fbpx

Dlaczego modne kroplówki witaminowe bywają zagrożeniem zdrowia i życia?

Autor Magdalena Błaszczak
kroplowki-witaminowe
Magdalena Błaszczak

Magdalena Błaszczak o kroplówkach witaminowych

redaktor prowadząca estetycznyportal.pl 

konsultacja: dr Dominik Kalinowski, lekarz medycyny estetycznej

Kroplówki witaminowe od kilku lat biją rekordy popularności

W ofertach klinik można znaleźć kompleksowe pakiety, które podobno rozwiązują wiele problemów zdrowotnych i poprawiają jakość życia. I tak, przeglądając Internet znalazłam m.in.:
 
  • pakiet dodający urody – z witaminą C i koenzymem Q10;
  • pakiet na odporność z witaminą C, cynkiem i antyoksydantami;
  • pakiet poprawiający libido z cynkiem, koenzymem Q10 i argininą;
  • detoksykujący organizm – z selenem, ornityną i koenzymem Q10.
Ich lista jest dużo, dużo dłuższa. Są wlewy witaminowe dedykowane dla ludzi narzekających na przewlekłe zmęczenie, stresujące życie, niewyspanie, brak koncentracji, dla fitnessowców, wegetarian, ozdrowieńców Covid-19. Ich marketingowe nazwy zostały stworzone tak, aby każdy znalazł wśród nich coś dla siebie. W rzeczywistości okazuje się, że są to zwykle niepotwierdzone naukowo, drapieżne akcje marketingowe.


Witaminowa kroplówka a przyjmowanie suplementów

Jak mówi definicja: infuzja dożylna jest sposobem leczenia, który polega na podawaniu do żyły przez cewnik płynów, leków, krwi lub preparatów krwiopochodnych. (…) Jest to preferowana droga administracji u pacjentów w stanach nagłych i pacjentów, którzy nie przyjmują płynów i leków doustnie”. Jest więc poniekąd drogą ostatniego wyboru, którą wprowadza się do organizmu substancję leczniczą. 
Jeśli chodzi o niedobory witamin w diecie – te owszem, czasem się zdarzają. Jednak wcale nie tak często, jak się uważa. Jednym z rozwiązań tego problemu jest czasowe spożywanie suplementów lub leków oraz wprowadzenie zmian w diecie. Warto jednak te niedobory potwierdzić badaniami, a następnie poradzić się lekarza, dietetyka lub farmaceuty. Wlewy witaminowe są przedstawiane jako alternatywa dla suplementów i zmian w diecie. Istnieje jednak duża różnica między suplementami w postaci tabletek lub między zmianami w diecie, a wlewami dożylnymi. Tabletka lub posiłek ulegają strawieniu. Następnie są wchłaniane i metabolizowane. Organizm nie wykorzystuje całej dawki witamin, część nie wchłonie się w przewodzie pokarmowym. To co wchłoniemy będzie dodatkowo przerabiane w wątrobie. Podczas wlewu omijane są te wszystkie trudności. Dostarczamy witaminę bezpośrednio do układu krążenia. Ta biodostępność niesie jednak ze sobą ryzyko.

Jakie ryzyko niesie za sobą wkłucie kroplówki witaminowej?

Wkłucie to naruszenie ciągłości tkanek. Może wywołać zakażenia, uczulenia lub wywołanie stanu zapalnego przez mechaniczne podrażnienie. Dlatego wkłucie wiąże się zawsze z (niewielkim co prawda, ale jednak) zagrożeniem zdrowotnym. Może wystąpić zatkanie kaniuli, pojawienie się krwiaka. Może również spowodować zapalenie żył powierzchniowych, ropne zapalenie żył, w najgorszym wypadku nawet sepsę. Z tego powodu w pierwszej kolejności podaje się leki doustnie, dopiero w nagłych, poważnych sytuacjach wybiera się drogę dożylną. Takie działanie zależy jednak od decyzji lekarza.
kroplowki-witaminowe

Czy  potrzebujemy w ogóle suplementacji witaminami?

Okazuje się, że przeciętny Europejczyk nie musi zażywać dodatkowych dawek witamin. Wyjątkiem jest witamina D w okresie jesienno-zimowym i parę innych, w szczególnych sytuacjach. Wystarczy nam zbilansowana, zdrowa dieta. Wlewy witaminowe mogą być szkodliwe, jeśli nie są nadzorowane przez lekarza. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest przedawkowanie witaminy K lub glukozy.  Wielkim dawkom witamin przypisuje się niemal nadprzyrodzone działania. Tymczasem ich zbyt duże ilości powodują hiperwitaminozę. To  zespół objawów chorobowych wywołany nadmiarem witamin. Należą do nich między innymi ociężałość, osłabienie mięśni, niekorzystne zmiany dermatologiczne, drżenie mięśni, kołatanie serca.
  

Co o kroplówkach witaminowych sądzą specjaliści?

 

Łukasz Sakowski, prowadzący portal naukowy www.totylkoteoria.pl, o opinię na temat wlewów witaminowych zapytał trzech specjalistów. Oto ich wypowiedzi:

Marta Ogrodnik, lekarka:

 „Wlewy witaminowe, choć mogą wydawać się niegroźnym sposobem na „wzmocnienie”, w świetle wiedzy medycznej są po prostu nieskuteczne. Dodatkowo mogą wiązać się z groźnymi konsekwencjami. Wytwarzając dojście dożylne zawsze należy liczyć się z powikłaniami – mniej groźnymi jak np. miejscowy stan zapalany, jaki i takimi, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.”

Farmaceuta Marcin Korczyk:

„Według mnie te wlewy to kwestia wiary, rytuału. Ludzie lekceważą ryzyko związane z takim zabiegiem i brak dowodów na skuteczność – potrzebują tego żeby uwierzyć. Coś jak obrzęd upuszczania krwi.”
 

Dietetyk Damian Parol:

„Z punktu widzenia odżywiania ogólnie zdrowej osoby nie widzę potrzeby suplementacji dożylnej. Zdrowa dieta i ewentualna suplementacja (doustna) powinna pokrywać zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy. Oczywiście w rzadkich przypadkach może być potrzebne uzupełnienie składników poprzez wlew dożylny, jednak są to sytuacje rzadkie, muszą mieć konkretną przyczynę i wymagają konsultacji z lekarzem.”
 

Kroplówki witaminowe u chorych na nowotwory 

W materiale dla Polskiej Agencji Prasowej wypowiedział się na ten temat kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. Rodryg Ramlau. Skrytykował popularyzację wlewów witaminowych wśród chorych na nowotwory: „Ostatnie badania pokazują wręcz niekorzystny wpływ spowodowany wlewami z C na proces nowotworowy i na stosowane dotychczas leczenie„. Okazuje się, że wlewy te mogą powodować u chorych bóle brzucha, nudności, mogą mocno ich osłabić, a nawet zniweczyć działanie chemioterapii. U pacjentów chorych na ostrą białaczkę szpikową, opornego na leczenie rozsianego raka jelita grubego lub rozsianego czerniaka, leczenie witaminą C, podawaną dożylnie w skojarzeniu z innymi lekami, dawało poważne efekty uboczne i postęp choroby.

To samo stanowisko zajął dr Piotr Gryglas w wywiadzie dla TVN. Przyznał, że kroplówki witaminowe nie mają sensu. Potwierdził, że przeprowadzono badania, w wyniku których stwierdzono, że wlewy witaminowe, zwłaszcza z witaminą C, nie przedłużają życia pacjentom. Nie zmniejszają też ryzyka zachorowania na raka, nie likwidują przebiegu choroby nowotworowej, nie zmniejszają ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jedynym przypadkiem, w którym pomaga witamina C,  jest Szkorbut. Lekarz przyznał też, że jej nadmiar może szkodzić. Dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę wynosi zaledwie 200 miligramów. Tymczasem podczas jednego wlewu pacjent dostaje jej aż 2000 lub 4000 miligramów. O ile taka sytuacja ma miejsce raz na jakiś czas, może to nie powodować problemów ze zdrowiem. Jednak długotrwałe podawanie witaminy C w dużej ilości grozi chorobami nerek, rozwojem kamicy nerkowej. Może też spowodować reakcje alergiczne, wręcz wstrząsowe.

Dlaczego kroplówki witaminowe są niebezpieczne? 

  • Przed podaniem takiego wlewu nikt zazwyczaj nie bada poziomu elektrolitów u danej osoby. Tymczasem jeśli jest ich zbyt mało lub zbyt dużo, może dojść do zaburzeń elektrolitowych. Te z kolei  poważnie zaburzają pracę serca i prowadzą do wielu innych powikłań.
  • Wlewy, które „ratują” zdrowie osoby po kilkudniowym ciągu alkoholowym, ingerują w proces leczniczy. Utrzymują w złudnym przekonaniu, że dany człowiek ma wszystko pod kontrolą. Że przewlekłe picie nie wpływa na jego stan zdrowia, bo wystarczy kupić kroplówkę i problem znika.
  • Zbyt duże ilości przyjmowanych witamin powodują hiperwitaminozę. To  zespół objawów chorobowych wywołany ich nadmiarem. Dają wiele różnych objawów ze strony układu nerwowego, pokarmowego, czasem też objawy skórne. 

Kiedy wlew witaminowy ma sens?

W medycynie wlewy witaminowe są podawane w nielicznych przypadkach.

  • Dożylnie wlewana jest witamina B1 gdy ktoś cierpli na ciężkie, przewlekłe zatrucie alkoholowe. To stan  kiedy organizm jest wyniszczony, pacjent ma zaburzenia świadomości, chodzenia, mowy.
  • Witaminę B12 podaje się domięśniowo przy zdiagnozowanym zapaleniu błony śluzowej żołądka i w przypadku anemii. 
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności