fbpx

Powikłanie po botoksie: zespół suchego oka

Autor Magdalena Błaszczak
Zespół Suchego Oka
Magdalena-korwin

Magdalena Korwin o zespole suchego oka po podaniu toksyny botulinowej

specjalista chorób oczu

Jak działa botoks?

Neurotoksyna botulinowa (BoNT) jest wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum. Istnieje 8 głównych serotypów BoNT (typy A–H). W zabiegach medycyny estetycznej wykorzystuje się tylko BoNT‑A, która charakteryzuje się najdłuższym czasem działania. Toksyna botulinowa wiąże się z zakończeniami nerwowymi, gdzie jest internalizowana i blokuje uwalnianie acetylocholiny. Powoduje zahamowanie skurczu mięśnia.

Botoks – powikłanie – zespół suchego oka

Zaobserwowano zmiany w obrębie filmu łzowego po podaniu toksyny botulinowej. Występują one pod postacią nadmiernego łzawienia lub wprost przeciwnie jako nasilenie suchości, w formie zespołu suchego oka. Ozgur i wsp. w wieloletniej obserwacji zauważyli, że nasilone i uporczywe objawy zespołu suchego oka rozwijają się często, w sytuacji podawania regularnie toksyny w obrębie zmarszczek zewnętrznego kąta oka (kurzych łapek).

Powikłanie po botoksie – zespół suchego oka – objawy

Pierwszymi objawami są:

 • sporadycznie pojawiające się podrażnienia oczu;
 • uczucie ciała obcego;
 • dodatkowo może temu towarzyszyć łagodne łzawienie.

W takiej sytuacji określamy to jako zespół łagodny. Jeżeli podawanie toksyny botulinowej w tej okolicy będzie kontynuowane, mogą dołączyć się dodatkowe objawy:

 • zaczerwienienie oczu;
 • obrzęk powiek;
 • umiarkowane łzawienie.

Taką sytuację klasyfikujemy jako umiarkowany zespół suchego oka. W przypadku kontynuowania podawania toksyny, mogą wystąpić zaawansowane powikłania:

 • nasilone uporczywe łzawienie;
 • ból;
 • światłowstręt;
 • obrzęk powiek dolnych;
 • niedomykalność i ewentualne erozje rogówki;
 • przemieszczenie punktów łzowych.

Należy je klasyfikować jako ciężki zespół suchego oka.

Zespół Suchego Oka

Botoks – wpływ na wydzielanie łez

Dodatkowo, gruczoł łzowy jest unerwiany przez współczulne i przywspółczulne włókna nerwowe. Jednak to cholinergiczny układ przywspółczulny odgrywa istotniejszą rolę w mechanizmie wytwarzania łez. Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny z przywspółczulnych zakończeń nerwowych w gruczole łzowym. Następnie zmniejsza wytwarzanie łez.

Zespół suchego oka – powikłanie po botoksie – leczenie

W przypadku pojawienia się wszystkich wyżej wymienionych powikłań należy włączyć leczenie preparatami sztucznych łez w postaci kropli, żeli, uświadomienie pacjentowi ogromnego znaczenia prawidłowego mrugania. Dodatkowo pomocne jest zastosowania radiofrekwencji, zogniskowanych ultradźwięków (HIFU).

Zostaw komentarz

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.