fbpx

Trądzik różowaty – które terapie są najskuteczniejsze?

Autor Magdalena Błaszczak
tradzik

Ze względu na specyfikę tej choroby, której sednem są zaburzenia w tworzeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych, podstawą leczenia jest laseroterapia.

dr Kamila Stachura

lek. med. Kamila Stachura

lekarz medycyny estetycznej

Laseroterapia w trądziku różowatym

W swojej praktyce wykorzystuję działanie laserów KTP i laserów IPL (Intense Pulsed Light). Są to dwa rodzaje urządzeń, dzięki którym możemy pozbyć się niechcianych naczyń krwionośnych. IPL nie daje precyzyjnej wiązki światła, ale wykazuje duża skuteczność w leczeniu rumienia. Natomiast laser o długości fali 532 nm jest najskuteczniejszy w zamykaniu naczyń krwionośnych w obrębie skóry właściwej. W skutecznym leczeniu trądziku różowatego wykorzystuję również laser neodymowo-yagowy o długości fali 1064 nm, który z powodzeniem służy do zamykania większych naczyń.

Leczenie farmakologiczne

  • Jeżeli chodzi o farmakoterapię w leczeniu trądziku różowatego, najpopularniejszymi substancjami są metronidazol i iwermektyna, które od kilku lat stanowią podstawę leczenia tej choroby.
  • W przypadku, gdy w trądziku różowatym istnieje podejrzenie czy mamy stwierdzonego pajęczaka demodex felliculorum (który bardzo często współistnieje przy trądziku różowatym), wówczas dodatkowo stosujemy 5% permetrynę.
  • W leczeniu trądziku różowatego również stosujemy izotretinoinę, limecyklinę czy małe dawki doksycykliny.
  • Obecnie w świecie dermatologii widzimy tendencję, by w terapii stosować małe dawki doksycykliny przez kilka miesięcy.

Ważne, by leczenie ogólne i leczenie miejscowe zawsze było skojarzone, a dobrane dawki leków były rozpatrywane przez eksperta zarówno w ujęciu dobowym, jak i całości kuracji.

Lampy LED

Zarówno w terapii leczenia trądziku zwyczajnego, jak i trądziku różowatego, doskonałym dopełnieniem procedur są terapie lampami ledowymi. Wykorzystujemy odpowiednią długość fali – dla trądziku zwyczajnego: światło niebieskie o długości fali 415 nm, a dla trądziku różowatego wykorzystujemy tzw. bliską podczerwień o długości fali 633nm.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.