fbpx

Jakie są działania niepożądane po zastosowaniu hialuronidazy?

Autor Przemek
hialuronidaza

Stosowanie tego enzymu stało się bardzo powszechne w praktyce klinicznej. W szczególności wykorzystuje się ją w odpowiedzi na niezadowolenie pacjentów po zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym oraz w leczeniu skutków ubocznych. W miarę jak jej stosowanie staje się coraz powszechniejsze, coraz ważniejsze staje się, by klinicyści posiadali dokładną wiedzę na temat hialuronidazy.

Dr Bartosz Pawlikowski o stosowaniu hialuronidazy

dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, właściciel Kliniki Pawlikowski

Hialuronidaza, czyli enzym rozkładający kwas hialuronowy, jest stosowana w medycynie od ponad 60 lat. Posiada zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, lecz także w innych gałęziach medycyny, takich jak ginekologia, ortopedia, onkologia czy okulistyka. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła hialuronidazę do następujących wskazań: podskórny wlew płynów (hipodermokliza), jako środek wspomagający przyspieszający wchłanianie i dyspersję leków w tkance podskórnej lub w celu leczenia wynaczynienia krwi oraz jako środek wspomagający wchłanianie środka kontrastowego w angiografii dróg moczowych (urografii podskórnej). Ponadto enzym jest stosowany w Europie, by zwiększać wchłanianie krwiaków. Oprócz zatwierdzonych wskazań hialuronidaza ma wiele zastosowań. Jej obecne zastosowania poza wskazaniami obejmują rozpuszczanie wypełniaczy kwasu hialuronowego, leczenie ziarniniakowych reakcji na ciała obce i leczenie martwicy skóry związanej z zastrzykami wypełniaczy. Chociaż zastosowanie hialuronidazy w tych wskazaniach poza tymi rejestracyjnymi znacznie wzrosło, lekarze mają niewiele możliwości badania hialuronidazy. 

Może ona służyć jako odpowiedni lek w różnych sytuacjach, jeśli jest stosowana z dokładnym zrozumieniem mechanizmu działania, metabolizmu i skutków ubocznych. 

Jakie są najczęstsze działania niepożądane po podaniu hialuronidazy?

Działania niepożądane

– Miejscowe zastrzyki hialuronidazy mogą powodować działania niepożądane, takie jak miejscowy świąd i reakcje alergiczne.

– Częstość występowania reakcji alergicznych ocenia się na 0,05–0,69 proc., a pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy zgłaszano również z małą częstotliwością (poniżej 0,1 proc.).

– Prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych jest większe, gdy dawka hialuronidazy we wstrzyknięciu dożylnym przekracza 100 tys. IU, a ryzyko powikłań alergicznych wzrasta do 31,3 proc. w przypadku zwiększenia dawki do 200 tys. IU.

– Większość reakcji alergicznych na hialuronidazę to reakcje nadwrażliwości natychmiastowej (typ I, za pośrednictwem immunoglobulin E), ale mogą również wystąpić reakcje nadwrażliwości opóźnionej (typ IV, za pośrednictwem limfocytów T).

– Natychmiastowe reakcje nadwrażliwości na hialuronidazę objawiają się rumieniowym obrzękiem po 1–2 godzinach i brakiem odpowiedzi na leczenie antybiotykami. W takich przypadkach pomocne są steroidy ogólnoustrojowe, leki przeciwhistaminowe i miejscowe kortykosteroidy.

Opóźnione reakcje na hialuronidazę

– Opóźnione reakcje nadwrażliwości na hialuronidazę mogą wystąpić nawet po 24 godzinach i w takim przypadku test skórny nie da pozytywnej reakcji w ciągu 20 minut.

– Test skórny wykonuje się z 3 j.m. hialuronidazy. Chociaż zaleca się wykonanie testu skórnego przed zastosowaniem enzymu, może to być często trudne.

– Zwykle nie ma związku między historią alergii u pacjenta a reakcją na hialuronidazę. Jednakże w zależności od pochodzenia hialuronidazy należy unikać wstrzykiwania enzymu, ponieważ u pacjentów uczulonych na kolagen bydlęcy i użądlenia pszczół może wystąpić reakcja krzyżowa.

W jaki sposób USG pomaga leczyć powikłania po wypełniaczach tkankowych?

Jak wynika z danych publikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, liczba zabiegów z użyciem wypełniaczy w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosła o ponad 200 procent. I chociaż stosowane wypełniacze tkankowe są coraz bezpieczniejsze,  zawsze należy liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań. Do ich diagnostyki i leczenia z ogromnym powodzeniem używa się często USG…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.