fbpx

Wybielanie miejsc intymnych: sposoby, efekty, powikłania, przeciwskazania

Autor Magdalena Błaszczak
Wybielanie-miejsc-intymnych

Pierwsza zabiegi wybielania miejsc intymnych pojawiły się siedemnaście lat temu w USA.  Ciemniejsza barwa tej partii ciała, w porównaniu do innych, jest czymś naturalnym. Nie świadczy o chorobie. Czasem bywa, że kolor miejsc intymnych – warg sromowych i odbytu – jest bardzo ciemny, brunatny. Niektórzy uważają to za defekt estetyczny. Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, pomagają skutecznie rozjaśnić również te wrażliwe partie ciała. Innym, mniej skutecznym sposobem  sposobem jest stosowanie żeli i maści w domowym zaciszu. 

Wybielanie miejsc intymnych: dlaczego są one ciemniejsze, niż pozostałe partie ciała?

 • ciemny kolor okolic intymnych to najczęściej cecha dziedziczna;
 • sprzyjają temu również czynniki zewnętrzne, takie jak zażywanie leków hormonalnych, częste wizyty w solarium;
 • ciemna barwa tych fragmentów ciała wynika ze zbyt dużej liczby melanocytów. Melanocyty to komórki odpowiedzialne za powstanie przebarwień;
 • ze względu na dużą ilość melanocytów, w medycynie estetycznej te partie ciała traktowane są jak przebarwienia. Są rozjaśniane w ten sam sposób jak one. 

Wybielanie miejsc intymnych: dlaczego decydujemy się na ten zabieg?

Zabieg stał się popularny głównie przez rozpowszechnianie wzorców seksualności. Te z kolei są prezentowane na zdjęciach i w filmach pornograficznych. Aktorzy i modele, najczęściej ze względów estetycznych, mają wybielone intymne partie ciała. Spore znaczenie ma również upowszechnienie seksu analnego. 

Wybielanie miejsc intymnych: jakie zabiegi są najskuteczniejsze?

Do rozjaśniania tych partii ciała w gabinetach medycyny estetycznej stosuje się głównie:

 • laser frakcyjny CO2. Emituje opatentowany rodzaj impulsu. Punktem wychwytu wiązki lasera jest woda. Światło wnika bardzo płytko w skórę, nie uszkadzając głębszych tkanek i naczyń krwionośnych. Wiązka lasera o odpowiednio dobranych do zabiegu wybielania parametrach w kontrolowany sposób uszkadza powierzchowne warstwy skóry i powoduje jej rozjaśnienie. Dodatkową korzyścią zabiegu jest poprawa ujędrnienia rozjaśnianej okolicy.
 • laser bromkowo – miedziowy. Zastosowano w nim dwie długości fali w jednym impulsie. Podczas zabiegu emitowane jest światło zielone i żółte, podczas gdy tradycyjne lasery emitują wiązkę tylko o jednej długości. Znacznie zwiększa to skuteczność terapeutyczną. Zabiegi laserem bromkowo-miedziowym są też polecane w leczeniu trudnych do usunięcia lub nawracających przebarwień. Takie są m.in. ostudy (melasmy). Leczy się nim skutecznie również uporczywy trądzik, rozszerzone naczynia krwionośne oraz blizny przerostowe.
 • laser typu Q-switch. Emituje wysokoenergetyczne, ale bardzo krótkie impulsy promieniowania elektromagentycznego. Jego impulsy są kilka tysięcy razy krótsze niż impulsy laserów frakcyjnych. Jednocześnie mają kilkaset tysięcy większą moc. Światło lasera przenika przez skórę i jest absorbowane przez barwnik. Powoduje efekt fotoakustyczny, czyli rozbicie barwnika, a następnie usunięcie go ze skóry. Laser neodymowo-YAGowy typu Q-switch o długościach fali 1064nm i 532nm używany do wybielania miejsc intymnych ma również inne zastosowania. Pomaga usunąć tatuaże, makijaż permanentny i każdego rodzaju przebarwienia. 
 • laser aleksandrytowy – emituje falę o długości 755nm. Posiada wysokie powinowactwo do melaniny. Zabiegi z jego wykorzystaniem mają kilka zalet – są najmniej bolesne i obarczone mniejszą możliwością poparzenia. Powodują też mniej powikłań, takich jak przebarwienia, przy zachowaniu pełnej skuteczności.  

W porównaniu do innych laserów na przebarwienia, ten laser penetruje głębiej, przy zachowaniu dosyć wysokiego powinowactwa do melaniny. Wykazuje się selektywnością, czyli oddziaływaniem jedynie na fragmenty skóry z nadmiernym zagęszczeniem barwnika i omijaniem tych gdzie jest normalnie nagromadzony. 

Wybielanie miejsc intymnych: jak przygotować się do zabiegu?

Miejsca poddane wybielaniu należy wydepilować. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz odpowiednio wcześniej znieczuli skórę kremem. Dzięki temu cała procedura będzie mniej bolesna. 

Jak postępować po zabiegu laserowego wybielania miejsc intymnych:

Przez 7 dni po zabiegu nie wolno:

 • współżyć (w zależności od miejsca poddanego zabiegowi);
 • brać kąpieli w wannie, korzystać z jacuzzi i basenu;
 • stosować mydła,  środków myjących na bazie alkoholu, wykonywać irygacji;
 • nie należy wycierać się ręcznikiem, drażnić skóry;
 • unikać intensywnego wysiłku fizycznego;
 • przez minimum 4-6 tygodni nie wolno wystawiać okolicy poddanej zabiegowi na działanie promieniowania ultrafioletowego (opalanie, solarium).
Wybielanie-miejsc-intymnych

Wybielanie miejsc intymnych: jak działają kremy wybielające?

W Polsce ten sposób wybielania stosuje się bardzo rzadko, w USA jest zdecydowanie bardziej popularny. Polega na nałożeniu produktu na skórę wokół odbytu oraz na wargi sromowe. Krem ten zawiera substancje, które powodują depigmentację skóry. Jego działanie jest zbliżone do działania peelingu chemicznego. Jest jednak zdecydowanie łagodniejsze.  

Wybielanie miejsc intymnych: jakie składniki może zawierać krem wybielający?

W jego składzie mogą występować:

 • hydrochinon (substancja o możliwym działaniu kancerogennym). W Unii Europejskiej związku tego nie można stosować w kosmetykach. Jednak w sklepach internetowych spoza UE oferowane są produkty – żele i kremy rozjaśniające – zawierające hydrochinon. 
 • atrybutyna (naturalna pochodna hydrochinonu). Komitet Naukowy ds Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS), który jest organem doradczym Unii Europejskiej, w lipcu tego roku uznał, że (cyt.):„1. stosowanie α-arbutyny w produktach kosmetycznych w stężeniu do 2% w kremach do twarzy i do 0,5% w balsamach do ciała jest bezpieczne dla konsumentów,  2. stosowanie β-arbutyny jest bezpieczne w produktach kosmetycznych w stężeniu do 7% w kremach do twarzy, pod warunkiem, że poziom zanieczyszczenia hydrochinonem w preparatach kosmetycznych nie przekracza 1 ppm.

SCCS podkreślił jednak, że w obu przypadkach, tj dla α- i β-arbutyny, jednoczesne stosowanie
w produkcie kosmetycznym substancji uwalniających hydrochinon nie zostało ocenione. W związku z tym pojawiły się wątpliwości dotyczące zawartości hydrochinonu, szybkości jego uwalniania, jak również łącznego narażenia na działanie produktów kosmetycznych zawierających α-arbutynę i/lub β-arbutynę.”

 • kwas kojowy;
 • glicerol;
 • gliceryna;
 • kwas stearynowy;
 • diglukonian chlorheksydyny;
 • dimetikon;
 • pantenol.

Do składników rozjaśniających dodaje się takie, które koją i nawilżają skórę, aby nie dopuścić do podrażnień. 

Wybielanie miejsc intymnych: dlaczego nie warto używać kremu z hydrochinionem?

Hydrochinon (benzeno-1,4-diol) to pochodna fenolu, metabolizowana do glutationu. Hydrochinon i jego pochodne (takie jak arbutyna) stosuje się do miejscowego leczenia przebarwień skóry już od 60 lat. Związek ten działa poprzez odwracalne hamowanie tyrozynazy o selektywnym działaniu melanotoksycznym. Zapobiega w ten sposób syntezie nowej melaniny. Wybielające działanie hydrochinonu polega na hamowaniu tyrozynazy, czyli na nie dopuszczaniu do reakcji enzymatycznych, które prowadzą do wytworzenia melaniny. Jednak w kremach do wybielania odbytu i sromu związek ten występuje w  wysokich stężeniach. W takich, które wg badań mogą dowodzić jego kancerogenności i toksyczności. Z tego powodu substancja ta została w 2001 roku uznana przez Unię Europejską za niebezpieczną. Brytyjska organizacja Local Government Association (LGA) twierdzi, że hydrochinon w kremach niszczy naskórek. Związek ten zwiększa ryzyko nowotworu skóry. Po wniknięciu do organizmu może też powodować uszkodzenie wątroby oraz nerek. Przed kupowaniem tych kremów ostrzega również British Skin Foundation. Są one wciąż dostępne w sprzedaży internetowej. 

Wybielanie miejsc intymnych: jakie są przeciwskazania?

 • infekcje okolic intymnych;
 • nowotwory;
 • ciąża;
 • karmienie piersią;
 • uszkodzony naskórek w okolicy zabiegowej.

Wybielanie miejsc intymnych: możliwe powikłania

Tak jak w przypadku każdego innego zabiegu usuwania przebarwień, tu też kluczowa jest jakość sprzętu oraz wiedza i umiejętności osoby przeprowadzającej procedurę. Jeśli zabieg jest wykonany w niewłaściwy sposób lub nieodpowiednim sprzętem, może dojść do:

 • oparzenia;
 • pokrzywki i obrzęku;
 • odbarwienia skóry;
 • infekcji skórnych;
 • powstania blizn.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.