Jakich zabiegów medycyny estetycznej poszukują teraz dojrzali mężczyźni na zachodzie? Jak wynika z badań cytowanych przez „Aesthetics Journal”, przede wszystkim jest to wolumetria twarzy zapewniająca młodszy wygląd.
Mężczyźni chcą wyglądać młodziej, by utrzymać dobrą pracę
W ostatnich latach coraz większa grupa mężczyzn jest zainteresowanych zabiegami medycyny estetycznej. Jak podaje „Aesthetics Journal”, powołując się na badania przeprowadzone przez Cosmetic Physicians College Australia, wraz ze wzrostem średniej długości życia oczekiwania i wymagania co do wyglądu dojrzałych mężczyzn radykalnie się zmieniły. Nadal chcą być aktywni w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym – znacznie dłużej niż ich ojcowie i dziadkowie. Nie bez znaczenia jest także to, że akceptacja zabiegów medycyny estetycznej również jest obecnie znacznie większa niż jeszcze kilka lat temu. Jak wynika z cytowanych badań, dojrzali mężczyźni coraz częściej poszukują obecnie zabiegów estetycznych, które zapewnią im młodszy i mniej zmęczony wygląd – przede wszystkim po to, aby poprawić swoją konkurencyjność w środowisku pracy, ponieważ młodość w korporacjach jest obecnie postrzegana jako wartość i często bywa utożsamiana z produktywnością.
Proces starzenia się twarzy mężczyzny i kobiety
Tak jak estrogen wpływa na wygląd twarzy kobiet, podobnie testosteron odpowiada za wytworzenie cech, które uważamy za typowo męskie. Należą do nich:
grubsze brwi,
bardziej płaskie policzki,
większa kwadratowa szczęka
mocny, wyrazisty podbródek
Okolica jarzmowa u mężczyzn jest bardziej płaska z przodu w porównaniu z kobiecą, u których ta część twarzy jest pełniejsza i bardziej uniesiona. Policzki męskie są mniej wypukłe i mają mniejszą objętość.
Starzenie się mężczyzn następuje bardziej jednostajnie i wolniej w porównaniu z tym samym procesem u kobiet, u nich utrata wolumetrii i atrofia bardzo nasilają się w okresie okołomenopauzalnym.
Proces starzenia u mężczyzn objawia się między innymi przesunięciem się objętości policzków z boku do środka twarzy oraz uwydatnieniem nosa. Szybko jest też widoczny w okolicy oczu. To wrażenie potęgują dodatkowo wydatne łuki brwiowe i głębiej osadzone oczom. Dlatego u mężczyzn dolina łez może być głębsza niż u kobiet, jednak mimo to nie zawsze wymaga korekty.
Najważniejsze jest zachowanie naturalnych proporcji
Według ekspertów „Aesthetics Journal”, dr. Raula Cetto, dr. Jeremy’ego Isaaca i Dr. Lee Walkera, najlepszym rozwiązaniem na przywrócenie młodszego wyglądu twarzy u mężczyzn są wypełniacze, jednak metoda ich podania powinna być zupełnie inna niż u kobiet. Miejsca wstrzyknięć u mężczyzn wzdłuż łuku jarzmowego powinny być mniej liczne, należy też wstrzykiwać mniejszą ilość preparatu niż u kobiet. To pozwoli skorygować kształt twarzy bez efektu jej „pełności” , który jest pożądany u płci żeńskiej, ale u mężczyzn zaburza naturalne proporcje policzka i nadaje sfeminizowany wygląd. Eksperci cytowani przez „Aesthetics Journal” polecają też podanie wypełniacza w fałd nosowo-wargowy – w większości przypadków u mężczyzn jest to dobry pomysł, bo pozwala nadać twarzy bardziej pogodny wygląd.

Punkty orientacyjne męskiego policzka (zdjęcie obok) obejmują poziomą linię od skroni do kąta oka, kolejną do kącika ust, a także linię od środkowej części ucha do kącika ust. Zdaniem ekspertów „Aesthetics Journal” ważne jest również to, by zabiegowcy unikali nadmiernej korekty wolumetrycznej w obszarze krzyżyka na zdjęciu.
fot. Aestheticsjournal.com
Mężczyźni coraz częściej interesują się zabiegami powiększania ust
Pełne, jędrne usta są oznaką atrakcyjności i młodości, dlatego zabieg wypełniania ust to jedna z najczęściej wykonywanych procedur w gabinetach medycyny estetycznej. Znakomitą większość pacjentów stanowią oczywiście kobiety, ale coraz większe zainteresowanie tym zabiegiem wykazują także mężczyźni. Zwykle jednak rezygnują, obawiając się, że ich usta nabiorą kobiecego charakteru. Czy słusznie?
Hydra Royal Family to luksusowy zabieg dający efekt „królewskiej skóry.” Zabieg został stworzony do wielopoziomowej…
prof. dr hab. n med. Wioletta Barańska-Rybak o stosowaniu wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego i…