fbpx

Jak uniknąć powikłań po podaniu kwasu hialuronowego?

Autor Magdalena Błaszczak
powiklania-po-podaniu-kwasu-hialuronowego
Według danych American Society of Plastic Surgeons (ASPS) w 2020r w Stanach Zjednoczonych wykonano 13 281 235 małoinwazyjnych zabiegów estetycznych. Spośród tych zabiegów 3 410 730 stanowiły zabiegi z użyciem szeroko pojętych wypełniaczy tkankowych. Spośród tych zabiegów aż 2 619 650 stanowiły zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Podobnie w Polsce  – najczęstszym  małoinwazyjnym zabiegiem odmładzania twarzy jest zastosowanie wypełniaczy tkankowych, głównie kwasu hialuronowego.
Mimo doskonalenia technik, pogłębiania znajomości anatomii oraz nabierania coraz większego doświadczenia, każdy z wykonujących zabiegi spotka się na swojej drodze z powikłaniami takich zabiegów. Bo prawda jest taka, że powikłań nie ma bądź nie spotyka ten, kto nie wykonuje zabiegów wcale. 

Dr Anna Telenga o tym jak uniknąć powikłań po podaniu kwasu hialuronowego

Lekarz medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej, specjalista chorób wewnętrznych
Sensuel Clinic

Powikłania po podaniu kwasu hialuronowego – przyczyny

Powikłania po podaniu kwasu hialuronowego mogą wynikać z:
  • niewłaściwego doboru produktu,
  • niewłaściwej kwalifikacji pacjenta do zabiegu,
  • nieprawidłowego przeprowadzenia zabiegu (włączając powikłania naczyniowe),
  • niewłaściwego postepowania pozabiegowego
  • nadmiernej poniekąd nieprzewidywalnej reakcji organizmu na podany materiał.

Powikłania po podaniu kwasu hialuronowego  – dobór materiału

Podstawową kwestią jest dobranie odpowiedniego produktu do planowanego zabiegu:
  • Odpowiedniego to przede wszystkim będącego wyrobem medycznym, posiadającym rejestracje do podawania go w iniekcjach.
  • Ważne też, aby produkt pochodził z pewnego źródła gwarantującego, że jest produktem oryginalnym. Istotne, aby był przechowywany w odpowiednich warunkach. Zarówno narażenie produktu na zbyt wysoką, jak i zbyt niską temperaturę może wpływać na jego stabilność, jak i potencjalną pirogenność.
  • Produkty różnią się swoimi właściwościami. Między innymi  zdolnością unoszenia tkanek, zdolnością integracji z otaczającymi tkankami,  zdolnością wiązania wody w tkankach. Te parametry przekładają się na możliwe do osiągniecia efekty, ale też i w razie niewłaściwego doboru produktu, potencjalne niepożądane efekty.

Powikłania po podaniu kwasu hialuronowego – technika zabiegowa

Podstawowe zasady:
  • Przede wszystkim należy dochować staranności podczas demakijażu oraz dezynfekcji skóry przed zabiegiem. Każdemu z nas zdarza się, że pacjentki przychodzą do gabinetu w pełnym makijażu i najchętniej nie zmywałyby go wcale do zabiegu. Pamiętajmy jednak, że podczas zabiegu resztki kolorowych kosmetyków, jak i inne zanieczyszczenia obecne na skórze, oraz flora skóry mogą stać się przyczyną powikłania infekcyjnego. Zatem warto zadbać i o dobry demakijaż jak i o dokładną dezynfekcję skóry. Zdecydowanie w szerszym zakresie niż tylko okolica bezpośrednio poddawana zabiegowi.
  • Ważna jest również technika samej iniekcji. Zbyt szybkie tempo podawania produktu oraz podawanie jego dużych objętości wiąże się z większą traumatyzacją tkanek oraz większym ryzykiem rozwoju reakcji zapalnej.
Ważne jest aby wykonując zabiegi mieć świadomość możliwych powikłań oraz przedsięwziąć środki ostrożności aby im zapobiegać. Zabiegi powinien wykonywać ten, kto ma odpowiednią wiedzę, umiejętności i uprawnienia by w razie potrzeby poradzić sobie z  powikłaniami.
CZYTAJ TAKŻE

Trendy w powiększaniu ust kwasem hialuronowym

Nowoczesne formy kwasu hialuronowego stworzone w oparciu o polimer PEG pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty przy zabiegach w obszarze czerwieni wargowej. Pozwalają wymodelować usta w niemal dowolny sposób.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.