To tym zabiegu jest ostatnio głośno. Na czym polega plastyka powiek i kiedy jest dobry moment, żeby poddać się tej procedurze? Sprawdzamy.
Na czym polega blefaroplastyka?
To chirurgiczna korekta opadającej powieki górnej, która polega na wycięciu nadmiaru tkanki skórnej, fragmentu mięśnia okrężnego oka oraz przepuklin tłuszczowych. Usunięcie tych trzech elementów to gwarancja dobrych i trwałych efektów. Zabieg blefaroplastyki potrafi odmłodzić twarz nawet o kilkanaście lat, dzięki temu, że zapewnia bardziej wypoczęty, świeży wygląd i optycznie „otwiera” oko.
Skąd tak duże zainteresowanie blefaroplastyką?
Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, płytko unaczyniona. Dlatego to właśnie w tu najszybciej pojawiają się pierwsze oznaki upływającego czasu. Drobne zmarszczki (tzw. kurze łapki), opadająca powieka, wiotkość, zasinienia. Co ciekawe, w przypadku kwalifikacji do zabiegu blefaroplastyki wiek nie ma dużego znaczenia – ważny jest wygląd powieki. Procedurę wykonuje się nawet u kobiet w wieku 18-20 lat – jeśli są do niej wskazania. Przed zakwalifikowaniem pacjentki bo blefaroplastyki powiek trzeba ocenić grubość fałdu skórnego – nie powinien być on mniejszy niż 0,5 cm. Wtedy uznajemy, że wskazanie naprawdę występuje.
Kiedy wykonać plastykę powiek?
Wskazaniem do zabiegu jest opadająca powieka górna – na skutek procesów starzenia się lub uwarunkowań genetycznych. Nadmiar „skóry” na powiece górnej związany jest często z utratą jej napięcia i jędrności. Często zdarza się jednak, że problem występuje także u osób młodych, które mają taką skłonność genetyczną lub specyficzną budowę powieki. Dla większości osób opadająca powieka będzie po prostu defektem estetycznym, który np. utrudnia wykonywanie makijażu czy dodaje lat (postarza średnio o dekadę!). Jednak w niektórych przypadkach powoduje również pogorszenie widzenia poprzez ograniczenie poza wzrokowego i jest przyczyną dyskomfortu.
Jak wygląda zabieg blefaroplastyki?
Zanim chirurg podejmie się wykonania zabiegu, niezbędne jest spotkanie konsultacyjne. Podczas takiej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, zleca wykonanie niezbędnych badań, wyklucza przeciwwskazania i wykonuje rysunek wstępny. Taki rysunek pomaga określić grubość i wielkość fałdu skórnego (oraz mięśnia i przepuklin tłuszczowych), które zostaną wycięte. Dzięki temu w trakcie konsultacji pacjentka lub pacjent będą mogli zwizualizować sobie finalny efekt blefaroplastyki, a także zadać lekarzowi wszystkie pytania i poznać procedurę przygotowania się do zabiegu.
Zabieg plastyki powiek zwykle trwa około godziny. Po operacji lekarz zakłada specjalny opatrunek, który minimalizuje powstawanie zasinień i obrzęków. Finalny efekt blefaroplastyki widać już po 14 dniach, a zwykle już po tygodniu pacjentka wraca do pracy i normalnej aktywności. Ogromną zaletą blefaroplastyki jest brak blizn – ukrywa się je w załamaniu powieki, a szew śródskórny dodatkowo minimalizuje ich widoczność.
Podczas spotkania lekarz przekazuje zalecania dotyczące postępowania po zabiegu. Po tygodniu, podczas wizyty kontrolnej zostaną ściągnięte szwy.
Efekty plastyki powiek
Rezultaty blefaroplastyki utrzymują się zwykle kilkanaście lat, ale u niektórych pacjentek nawet dwie dekady. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zabieg można powtórzyć. Finalny efekt plastyki powiek górnych widoczny jest po kilku tygodniach od operacji, kiedy zniknie obrzęk, zostaną ściągnięte szwy, a skóra się zregeneruje. Warto jednak wiedzieć, że już po 14 dniach widoczne są dobre rezultaty. Jakich efektów można oczekiwać?
– redukcji opadającej powieki,
– zwiększenia powierzchni powieki ruchomej,
– odmłodzenia twarzy – nawet o kilkanaście lat,
– poprawy i poszerzenia pola widzenia.
Przeciwwskazania do blefaroplastyki
- przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi (ich odstawienie przed zabiegiem należy skonsultować z lekarzem)
- skazy naczyniowe, niewydolność krążenia, nieleczone nadciśnienie,
- nieleczona cukrzyca,
- ciąża i laktacja,
- nawracające choroby wirusowe i bakteryjne oczu (wymagana konsultacja z lekarzem)
- infekcje i stany zapalne,
- choroby autoimmunologiczne i nowotworowe.
DEPOZYT CZY ZIARNINIAK? Obrazowanie ultrasonograficzne (USG)
Jak wynika z raportu American Society of Plastic Surgeons (ASPS) za rok 2022 wypełniacze tkankowe zajmują drugie miejsce na liście najczęściej wykonywanych zabiegów małoinwazyjnych tuż za procedurami wykorzystującymi toksynę botulinową. W roku 2022 w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej wykonano ponad 4,8 miliona wypełnień za pomocą kwasu hialuronowego (HA) i 850 tys. wypełnień z użyciem innych preparatów niż HA. Liczba wykonywanych zabiegów stale wzrasta, w porównaniu z rokiem 2019 (przed pandemią Covid-19) odnotowano 70% wzrost [1]…