fbpx

Jakie są najpopularniejsze zabiegi „naprawy” krocza po porodzie?

Autor Przemek
naprawa-krocza-po-porodzie

W przypadku powikłań poporodowych najczęściej przeprowadzonymi zabiegami z zakresu ginekologii plastycznej są:  korekcja blizn po nacięciu krocza, plastyka pochwy, laseroterapia pochwy i zabiegi na nietrzymanie moczu. Nasz ekspert opowiada o tym, na czym polega ich działanie.

rafal-kierach

Dr n.med. Rafał Kierach o zabiegach naprawczych krocza po porodzie

specjalista ginekologii i położnictwa, lekarz medycyny estetycznej; Centrum Medyczne KIERACH, Tychy – Warszawa

Korekcja blizn po nacięciu krocza

Korekta blizn spowodowanych nacięciem lub pęknięciem krocza to nieinwazyjna procedura, której celem jest wygładzenie, spłycenie oraz rozjaśnienie widocznej blizny. Taki zrost może wpływać nie tylko na estetykę, ale także na prawidłowe funkcjonowanie miejsc intymnych. W takim przypadku z pomocą przychodzą zabiegi wykonywane ablacyjnym laserem frakcyjnym CO2. W przebiegu zabiegu światło lasera dokonuje mikrouszkodzeń nieprawidłowo zabliźnionej tkanki, co stymuluje produkcję kolagenu i procesy naprawcze. W efekcie blizna zmniejsza się, co pozwala na prawidłowe i bezbolesne funkcjonowanie krocza. 

Plastyka pochwy

Plastyka pochwy zalecana jest pacjentkom, u których w wyniku porodu doszło do nadmiernego rozciągnięcia mięśni okrężnych pochwy i uszkodzenia dna miednicy. Zmiany te mogą prowadzić do obniżenia się krocza oraz powiększenia przedsionka i wejścia do pochwy. 

W ramach plastyki pochwy lekarz usuwa nadmiar tkanek ściany pochwy oraz koryguje defekty mięśni podstawy miednicy i mięśnia opuszkowo-gąbczastego. Następnie dokonuje plastyki krocza. Dzięki temu pochwa jest węższa, co poprawia jakość życia seksualnego i zmniejsza ryzyko infekcji. Poza tym w ramach plastyki pochwy lekarz może zlikwidować uchyłek pęcherza moczowego oraz uchyłek odbytniczo-pochwowy. 

Warto podkreślić, że plastyka pochwy to operacja ginekologiczna, wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Rana pooperacyjna goi się około 7-10 dni, a pacjentka może wrócić do pełnej aktywności około 4-6 tygodni po operacji. 

Laseroterapia pochwy 

Laseroterapię pochwy wykonuje się u pacjentek, u których wraz z wiekiem lub po przebytych porodach siłami natury nastąpił utrata napięcia ścian pochwy i skóry sromu. Zmiany te prowadzą do obniżenia komfortu oraz satysfakcji z życia seksualnego. Poza tym odpowiadają one za suchość w obrębie pochwy i sromu, co skutkuje zaburzeniami flory bakteryjnej i dolegliwościami, takimi jak upławy, świąd i pieczenie w okolicach intymnych. 

Sam zabieg przeprowadzany jest za pomocą głowicy endowaginalnej ze skanerem. Światło lasera oddziałuje bezpośrednio na ściany pochwy, prowadząc do mikrourazów, które pobudzają śluzówkę do regeneracji. Dzięki temu pochwa po zabiegu staje się bardziej napięta, elastyczna i mniej wiotka, a nieprzyjemne dolegliwości ustępują.   

 

Zabiegi na nietrzymanie moczu 

Nietrzymanie moczu jest nie tyle wynikiem porodu naturalnego, ile samej ciąży. Jednak bez względu na przyczynę dolegliwość ta powoduje dyskomfort, wywołuje zawstydzenie, a nawet prowadzi do wycofania się pacjentki z życia towarzyskiego. Z tego względu coraz częściej kobiety decydują się na zabieg laserowego ujędrniania pochwy, który wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za kontrolę oddawania moczu. 

Jaki jest wpływ ginekologii plastycznej na samoocenę pacjentek?

Wiele pacjentek zgłaszających się do gabinetów ginekologii plastycznej przyznaje się do kompleksów związanych z wyglądem miejsc intymnym. Dlatego też odpowiednio dobrane zabiegi mogą przyczynić się do poprawy ich samooceny, dzięki zlikwidowaniu bolesnych zmian i przywróceniu naturalnego wyglądu krocza.

Poza tym pacjentki, które zdecydowały się na korektę krocza ze względów estetycznych, stają się bardziej pewne siebie. Wynika to z tego, że zadowalający wygląd miejsc intymnych przekłada się na lepsze samopoczucie, większą łatwość wchodzenia w relacje z innymi, a także satysfakcję z życia seksualnego.

Ponadto część kobiet po porodzie doświadcza dyskomfortu lub bólu w okolicy krocza. Odpowiednie zabiegi mogą przyczynić się do ukojenia tych dolegliwości, co może znacząco poprawić stan psychiczny pacjentek.

Do tego poród naturalny może doprowadzić do rozciągnięcia i uszkodzenia tkanek krocza. Dla wielu kobiet jest to doświadczenie traumatyczne, które może wpłynąć na ich stan psychiczny. Plastyka pochwy czy korekcja blizny po nacinaniu krocza może pomóc w zredukowaniu negatywnych skutków tych doświadczeń.

Co równie ważne poprawa wyglądu i budowy okolicy krocza może przekładać się na większe zadowolenie z życia seksualnego i bardziej intymną relację z partnerem.

Kwas hialuronowy po porodzie – jakie problemy pomaga rozwiązać?

Nowoczesna i świadoma kobieta nie boi się obecnie żądać spełnienia seksualnego, do którego niewątpliwie należy prawidłowe odczuwanie partnera podczas stosunku i orgazm w jego trakcie. Te odczucia niestety ulegają najczęściej pogorszeniu po porodzie drogami i siłami natury. Nie oznacza to jednak, że nie można temu zaradzić. Można…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności