fbpx

Jak zminimalizować skutki uboczne po podaniu hialuronidazy?

Autor Przemek
skutki uboczne po podaniu hialuronidazy

Hialuronidaza posiada zdolność do rozkładu długich łańcuchów usieciowanego kwasu hialuronowego na krótsze fragmenty przez rozpad wiązań między jego cząsteczkami. Powinna być podawana pod ścisłą kontrolą lekarza z uwagi na jeden z możliwych skutków ubocznych – wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego.

Marta Walaszek

dr Marta Walaszek o skutkach ubocznych po podaniu hialuronidazy

lekarz medycyny estetycznej

Grupę ryzyka stanowią osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych (os i pszczół). Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu rozpuszczania kwasu hialuronowego są reakcje alergiczne na enzym hialuronidazy, ciąża i okres laktacji, aktywna choroba nowotworowa, aktywne zmiany zapalne i infekcje w miejscu planowanego zabiegu lub ogólnoustrojowe, źle kontrolowane schorzenia ogólnoustrojowe.

Kiedy hialuronidaza jest niezbędna?

W niektórych sytuacjach wystąpienia powikłań pozabiegowych zastosowanie hialuronidazy jest konieczne.
Do bezwzględnych wskazań należą: ostre niedokrwienie tkanek, spowodowane wstrzyknięciem kwasu hialuronowego do naczynia krwionośnego, postępująca martwica skóry lub objawy postępującej utraty wzroku oraz powikłanie późne, czyli wytworzenie tzw. biofilmu (kolonizacja przez mikroorganizmy obszarów poddanych iniekcji kwasu hialuronowego).

Inne pilne wskazania

Wynikają z komplikacji zabiegowych – to powstawanie w okolicy ust zmian skórnych w postaci grudek, obrzęk utrzymujący się dłużej niż dwa tygodnie po zabiegu, znaczna deformacja kształtu lub konturu ust, ropiejące rany po zabiegu, pogorszenie stanu zdrowia: gorączka lub duszności, przewlekły ból na obszarze zabiegowym utrzymujący się dłużej niż siedem dni. Powikłania tego typu u doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej zdarzają się rzadko.

Estetyczne wskazania do użycia hialuronidazy

Estetyczne wskazania do użycia hialuronidazy to: efekt Tyndalla (przeświecanie wstrzykniętego kwasu hialurono- wego jako błękitnoszary odcień, w wyniku zbyt płytkiego podania preparatu), zbyt duże usta, jatrogenna asymetria czerwieni wargowej, kształt ust niedopasowany do twarzy, nieprawidłowo poprowadzony kontur ust, migracja kwasu hialuronowego poza czerwień wargową.

Hialuronidaza a migracja kwasu hialuronowego

Migracja najczęściej jest spowodowana podaniem wypełniacza „zbyt wysoko”, wychodząc poza kontur czerwieni wargowej, podaniem zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego w krótkim czasie oraz zastosowaniem zbyt twardego, wolumetrycznego preparatu niskiej jakości, który nie integruje się z naturalną tkanką i na skutek silnej pracy mięśnia okrężnego ust ulega przemieszczeniu w strefę białą warg. Mamy wtedy do czynienia z niemieszczącymi się w kanonie naturalnie wyglądających ust tzw. kaczymi dzióbkami.

Technika zabiegu

Polega na znieczuleniu miejscowym i dezynfekcji obszaru zabiegowego, a następnie iniekcji hialuronidazy we wszystkich miejscach, w których został podany kwas hialuronowy lub gdzie doszło do migracji. Dobrym rozwiązaniem, minimalizującym ryzyko pozostawienia resztek nieznanego pochodzenia kwasu hialuronowego, szczególnie ważnym w przypadku leczenia ostrego niedokrwienia tkanek, jest podawanie enzymu pod kontrolą USG. Różnica jest widoczna natychmiast po iniekcji, jednak na pełne wchłonięcie rozpuszczanego preparatu należy poczekać kilkanaście dni. Minimalny odstęp między rozpuszczaniem kwasu hialuronowego a kolejnym modelowaniem ust to dwa tygodnie. Pozabiegowo mogą pojawić się obrzęk tkanek, siniaki, ból i twardość tkanki w okolicy iniekcji. Zazwyczaj wystarcza wykonanie jednego zabiegu. Szacuje się, że ostateczne efekty można zobaczyć w zależności od ilości zastosowanego enzymu w czasie od 24 godzin do 14 dni. Co ważne, zabieg przynosi trwałe efekty.

Test Skin Prick

Każdemu pacjentowi, któremu po raz pierwszy podajemy hialuronidazę, należy wykonać test alergiczny, tzw. skin prick. Do testu jest potrzebna hialuronidaza, histamina i sól fizjologiczna. Podajemy niewielką ilość w skórę przedramienia. Test dodatni to bąbel pokrzywkowy i rumień w miejscu podania hialuronidazy równy lub większy od odczynu na histaminę. Wyniki testu powinniśmy odczytywać po 30 minutach. Gdy test alergiczny wyjdzie dodatni, nie można podać hialuronidazy. Przed terapią lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, by wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do podjęcia leczenia i uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.

Podsumowanie

Każdy gabinet medycyny estetycznej oferujący zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego powinien posiadać w swojej lodówce hialuronidazę, ponieważ w przypadku wystąpienia powikłań ogromne znaczenie ma czas reakcji. Szczególnie w sytuacjach, kiedy dochodzi do ostrego niedokrwienia, niezwłoczne podanie enzymu rozpuszczającego kwas warunkuje szansę pacjenta na wyleczenie, zmniejszając ryzyko powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu, jak np. powstanie owrzodzeń, szpecących blizn lub w skrajnych przypadkach nawet utraty wzroku. Gabinet, który wykonuje takie zabiegi, powinien mieć w swoim wyposażeniu również zestaw przeciwwstrząsowy oraz personel posiadający umiejętność jego zastosowania. Należy ściśle przestrzegać wymagań producenta odnośnie do przechowywania i transportu leku, a także formy jego rozpuszczania przed iniekcją i zalecanych dawek w zależności od wskazania.

Jak modelować „trudne usta?”

Producenci wyrobów medycznych prześcigają się w  tworzeniu substancji do wypełniania ust. Obecne na rynku preparaty z  kwasem polimlekowym, hydroksyapatytem wapnia, polikaprolaktonem, karboksymetylocelulozą oraz te pochodzenia autologicznego, takie jak fibryna, osocze bogatopłytkowe czy tłuszcz, wciąż ustępują miejsca osławionemu już i oswojonemu w świadomości pacjentów kwasowi hialuronowemu…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.