecki, mleko niskotłuszczowe, brokuły, marchew, seler, brukselkę, zieloną fasolę, ryż brązowy, chleb i makaron pełnoziarnisty, oleje i zdrowe tłuszcze (np. oliwa z oliwek, awokado), ryby i drób, a także nasiona oraz orzechy. Zaleca się ograniczenie spożywanej soli. W tym celu wyróżnia się eliminację żywności przetworzonej w postaci gotowych dań czy wędlin. 

 Dieta MIND

MIND − MEDITERRANEAN – DASH Intervention for Neurodegenerative Delay, w dosłownym tłumaczeniu: połączenie diety śródziemnomorskiej i DASH celem prewencji wobec schorzeń neurodegeneracyjnych.
To połączenie diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH. Stanowi wsparcie dla zdrowia mózgu. Jak wskazują źródła, dieta MIND wspomaga funkcje poznawcze. Wykazuje również działanie prewencyjne w trakcie postępującego procesu starzenia się. 

Dieta MIND zakłada żywienie oparte na produktach bogatych w antyoksydanty, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B, witaminę C oraz witaminę E. Dieta powinna obejmować spożywanie przede wszystkim zielonych warzyw – rekomenduje się nawet trzy porcje dziennie. Zakłada się także konsumpcję pozostałych warzyw, owoców jagodowych, orzechów, ryb, produktów pełnoziarnistych, nasion strączkowych, drobiu oraz oliwy z oliwy jako podstawowego tłuszczu. W odniesieniu do produktów, które należy ograniczać w diecie MIND, wyróżnia się masło i margarynę, czerwone mięso, żywność smażoną, słodycze. Należy także zminimalizować spożywanie sera. 

Dieta Okinawska

Ma swoje podstawy w badaniach naukowych prowadzonych od 1975 r. i poświęconych długowieczności mieszkańców z Okinawy. Dieta opiera się na małej kaloryczności i zawartości tłuszczu, co wpływa na niski ładunek glikemiczny. Jak wskazują D.C. Willcox i wsp. w publikacji Healthy aging 12.10. Dieta okinawska 309 diets other than the Mediterranean: a focus on the Okinawan diet, dieta Okinawska wykazuje działanie redukujące stres oksydacyjny oraz przeciwzapalne. Dieta Okinawska opiera się na spożywaniu warzyw, roślin strączkowych, grzybów shiitake czy słodkich ziemniaków w postaci beni imo lub satsuma imo. Dieta zakłada także spożywanie wodorostów takich jak mozuku, kombu, wakame czy hijiki. Dieta Okinawska obejmuje spożywanie produktów sojowych. Należy uwzględnić również zieloną herbatę, kurkumę, moringę czy gorzkie melony goya. Głównym źródłem węglowodanów w diecie Okinawskiej są ryż oraz ziemniaki. Wśród spożywanych owoców wyróżnia się owoc cytrusowy w postaci shikuwasa, a także acerolę. Dieta bogata jest w przeciwutleniacze, dlatego jak wskazują źródła, może wpływać na ograniczenie chorób związanych z wiekiem, np. chorób układu sercowo-naczyniowego czy nowotworów. Dieta Okinawska zakłada spożycie co najmniej sześciu porcji warzyw, owoców i roślin strączkowych w ciągu dnia. Założenia diety Okinawskiej są dość restrykcyjne, ponieważ opierają się głównie na spożywaniu niewielkich ilości ryb, a także warzyw czy soi. Co więcej, dieta polega na eliminacji zbóż, nabiału oraz mięsa. 

Bibliografia: „Kosmetologia i Trychologia Gerontologiczna. Ujęcie Holistyczne”  dr n. med.  Claudia Musiał, PZWL

Tanie odchudzanie – dieta środziemnomorska na każdą kieszeń

Zalecenia tradycyjnej „diety śródziemnomorskiej” ujęte są w piramidzie, którą zaktualizowano w 2010 roku. Wtedy też UNESCO uznało ją za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Dieta pomaga schudnąć i nabrać zdrowych nawyków żywnościowych…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.