fbpx

Nici liftingujące – jakie warto wybrać?

Autor Magdalena Błaszczak
nici-liftingujace

Możemy je podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane i ich budowę. Najczęściej używane substancje do produkcji nici to: polikaprolakton, kwas mlekowy i polidioksanon.

dr Ewa Jaźwiecka - Kościelniak o niciach liftingujących

dr Ewa Jaźwiecka – Kościelniak o niciach liftingujących

chirurg stomatolog, lekarz medycyny estetycznej, Klinika Pawlikowski w Łodzi.

Nici liftingujące – z czego są stworzone?

  • Polikaprolakton (PCL) jest polimerem należącym do grupy poliestrów alifatycznych. Otrzymuje się go z ε-kaprolaktonu. Po połączeniu go z innymi polimerami nadaje im elastyczność. Samoczynnie ulega rozkładowi w ciągu około 2 lat, ale można przyspieszyć jego degradację przez zastosowanie polilaktydowych kopolimerów kaprolaktonu.
  • Kwas polimlekowy (PLA) – nazwa kwas polimlekowy jest szeroko stosowana, choć PLA jest pod względem chemicznym poliestrem otrzymywanym przez kondensację kwasu mlekowego z utratą wody lub poprzez polimeryzację z otwarciem pierścienia laktydu. Ulega on degradacji do nieszkodliwego kwasu mlekowego. Stopniowa degradacja w organizmie trwa od 6 miesięcy do 2 lat. Jego zastosowanie w medycynie jest dobrze udokumentowane i znane od wielu lat. Stosowany jest jako rusztowanie, aby dostarczyć leki, w inżynierii kostnej, służy do stymulowania syntezy kolagenu w fibroblastach poprzez reakcje na ciało obce w obecności makrofagów. 
  • Polidioksanon (PDO) – to biodegradowalne, cienkie i mocne włókno syntetyczne otrzymywane w procesie polimeryzacji z otwarciem pierścienia p-dioksanu, tworząc monomery kwasu 2-hydroksy-etoksyoctowego. Jego biodegradacja w tkankach trwa około 6-8 miesięcy i odbywa się w procesie hydrolizy, w wyniku której otrzymywana jest woda i dwutlenek węgla. Od wielu lat stosowane są jako nici do zszywania ran przy operacjach.     

Jaka jest budowa nici liftingujących?

  • Jeśli chodzi o budowę to wyróżniamy nici gładkie, nici haczykowe oraz stożkowe.
  • Stosowane są zarówno nici wchłanialne jak i niewchłanialne, w zależności od okolicy i efektu jaki chcemy uzyskać.
  • Najstarszym rodzajem nici liftingujących są nici wyprodukowane z pochodnej kwasu polimlekowego. Charakteryzują się one występowaniem drobnych haczyków.
  • Nici stożkowe mają rozmieszczone na całej długości maleńkie stożki, co pozwala na odpowiednie zaczepienie oraz utrzymanie sprężystości skóry.
  • Nici budowane z poliestru pokrytego silikonem mają na powierzchni mikrowypustki, które wzmacniają efekt uniesienia tkanek.
  • Nici biowchłanialne, wykonane z kwasów polimlekowego i glikolowego, posiadają na powierzchni maleńkie stożki. Te mają za zadanie po zakotwiczeniu w tkankach, napiąć je i unieść.

Czym różnią się między sobą nici PDO?

Kolejną grupę stanowią nici wyprodukowane z polidioksanonu. Należą do nich:

  • nici gładkie MONO, które są pojedynczym włóknem i mają za zadanie poprawić strukturę skóry;
  • First Lift, które są splotem kilku włókien, dzięki czemu uzyskujemy mocniejszy i długotrwały efekt;
  • nici First Lift Screw, w których nić nawinięta jest na igłę, a po ich wprowadzeniu uzyskujemy efekt uniesienia tkanek;
  • nici haczykowe First Lift Barb 4D zbudowane z drobnych haczyków, które otwierają się dopiero po ich zaimplantowaniu, co stanowi doskonałą metodę liftingującą tkanki.

Ponadto stosuje się nadal złote nici nierozpuszczalne, które zawierają w sobie 24-karatowe złoto. Ich zadaniem nie jest podciąganie skóry a jej podrażnienie, co w efekcie powoduje silna stymulację skóry do produkcji kolagenu.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.