fbpx

Czy leczenie trądziku izotretynoiną jest bezpieczne?

Autor Przemek
Izotretynoina

Jest obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia trądziku. Jednak ze względu na mnóstwo działań niepożądanych, pacjenci często się jej boją. Czy słusznie?

Dr Aleksandra Znajewska

dr Aleksandra Znajewska o leczeniu izotretynoiną

lekarka medycyny estetycznej

Być może dlatego, że lista działań niepożądanych jest dość długa, często pacjenci z trądzikiem boją się terapii izotretynoiną. Kiedy dopytuje się w trakcie konsultacji o te niechęć zauważam, że  podstawowym powodem złej sławy są fora internetowe oraz osoby z bliskiego otoczenia, które przechodziły w przeszłości terapię. Jedno jest pewne, większość działań niepożądanych występuje podczas leczenia a trend leczenia niskimi dawkami je niweluje. Oczywiście niska dawka także jest teratogenna, także antykoncepcja być powinna. Podczas konsultacji staram się przekonywać pacjentów  do terapii i odpierać argumenty przeciwko izotretynoinie, ponieważ gdy w grę wchodzi bliznowacenie i wcześniejsze niepowodzenia terapii lub trądzik obejmuje poza twarzą także klatkę piersiową czy plecy dodatkowo powodując obniżenie jakości życia jest to dla mnie lek pierwszego wyboru.

Zanim przekonamy pacjenta do tej terapii musimy, jako dermatolodzy, mierzyć się dodatkowo z licznymi mitami na temat tego leku.

Czy jedna terapia izotretynoiną wystarcza żeby pozbyć się trądziku ?

Obecnie jest najbardziej skutecznym lekiem przeciwtrądzikowym. Bywa, że przy ciężkich rodzajach trądziku należy po jakimś czasie włączyć kolejny kurs terapii izotretynoiny. Ponadto u pacjentek z nieleczonym zespołem policystycznych jajników odsetek nawrotów trądziku jest większy. Po zakończeniu terapii  część gruczołów łojowych nadal pracuje w naszej skórze, dlatego ważne jest leczenie podtrzymujące po zakończonej terapii. 

Łysienie a leczenie izotretynoiną

Pacjentki często dopytują o łysienie, które może wystąpić w trakcie terapii, jest to rzadkie działanie niepożądane, zależy to od dawki leku, im niższa <0,5mg / kg mc tym ryzyko jest mniejsze i dotyczy  ok  3% pacjentów. Wypadanie włosów występuje w mechanizmie telogenowej utraty włosów, co oznacza że proces wypadania jest odwracalny po zakończeniu terapii.

Izotretynoina spowoduje, ze blizny potrądzikowe znikną? 

Należy pamiętać, że sama izotretynoina leczy nie maskuje, co oznacza, że ogranicza ryzyko rozwoju blizn potrądzikowych poprzez hamowanie postępu choroby. Lek ten nie tylko zapobiega bliznowaceniu, ale korzystnie wpływa na istniejące blizny, spłycając je. Z pewnością poprawi wygląd blizn jednakże w zaawansowanych przypadkach dodatkowe zabiegi niwelujące niechciane pamiątki po krostach i grudkach będą konieczne.

Czy podczas terapii izotretynoiną należy wstrzymać się z wykonywaniem zabiegów laserowych i estetycznych?

Odnajdujemy obecnie liczne doniesienia naukowe, które potwierdzają bezpieczeństwo  zabiegów estetycznych i laserowych w trakcie leczenia lub w krótkim czasie po zakończeniu terapii izotretynoiną. Obecnie uważa się, że nie należy opóźniać leczenia zabiegowego w wybranych przypadkach. Dotyczy to zabiegów laserowych ablacyjnych i nieablacyjnych, delikatnych peelingów, czy laserowego zamykania naczyń.  Istotne jest, aby decyzje co do planowanych procedur podejmować  wspólnie z lekarzem i wykonywać je tylko u lekarza , który posiada doświadczenie zarówno w leczeniu izotretynoiną jak i w zabiegach laserowych. W każdym przypadku najważniejsze jest indywidualne podejście do pacjneta.

Podsumowanie

Izotretynoina a depresja to szeroki temat, wyniki badań są niejednoznaczne. Jedne badania wykazały mniej objawów strsowych i epizodów depresyjnych u pacjentów leczonych izotretynoiną w porównaniu do tych leczonych antybiotykami doustnie. Wiadomo, że u osób predysponowanych należy zachować czujność i stosować niższe dawki z wydłużeniem czasu leczenia. Można rozważyć suplementacje kwasu foliowego i monitorować pacjenta pod kątem ewentualnych zaburzeń nastroju. Jednakże sam trądzik skutecznie obniża nastrój zwłaszcza u nastolatków, dlatego bezsprzecznie trzeba go leczyć, sam nie zniknie.

Podsumowując, bazując na doświadczeniu własnym jak i na danych naukowych  izotretynoina to lek o wysokiej skuteczności w leczeniu trądziku i nie tylko. Jeśli podstawowe zasady związane z przyjmowaniem tego leku są przestrzegane wykazuje wysoki profil bezpieczeństwa.

Która terapia na blizny potrądzikowe jest najskuteczniejsza?

Połączenie trzech procedur podczas jednego zabiegu przynosi spektakularne efekty. Są to BSB („blunt subcision blade” – podcinanie blizny opatentowanym nożem chirurgicznym) wraz z zastosowaniem kwasu hialuronowego i własnego tłuszczu…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.