Unoszą tkanki skuteczniej niż wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego.
W niektórych przypadkach mogą być małoinwazyjną alternatywą wobec chirurgicznego liftingu twarzy lub brwi.
lek. med. Marta Szyderska
lekarz medycyny estetycznej
Zabiegi z wykorzystaniem nici liftingujących charakteryzują się mniejszą bolesnością i krótszym czasem rekonwalescencji niż zabiegi chirurgiczne. Cechują się przy tym większą zdolnością unoszenia tkanek niż wolumetria twarzy z wykorzystaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Nitki zbudowane są z polikaprolaktonu lub kwasu polimlekowego. Są to substancje, które oprócz właściwości mechanicznie liftingujących mają silne działanie stymulujące fibroblasty, co przekłada się na odmłodzenie oraz spowolnienie procesów starzenia. Nici zbudowane z polidioksanonu mają zdecydowanie słabsze właściwości stymulujące – aby osiągnąć podobny efekt trzeba zaimplantować ich więcej.
Wskazania do implantacji nici liftingujących
Nici są zalecane w przypadku umiarkowanych i mocno zaznaczonych objawów starzenia w obszarze twarzy i szyi, opadania brwi i powiek, asymetrii twarzy (w tym wynikającej z porażenia nerwów), „chomików” oraz zmarszczek i bruzd, a także jako lifting twarzy dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na długotrwałą rekonwalescencję. Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejsza jest odpowiednia kwalifikacja i tylko ona pozwala uniknąć niezadowolenia pacjenta po zabiegu. Zawsze zwracam uwagę na kondycję skóry, zalecam też pielęgnację preparatami zawierającymi kolagen. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w liftingu -podbródka.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg z wykorzystaniem nici haczykowych polega na uniesieniu opadających tkanek twarzy do ich pierwotnego położenia poprzez implantację nici. Procedura trwa około 45–60 minut i jest poprzedzona znieczuleniem nasiękowym, więc jest praktycznie bezbolesna dla pacjenta.
Jakich efektów można się spodziewać?
W wyniku zabiegu dochodzi do naturalnego uniesienia tkanek, bez efektu sztuczności, gdyż działanie mięśni nie zostaje zmienione. Rezultaty zabiegu są widoczne bezpośrednio po wyjściu z gabinetu, a rekonwalescencja trwa 10–14 dni. Po miesiącu odbywa się wizyta kontrolna, w trakcie której ocenia się pełen efekt końcowy zabiegu. W zależności od obszaru, który został poddany leczeniu, efekt może utrzymywać się przez 2 lata, niekiedy dłużej. Przed implantacją nici konieczne jest wypełnienie ubytków tkanek. Należy pamiętać, że lifting nitkami to nic innego jak repozycja tkanek. Lifting piersi i pośladków za pomocą nici wykonuję jedynie u pacjentów bardzo szczupłych o drobnej budowie.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są: kolagenozy, okres ciąży i laktacji, aktywny trądzik, choroby bakteryjne skóry, aktywna opryszczka oraz choroby nowotworowe.
Lek. Katarzyna Pietuch o zabiegu nićmi ginekologicznymi specjalistka ginekologii i położnictwa, właścicielka kliniki Ka-Medica Pochwa po porodzie a nici ginekologiczne. Czym są nici? Te wchłanialne …
Aby rozwiązać problem należy zastanowić się skąd on się bierze. Opadanie owalu twarzy to proces starzenia się skóry i odwracania trójkąta młodości. Biorąc pod uwagę poziom …