fbpx

Wypełnianie doliny łez – jak uniknąć obrzęku?

Autor Magdalena Błaszczak
Wypełnianie doliny łez zdjęcie

Wypełnienie doliny łez przy użyciu kwasu hialuronowego jest trudne i nie każdy lekarz chce się go podjąć. Jednymi z najczęstszych powikłań są przetrwałe obrzęki oraz efekt Tyndalla.

Dr-Beata-Dethloff

dr n.med. Beata Dethloff

o obrzękach i efekcie Tyndalla po wypełnianiu doliny łez

Wstrzykiwanie wypełniacza to szybka, niechirurgiczna technika, która daje dobre, długotrwałe i satysfakcjonujące pacjentów rezultaty. W celu uzyskania optymalnych efektów lekarz prowadzący musi posiadać bardzo dobrą znajomość anatomii okolicy oka i doliny łez, przeprowadzić właściwą ocenę kliniczną pacjenta oraz zastosować odpowiednią technikę iniekcji z dobranym indywidualnie do pacjenta preparatem. Nawet delikatny wypełniacz może utrzymywać się do 9 lat, dlatego tak ważne jest, aby wcześniej popracować nad kondycją skóry w obszarze zabiegowym. Nie powinno się wykonywać tego zabiegu na wiotkiej skórze – musimy ją przygotować i do tego trzeba bardzo poważnie podejść.

Jak uniknąć przetrwałego obrzęku?

  • Niezwykle istotna jest tutaj odpowiednia kwalifikacja pacjenta do zabiegu, w tym dokładny wywiad.
  • Usieciowany kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, który wiąże wodę w skórze, a to znaczy, że może u niektórych pacjentów wywoływać obrzęki okolicy oczu.
  • Jeżeli pacjent ma predyspozycje do obrzęków w tej okolicy, należy po dobrze zebranym wywiadzie podjąć właściwą decyzję, czy na pewno jest to zabieg właściwy dla tej osoby. Czasami trzeba z niego zrezygnować.

Co jeśli pacjent ma predyspozycje do obrzęków pod oczami?

Tacy pacjenci mogą skorzystać z innych dostępnych opcji terapeutycznych, jakimi dysponuje medycyna estetyczna, takich jak fibryna lub przeszczep tłuszczu. Warto też ujędrniać skórę w tej okolicy, np. urządzeniami laserowymi, termoliftingiem czy koktajlami witaminowymi w postaci mezoterapii. W moich klinikach stosujemy terapie łączone, czyli po około tygodniu od mezoterapii na bazie kwasu hialuronowego z witaminami i aminokwasami zalecam termolifting lub falę radiową. Te dwa urządzenia lepiej działają na skórę dobrze nawodnioną, co uzyskujemy dzięki mezoterapii. Warto dodatkowo nawodnić się przed zabiegiem, pijąc więcej wody. Celem każdego z tych zabiegów jest namnożenie się fibroblastów, co prowadzi do zwiększonej produkcji kolagenu, a tym samym do zagęszczenia i ujędrnienia skóry.

Wypełnianie doliny łez – jak działa fibryna?

Jeśli faktycznie nie ma kwalifikacji do wypełnienia doliny łez, to świetną alternatywą będzie również fibryna. To autologiczny preparat pozyskany z krwi pacjenta. Podajemy ją jak wypełniacz. Część rzadkiej fibryny podaje się normalnie, jak regenerację na wzór mezoterapii. Tym samym poprawiamy kondycję skóry i działamy na cienie (fibryna powoduje lepsze ukrwienie). Z reguły rekomenduję trzy zabiegi w odstępach 3–4 tygodni.

Czy obrzęki pod oczami po podaniu wypełniaczy są normalną reakcją?

Jeśli już zdecydujemy się na zabieg z wykorzystaniem wypełniacza w dolinie łez, niezbędne jest poinformowanie pacjenta, że obrzęk pozabiegowy w tej okolicy może utrzymywać się do kilku dni, a czasami dłużej. Jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu, która podyktowana jest właściwościami kwasu hialuronowego oraz delikatnością okolicy oczodołowej. Niezwykle istotna jest technika podania preparatu – to ona w dużym stopniu decyduje o tym, czy zabieg zakończy się sukcesem i pożądanym przez pacjenta efektem.

Co stanie się jeśli wypełniacz pod oczy zostanie podany zbyt płytko lub głęboko?

Nieprawidłowa głębokość podania preparatu w wielu przypadkach prowadzi do nieestetycznych uwypukleń. Jeżeli preparat zostanie za płytko podany, dojdzie do efektu Tyndalla. Bardzo ważne jest również prawidłowe dobranie preparatu do potrzeb pacjenta. Znajomość reologii produktu pozwoli przeprowadzić nam zabieg o wysokim profilu bezpieczeństwa. Chociaż właściwości reologiczne i fizykochemiczne mogą się znacznie różnić między produktami, a metody i pomiary tych parametrów są często trudne do skorelowania, warto pamiętać, że tzw. G` (g-prime) reprezentuje użyteczny i spójny parametr do ich różnicowania. Zrozumienie, w jaki sposób wybrać produkty w oparciu o wspomniany G`, stanowi cenną wiedzę pozwalającą dostosowywać plany podania produktu i w konsekwencji przyczynia się do uzyskania optymalnego i naturalnego efektu estetycznego.

Powikłania po zabiegach pod oczy – jak ich uniknąć?

Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.