fbpx

Która terapia na blizny potrądzikowe jest najskuteczniejsza?

Autor Magdalena Błaszczak
terapia-na-blizny-potradzikowe

Połączenie trzech procedur podczas jednego zabiegu przynosi spektakularne efekty. Są to BSB („blunt subcision blade” – podcinanie blizny opatentowanym nożem chirurgicznym) wraz z zastosowaniem kwasu hialuronowego i własnego tłuszczu.

Dr-Bartosz-Pawlikowski

Dr Bartosz Pawlikowski o terapii łączonej na blizny potrądzikowe

lekarz medycyny estetycznej

Blizny to częsty problem nie tylko ze względu na doznane urazy, ale też przebyty lub aktywny trądzik. Dotąd w leczeniu przyrośniętych blizn na twarzy i ciele, niezależnie od ich pochodzenia, stosowane były: mikrodermabrazja, laseroterapia (Nd;Yag, CO2, Erb;Yag), wysokoaktywne peelingi chemiczne i radiofrekwencja.

BSB (Blunt Subcision Blade)

Stosowałem wszystkie ww. metody i uważam je za skutecznie do pewnego stopnia, ale nie ma porównania z tym, jakie rezultaty uzyskuję łącząc udoskonaloną metodą podcinania blizn BSB (Blunt Subcision Blade) z kwasem hialuronowym i tłuszczem pobranym z dowolnego miejsca na ciele pacjenta. Dziś od uwolnienia przyrośniętej blizny zaczynam praktycznie każdą terapię blizn z zastosowaniem innych metod. Zabieg BSB polega na przecięciu włókien tkanki łącznej pomiędzy powierzchnią skóry a tkanką podskórną. Długo ten zabieg wykonywano igłą, ale to pacjentów bardzo bolało, mimo znieczulenia każdej blizny z osobna. Wprowadzenie opatentowanego noża chirurgicznego stworzyło nowe możliwości. Długość i specjalna budowa noża umożliwiają wykonanie całego zabiegu praktycznie z jednego wkłucia, a w konsekwencji szybciej i ze znacznym ograniczeniem bólu (cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym nasiękowym – roztwór Kleina). Podniesienie standardu BSB otworzyło lekarzy na możliwości połączenia go z innymi metodami. BSB (Blunt Subcision Blade) łączę z miejscowym wypełnieniem kwasem hialuronowym oraz opcjonalnie kwasem hialuronowym i własnym tłuszczem pacjenta. W obu przypadkach podaję preparat warstwowo w przestrzeń pomiędzy skórą a tkanką podksórną już po podcięciu blizny.

Usieciowany kwas hialuronowy i tłuszcz

Kwas hialuronowy z jednej strony izoluje skórę od tkanki podskórnej, co zapobiega ponownemu powstaniu połączeń łącznotkankowych i blizn zanikowych, z drugiej strony stanowi doskonałą warstwę odżywczą zapewniającą optymalne warunki do wygojenia tkanek po zabiegu. Tkanka tłuszczowa, którą można zastosować dodatkowo po zmieszaniu z kwasem hialuronowym, jest rezerwuarem komórek macierzystych, które przyspieszają regenerację i wpływają na poprawę jakości skóry. Ich obecność zapewnia lepsze rezultaty zabiegu w perspektywie kilkunastu tygodni. Komórki są pobierane z dowolnej okolicy na ciele również w znieczuleniu miejscowym (roztwór Kleina). -Wykorzystanie tłuszczu razem z usieciowanym HA w podcinaniu blizn daje efekty przebudowy skóry lepsze nawet o 25% – zapewnia dr Pawlikowski. W terapii zalecane są również zabiegi laserowe, które lekarz dobiera w zależnosci od stanu blizny na danym etapie leczenia. Kwas hialuronowy z jednej strony izoluje skórę od tkanki podskórnej, co zapobiega ponownemu powstaniu połączeń łącznotkankowych i blizn zanikowych, z drugiej strony stanowi doskonałą warstwę odżywczą zapewniającą optymalne warunki do wygojenia tkanek po zabiegu. Tkanka tłuszczowa, którą można zastosować dodatkowo po zmieszaniu z kwasem hialuronowym, jest rezerwuarem komórek macierzystych, które przyspieszają regenerację i wpływają na poprawę jakości skóry. Ich obecność zapewnia lepsze rezultaty zabiegu w perspektywie kilkunastu tygodni. Komórki są pobierane z dowolnej okolicy na ciele również w znieczuleniu miejscowym (roztwór Kleina). Wykorzystanie tłuszczu razem z usieciowanym HA w podcinaniu blizn daje efekty przebudowy skóry lepsze nawet o 25%. W terapii zalecane są również zabiegi laserowe, które lekarz dobiera w zależności od stanu blizny na danym etapie leczenia.

Odczucia pacjenta, efekty, cena

BÓL od 1 do 5: 2 (raczej dyskomfort, niż ból, ale to zależy zawsze od progu bólu u danego pacjenta oraz czynników towarzyszących, np. poziomu stresu danego dnia)

ODCZUCIA: Uczucie pociągania skóry na twarzy, drętwienie twarzy w wyniku działania znieczulenia.

SKÓRA ZARAZ PO ZABIEGU: Bezpośrednio po zabiegu buzia jest delikatnie spuchnięta i zaczerwieniona, często widać płytkie krwiaki. Zasinienia ustępują po około 7 dniach. Makijaż można wykonać praktycznie od razu po zejściu z fotela, miejsca wprowadzenia noż , to dwa punkty na skroniach wielkości grubej igły.

REKONWALESCENCJA: Początkowo buzia jest obrzęknięta przez około 3 dni i widoczne są zasinienia o różnym nasileniu, następnie obrzęk i zasinienia powoli ustępują przez kolejne 5-6 dni. CZAS: 30 min.

ILOŚĆ: 1 zabieg w życiu, zdarza się, że zabieg laserowy trzeba jednorazowo powtórzyć po ok. 6 miesiącach.

EFEKTY: W zależności od stanu początkowego – całkowite lub częściowe wygładzenie powierzchni skóry. Po BSB w opisanej procedurze łączonej, zaplanowane są zazwyczaj 3 zabiegi laserowe wykorzystujące technologie CO2, Erb;Yag i pikosekundową, następnie, po odczekaniu 6 miesięcy możemy ponownie ocenić nasilenie problemu, zwykle wykonuje się dodatkowy jeden zabieg laserowy technologią dobraną do stanu skóry po terapii wyjściowej.

WSKAZANIA: Blizny, bliznowce, blizny potrądzikowe o charakterze zanikowym.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.