fbpx

Powikłania po zabiegach pod oczy – jak ich uniknąć?

Autor Magdalena Błaszczak
powiklania-oczy

Coraz młodsi ludzie, już w wieku 20-30 lat, korzystają z zabiegów pod oczy. Najczęstszym problemem z jakim się zgłaszają są cienie pod oczami. U starszych osób dochodzą do tego: wiotkość skóry, zmarszczki oraz zapadnięcia wynikające z zanikającej tkanki tłuszczowej podskórnej. Lekarze w gabinetach próbują najczęściej radzić sobie kwasem hialuronowym, mezoterapią, botoksem, albo stymulatorami tkankowymi. Próbuje się też przeszczepu tłuszczu. Niestety, nie są to najlepsze rozwiązania. Często prowadzą do powikłań.

dr Marek Wasiluk o powikłaniach po zabiegach pod oczy

lekarz medycyny estetycznej

Dlaczego zabiegi pod oczy powodują powikłania?

Powieka dolna to powierzchnia anatomicznie i estetycznie niewdzięczna, bo widać tu każdą mikrozmianę.

  • To na oczach skupiamy wzrok patrząc na kogoś, więc od razu dostrzegamy wszelkie defekty w ich okolicy.
  • Po drugie – mamy dwoje oczu, więc dochodzi kwestia symetrii między lewą a prawą stroną.
  • Tkanka jest tam delikatna, więc bardzo podatna i na starzenie, i na jakąkolwiek ingerencję – trzeba być niezwykle precyzyjnym.

Część pacjentów, ale też lekarzy, boi się wykonywać zabiegi na dolnej powiece. Obawiają się głównie powikłań typu zatkane naczynko, które doprowadzi do martwicy skóry. Ale jeśli chodzi o ten rodzaj powikłań, jest to akurat bezpieczne miejsce. Najczęstszym powikłaniem są obrzęki, nierówności, pogorszenie stanu w stosunku do tego sprzed zabiegu. I co najgorsze – bardzo trudne w odwróceniu.

Pacjenci przychodzą na zabiegi, bo mają małe nierówności i obrzęki pod oczami, a wychodzą z jeszcze większymi, długotrwałymi obrzękami. Z obrzękami wychodzą też po zabiegach wypełniających zapadnięte okolice oka. Te problemy biorą się z zabiegów źle wykonanych technicznie, z nieznajomości anatomii, złego planowania oraz ze zbyt małego portfolio metod. Jeśli lekarz ma do zaproponowania tylko kwas hialuronowy pod oczy i autologiczny przeszczep tłuszczu, to za mało.

Obrzęki pod oczami jako powikłanie

  • Powieka dolna jest miejscem o utrudnionym krążeniu krwi i limfy, więc już z automatu predestynowanym do obrzęków, co łatwo zaobserwować rano, gdy wstajemy z łóżka. Podanie w tę okolicę wypełniacza, np. kwasu hialuronowego jeszcze bardziej te obrzęki nasila. Jest to nagminny problem.
  • Dlaczego kwas hialuronowy nie jest dobrym pomysłem w okolicy powieki dolnej, mimo iż niemal wszyscy go oferują i promują? Wynika to ze specyfiki tej okolicy związanej z fizjologią i anatomią tej okolicy, z właściwości higroskopijnych kwasu (chłonie wodę) i jego konsystencji. Kwas podawany pod oczy jest preparatem półpłynnym i może migrować.
  • Jeśli już ktoś koniecznie chce zastosować kwas hialuronowy w powiekę dolną, to nie ten co, co wszyscy, czyli plastyczny, ładnie się układający, ale gęstszy. Tylko wtedy pojawia się drugi problem – gęsty kwas bardzo trudno jest równo ułożyć bo tkanka tej okolicy jest wiotka i cienka.

Kto jest najbardziej narażony na obrzęki pod oczami?

Aż 3/4 pacjentów dyskwalifikuję do wypełniania dolnych powiek w ogóle lub w pierwszym etapie terapii. Gdybym wykonał im zabieg, to istniałoby zbyt duże ryzyko, że zamiast poprawy będzie pogorszenie. A przecież w medycynie, a już szczególnie estetycznej, mamy nie szkodzić i poprawiać estetykę a nie zaburzać. Możliwe, że ta kwalifikacja, czy raczej – dyskwalifikacja, jest na wyrost, ale 30-50 procent przypadków to bez wątpienia pacjenci, którzy to wypełniania powiek dolnych się nie nadają. Większość osób nie kwalifikuje się do wypełniania powieki dolnej kwasem hialuronowym, bo efekt zabiegu nie będzie estetyczny. Dotyczy to szczególnie osób młodych i 55+, choć z innych powodów. U młodych z racji budowy anatomicznej. Starszych, bo mają większą niewydolność tkanek tej okolicy, bardziej nasilony defekt estetyczny, przez co potrzeba podać więcej wypełniacza, a to znacznie zwiększa ryzyko obrzęków. Jeśli po zabiegu pojawi się powikłanie w postaci obrzęku to trudno przywrócić wygląd tej okolicy do normalności. Konsekwencje zaburzonego krążenia trudno skorygować. Jeden zabieg nieopatrznego wstrzyknięcia kwasu hialuronowego to w przypadku powikłania 3-4 zabiegi korekcji.

Powikłania po zabiegu pod oczy – przeszczep tłuszczu

Przy podaniu tłuszczu mechanizm powikłań jest podobny jak przy kwasie hialuronowym. Jest jeszcze jeden aspekt – po przeszczepie tłuszczu przez kilka tygodni jest obrzęk, wynika to z natury samego zabiegu. Wielką niewiadomą jest, czy zjedzie i jak zejdzie. Młody wiek jest zdecydowanym przeciwwskazaniem do przeszczepu tłuszczu pod oczy.

Jak reagować na powikłania po zabiegu pod oczy?

Kiedy po zabiegu na powieki dolne pojawiło się powikłanie w postaci obrzęków, jak najszybciej należy zareagować i pozbyć się tego, co zostało podane. Trzeba to zrobić  umiejętnie, aby nie spowodować zapadnięć, ubytków, nierówności Problem staje się poważniejszy, gdy obrzęki się utrwaliły. Ta okolica jest tak problematyczna, że miałem nawet pacjentki z wielomiesięcznymi obrzękami po zabiegu mezoterapii, co teoretycznie w tej okolicy po takim zabiegu nie powinno się zdarzyć. W takiej sytuacji postępowanie jest już indywidualnie dobierane do pacjenta i jego problemu. Nie ma tutaj prostej rady. Warto uzmysłowić sobie, że każda okolica na twarzy ma swoją specyfikę i ograniczenia wynikające z anatomii, fizjologii. Coś, co sprawdza się w jednej okolicy, nie zawsze sprawdza się w drugiej. 

Jakie zabiegi są polecane na powiekę dolną?

Skoro kwas hialuronowy jest ryzykowny, a wypełnianie tłuszczem jeszcze bardziej, co robić? Najlepiej szukać sposobów na poprawienie jakości okolic pod oczami poprzez pogrubianie skóry, np.  laserem frakcyjnym ablacyjnym, RF mikroigłową.

Odmładzające zabiegi pod oczy

Okolica oka ma bardzo duży wpływ na postrzeganie twarzy, bo widać na niej zmęczenie i smutek. Jest również bardzo dynamiczna – ruchy mięśni mimicznych i przepływ chłonki wpływają na zmienność tego obszaru w ciągu doby.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.