fbpx

Kwas hialuronowy po porodzie – jakie problemy pomaga rozwiązać?

Autor Magdalena Błaszczak
kwas-hialuronowy

Nowoczesna i świadoma kobieta nie boi się obecnie żądać spełnienia seksualnego, do którego niewątpliwie należy prawidłowe odczuwanie partnera podczas stosunku i orgazm w jego trakcie. Te odczucia niestety ulegają najczęściej pogorszeniu po porodzie drogami i siłami natury. Nie oznacza to jednak, że nie można temu zaradzić. Można.

Dr n. med. Rafał Kuźlik

dr n. med. Rafał Kuźlik o kwasie hialuronowym
po porodzie

ginekolog plastyczny, Saska Med

Od kilkunastu lat na świecie, w tym w Polsce, rozwija się „podspecjalizacja” ginekologiczna nazywana „ginekologią estetyczną” lub „kosmetoginekologią”. Specjaliści w tej dziedzinie jeżdżą po całym świecie, publikują prace naukowe i rozwijają świadomość kobiet na temat jakości życia seksualnego tak przed, jak i po porodzie. Do najczęściej zgłaszanych problemów pojawiających się po porodzie naturalnym należą: wysiłkowe nietrzymanie moczu, słabsze lub całkowity brak odczuwania partnera w czasie współżycia oraz osłabienie orgazmów.   
 

Jak działa kwas hialuronowy? 

Mechanizm działania kwasu hialuronowego polega na wiązaniu wody na powierzchni jego cząsteczek. W wyniku tej reakcji głównym efektem jest poprawa wolumetrii, czyli objętości tkanki poddanej zabiegowi iniekcji kwasu. Dodatkowym efektem uzyskanym dzięki temu zabiegowi jest poprawa nawilżenia związana z gromadzeniem się wody w miejscu aplikacji preparatu.

Jaki rodzaj kwasu jest wykorzystywany w zabiegach ginekologii estetycznej?

W przypadku zabiegów korekcyjnych okolicy przedsionka pochwy i warg sromowych większych, a także blizn tej okolicy (np. po okołoporodowym nacięciu krocza) wykorzystywany jest w głównej mierze efekt wolumetryczny. W przypadku iniekcji kwasu pod śluzówkę pochwy mamy do czynienia z obydwoma efektami działania – poprawy objętości (zwężenie pochwy, augmentacja punktu G), oraz zwiększenia nawilżenia. W przypadku nawilżenia mniejsze ma znaczenie gęstość kwasu, jednak w sytuacji, w której głównym elementem terapii jest przywrócenie jędrności warg większych czy uwypuklenia punktu G, to właśnie gęstość kwasu decyduje o końcowym efekcie.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegów?

Im preparat cechuje się większą gęstością tym więcej cząsteczek wody będzie w stanie związać a powiększenie objętości będzie wyraźniejsze. Czas trwania wyniku końcowego będzie dłuższy (nawet do 1-1,5 roku) w zależności od takich czynników jak częstość współżycia, jazdy na rowerze czy konno. Im większy jest ucisk okolicy poddanej terapii tym szybsza degradacja zaimplementowanego kwasu. 

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.