Dobór odpowiedniego sposobu oczyszczenia skóry zależy od wielu czynników: typu cery, rodzaju zanieczyszczeń, stopnia wrażliwości klienta oraz ceny zabiegu. Decyzję, jaka metoda okaże się w danym przypadku najlepsza, należy podjąć na podstawie szczegółowego wywiadu. Nierzadko warto się zdecydować na mądre połączenie dwóch lub większej liczby technologii.

Iwona Zbrońska Jankowska o oczyszczaniu cery
dyplomowana kosmetyczka
Skóra to największy narząd ludzkiego ciała, ściśle powiązany z układem nerwowym, pokarmowym i hormonalnym. Dbając o nią, warto sięgać po odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji i makijażu – wykluczyć te zawierające czynniki komedogenne, a włączyć regulujące pracę skóry i jej mechanizmy immunologiczne. Co ważne, dzięki pielęgnacji domowej możemy istotnie zminimalizować ilość zanieczyszczeń.
Najpopularniejsze techniki oczyszczania skóry
1. Peeling kawitacyjny – oczyszczanie skóry ultradźwiękami, czyli oddziaływanie falą dźwiękową o określonej częstotliwości, co wywołuje implozję pęcherzyków gazowych powstających w cieczy. Zabieg wyraźnie zmniejsza ilość płytkich zanieczyszczeń – w jego wyniku powierzchowna zawartość porów skórnych zostaje usunięta wraz z nadmiarem zrogowaciałych komórek warstwy rogowej naskórka. Działa niszcząco na bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych i rozpuszcza tzw. mikrozaskórniki.
2. Mikrodermabrazja – mechaniczne złuszczanie warstwy rogowej naskórka korundem lub nakładką diamentową w połączeniu z zasysaniem skóry („vacuum”). Wskutek kontrolowanego złuszczania warstwa rogowa jest ścierana, a przy okazji usuwane są drobne zaskórniki. Mikrodermabrazję często stosuje się wraz z kawitacją, wykorzystując również możliwość mechanicznego podważenia zaskórników za pomocą szpatułki.
3. Oczyszczanie wodorowe – zabieg wykorzystujący wodę podaną pod zwiększonym ciśnieniem z użyciem mikroskopijnych cząsteczek wodoru. Pierwiastek ten działa jak silny antyutleniacz i doskonale penetruje naskórek. Głównym efektem zabiegu jest eksfoliacja, czyli złuszczenie martwych komórek warstwy rogowej naskórka, ale oczyszczanie wodorowe działa również odżywczo, nawilżająco i rozświetlająco – znacząco poprawia stan i wygląd skóry. W celu głębszego odżywienia skóry metodę tę często stosuje się z sonoforezą, czyli ultradźwiękami, oraz z bipolarnym prądem o częstotliwości fali radiowej.
4. Hydrodermabrazja lub hydropeel – mechaniczne i chemiczne złuszczanie naskórka, wykorzystujące dodatkowo efekt próżniowy. Zabieg ma za zadanie usunąć nadmiar warstwy rogowej oraz zanieczyszczenia z równoczesnym podaniem na świeżą skórę serum nawilżającego i odżywczego. Metoda działa łagodząco i rozświetlająco, dając odczucie lekkości i odświeżenia. W zabiegu często zastosowanie znajdują również kwasy AHA i kwas salicylowy. Zabieg doskonale sprawdza się w przypadku płytkich i średniogłębokich zaskórników, a w przypadku tych głębszych może być łączony z ekstrakcją manualną.
5. Smart peelingi – kombinacje różnych kwasów, takich jak kwas salicylowy, migdałowy, azelainowy, pirogronowy, TCA i glikolowy, których celem jest działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Smart peelingi zmniejszają ilość bakterii beztlenowych i zanieczyszczeń, a stymulując produkcję kolagenu, wpływają na zwężenie porów skórnych.
6. Kwas lewulinowy (terapia fotodynamiczna) – składnik fotouczulający będący egzogennym prekursorem porfiryn. Wzbudzany światłem niebieskim o długości 407–420 nm niszczy Priopionibacterium acnes, co skutkuje redukcją stanów zapalnych oraz zmniejszeniem gruczołów łojowych, a co za tym idzie – znacznym ograniczeniem liczby wągrów, głębokich zaskórników zamkniętych, krost i grudek.
Gęste, szerokie brwi to niezmieniający się od kilku sezonów trend. Ale co zrobić, gdy zamiast…
Dodatkowy podbródek, to dość często spotykany defekt estetyczny, który może wystąpić u każdego. Nie jest…