Aby rozwiązać problem należy zastanowić się skąd on się bierze. Opadanie owalu twarzy to proces starzenia się skóry i odwracania trójkąta młodości. Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania problemu trudno oczekiwać, żeby istniało jedno idealne rozwiązanie. Ze względu na różnorodność preparatów i możliwych zastosowań zabiegi dobieramy indywidualnie „szyjąc pacjentowi terapię na miarę”.

lek.med. Aleksandra Strobel-Pytel o zabiegach na opadający owal twarzy
lekarz medycyny estetycznej, właścicielka Perfect Harmony Gdańsk Instytut Medycyny Estetycznej
Stymulatory tkankowe
To preparaty, które w sposób pośredni lub bezpośredni wpływają na fibroblasty i stymulują powstawanie kolagenu i elastyny. Dzielimy je na preparaty na bazie: kwasu hialuronowego, aminokwasów, kolagenu, polinukleotydów, kwasu polimlekowego, polikapronolaktonu i hydrokyapatytu wapnia. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego zawierają zwykle łańcuchy o różnej ciężkości, które aktywnie wpływają na zmianę jakości skóry. Preparaty na bazie aminokwasów to mieszanki kilku aminokwasów wraz z nieusieciowanym kwasem hialuronowym, które nie tylko wspomagają syntezę nowych włókien kolagenowych, ale regenerują również macierz pozakomórkową. Bardzo dobre efekty, wysoki profil bezpieczeństwa i szybki okres rekonwalescencji dają preparaty na bazie polinukleotydów. Intensywnie działają: kwas polimlekowy , hydrokysapatyt wapnia i polikapronolakton. Kwas polimlekowy występuje obecnie w dwóch dostępnych formach: kwasie l-polimlekowym i d.l-polimlekowym. Jest to silny stymulator stanu zapalnego, który poprzez ciągłe stymulowanie fibroblastów, powoduje długotrwałe wytwarzanie nowego kolagenu, dając efekt naturalnego liftingu. Podobnie działa hydroksyapatyt wapnia, z tą różnicą, że zawarta w preparacie karbamyloceluloza daje dodatkowo natychmiastowy efekt wypełnienia, a dopiero z biegiem czasu widoczny jest efekt przebudowy skóry. Polikapronolakton podobnie daje efekt wypełnienia i stymulacji.
Nici liftingujące i rewitalizujące
Nici to najbardziej rozpoznawalne narzędzie w walce z chomikami i opadniętym owalem. W medycynie estetycznej wyróżniamy nici gładkie i tzw. nici z haczykami. Nici gładkie to nici rewitalizujące, a więc zagęszczające skórę (gładkie, nieskręcone nici zawieszone pojedyńczo lub w grupach) i nici rewitalizująco-liftingujące, zagęszczające i unoszące (gładkie nici skręcone ze sobą tworzące strukturę przestrzenną). Prawdziwym remedium są nici haczykowe, grubsze, mające niewielkie przestrzenne haczyki, które zbliżają do siebie przedziały tłuszczowe, podciągają powięź i liftingują skórę. Obecnie uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod walki z tym problemem, jednak należy pamiętać, że zabieg ten wiąże się z relatywnie długim okresem rekonwalescencji. Należy również pamiętać, że nici różni również materiał z którego są wykonane. Wyróżniamy nici PDO (polidioksanowe), nici PLLA (polimlekowe) oraz nici PLLA pokryte warstwą kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy
Wraz z toksyną botulinową jest jedną z najpowszechniejszych substancji w medycynie estetycznej. Jest to polisacharyd, który naturalnie w formie nieusieciowanej występuje w naszym organizmie. W gabinetach wykorzystujemy odpowiednio przygotowany, sieciowany kwas, który utrzymuje się w tkankach kilka miesięcy. Wolumetria, a więc uzupełnienie utraconych przedziałów tłuszczowych, pozwala odzyskać utraconą objętość w obrębie okolic skroni, policzków, brody i żuchwy dając powrót do naturalnego konturowania twarzy. Oczywistą zaletą wolumetrii jest małoinwazyjność, precyzja podania, krótki okres rekonwalescencji oraz natychmiastowe efekty. Wadą – ryzyko powikłań naczyniowych, obrzęki i przy nadmiernym użytkowaniu efekt „pillow face”, czyli przepełnionej twarzy.
Lipotransfer
Lipotransfer, podobnie jak kwas hialuronowy, pozwała na uzupełnienie utraconych objętości, ale za pomocą przeszczepionego tłuszczu. Podczas zabiegu lekarz pobiera metodą liposukcji strzykawkowej tkankę tłuszczową (najczęściej z okolic brzucha i „boczków”), następnie odpowiednio przygotowuje i podaje w wybrane okolice. Przy fakcie naturalnego produktu i długotrwałego efektu minusem w tym wypadku jest dłuższy czas rekonwalescencji i mniejsza precyzja efektu niż w przypadku kwasu hialuronowego.
Zabiegi aparaturowe
Niewątpliwie nikt nie wyobraża sobie medycyny estetycznej i kosmetologii bez użycia aparatury. Zdecydowanie najpopularniejszą z nich dedykowaną do tego obszaru jest HIFU. Urządzenie to wykorzystuje skoncentrowaną falę ultradźwiękową, która oddziałuje falą o wysokiej energii na małym obszarze. Służy do podgrzania tkanek, które mają tendencje do obkurczania się, dodatkowo, w skórze dochodzi do mikrouszkodzeń stymulujących do wytwarzania nowego kolagenu. Na podobnej zasadzie działają niektóre nowoczesne lasery, które cechuje dwutorowe działanie: redukcja lokalnej tkanki tłuszczowej oraz pobudzenie skóry do produkcji kolagenu.
Zabiegi małoinwazyjne
Do zabiegów małoinwazyjnych, które możemy rekomendować należą fala radiowa, urządzenia wykorzystujące prądy TENS oraz dedykowane masaże. Fala radiowa podgrzewa i stymuluje tkanki na poziomie skóry oraz powoduje kurczenie się istniejących włókien kolagenowych. Urządzenia wykorzystujące prądy TENS są swoistą siłownią dla mięśni i zapobiegają utracie ich objętości. Podobnie działają masaże liftingujące twarzy.
Zabiegi chirurgiczne
Ostatecznym narzędziem w walce z upływem czasu odznaczającym się na owalu twarzy jest ręka chirurga. Pacjenci mogą być zakwalifikowani do zabegu liftingu lub tzw. półliftingu twarzy. Są to zabiegi mające na celu usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej oraz przywrócenie napięcia warstwy mięśniowo-powięziowej. Przy niezwykle wysokiej skuteczności zabieg ten jest obciążony ryzykiem i rekonwalescencją cechującą zabieg chirurgiczny.
Podsumowanie
Jak można zauważyć metod walki z opadającym owalem twarzy jest bardzo wiele. Ich wybór uzależniony jest od doświadczenia lekarza prowadzącego, wieku pacjenta i jego stanu zdrowia, jego oczekiwań, zaawansowania procesu starzenia oraz możliwości anatomicznych. Warto pamiętać, że nie ma prawidłowej terapii tego obszaru bez leczenia stomatologicznego czy protetycznego. Chciałam podkreślić, że nie ma uniwersalnego środka do osiągnięcia celu, a każdy pacjent jest wyjątkowy i każdemu dobieramy indywidualny program terapeutyczny.
Pacjenci z Instagrama a rzeczywistość
Wyidealizowany świat, piękne twarze, perfekcyjne ciała – takie zdjęcia, a nawet filmy, widzimy na Instagramie. Takich nierealnych rezultatów oczekują też coraz częściej pacjenci. Instagram nakręca rynek chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej…
Dr Katarzyna Osipowicz o bozylianie Lekarz medycyny estetycznej Bozylian – czym jest ten rodzaj depilacji…
Pacjenci po zabiegu plastyki powiek nie chcą rezygnować z iniekcji toksyną botulinową. Często zadają mi…