fbpx

Czy peptydy miedzi rzeczywiście są tak skuteczne w kuracjach przeciwstarzeniowych?

Autor Magdalena Błaszczak
Peptydy-miedzi

Jednym ze składników aktywnych, które w ostatnim czasie robią oszałamiającą karierę w branży kosmetologicznej, są peptydy miedzi. Wykorzystuje się je jako substancję o silnym działaniu przeciwstarzeniowym, regenerującym i antyoksydacyjnym. Ich skuteczność jest porównywana z retinolem, czy potwierdzają to badania naukowe?

Marlena Ratajczyk

Marlena Ratajczyk

kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem, szkoleniowiec Dives Med

Czy peptydy miedziowe mogą zastąpić retinol?

Dzięki badaniom naukowym dysponujemy innowacyjnymi substancjami o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie działania. Zamiast uzupełniać brakujące składniki, możemy stosować substancje, które pobudzają procesy regeneracyjne w skórze i uruchamiają jej odbudowę. Do takich składników możemy zaliczyć peptydy (białka złożone z aminokwasów), które coraz częściej stosowane są jako zaawansowane składniki aktywne i na dobre zagościły w wielu produktach kosmeceutycznych – czyli produktach z pogranicza kosmetyków i leków.

  • Niewątpliwie są one doskonałym zamiennikiem witaminy A w czasie wiosny i lata. Obecnie to jeden z najdroższych składników stosowanych w kosmetykach.
  • Najbardziej zaskakującym faktem, z którym się mierzą naukowcy, jest to, że każdy peptyd działa w tak specyficzny sposób, że tak naprawdę tymi składnikami bylibyśmy w stanie zaspokoić każdą potrzebę skóry.
  • Obecnie krem czy serum z peptydami miedzi to najgorętszy trend w branży kosmetycznej.

Czym są peptydy miedziowe?

Po raz pierwszy peptydy miedziowe zauważono w latach 70. XX w. – wtedy wyizolowano je z ludzkiego osocza. Peptydy miedziowe to małe fragmenty białek, znane jako glicylo-L-histydylo-L-lizyna (GHK), które dobrze łączą się z enzymami miedzi. Badania nad GHK (Copper tripeptide-1) i połączeniem z miedzią (Cu) trwają około 30 lat. Na początku trójpeptyd miedzi, czyli GHK-Cu, wykorzystywano przede wszystkim w terapiach przyspieszających gojenie ostrych i przewlekłych ran. Okazało się bowiem, że peptydy miedziowe intensyfikują ziarninowanie i zasklepianie ran, aktywują fibroblasty i komórki macierzyste, zwiększają angiogenezę i nadzorują produkcję zdrowego kolagenu.

Boom na peptydy miedziowe w kosmetologii

Dopiero jednak w XXI wieku  zaczęto wykorzystywać peptydy miedziowe w praparatach pielęgnacyjnych. Boom zaczął się, gdy w 1998 roku opublikowano wyniki badań porównujące działanie witaminy C, tretynoiny i trójpeptydu miedziowego na skórę.

  • Wygrał peptyd miedziowy, zwiększając w ciągu miesiąca produkcję kolagenu o 70% (witamina co 50%, tretynoina 40%).
  • Są dowody, że składnik ten poprawia elastyczność, zagęszcza i pogrubia skórę, redukuje zmarszczki, ujednolica koloryt.
  • Sprawdzano to także w badaniu histopatologicznym i okazało się, że faktycznie peptydy miedziowe zwiększają proliferację keratynocytów, czyli przyspieszają odnowę żywej warstwy naskórka. Jednocześnie mają działanie przeciwzapalne i to do tego stopnia, że mogą zastępować leki typu NLPZ w leczeniu stanów zapalnych skóry.

Peptydy miedzi a blizny

Copper Tripeptide 1 (CG-peptyd miedzi): GHK jest niesamowicie delikatny z bardzo małym prawdopodobieństwem wystąpienia jakiejkolwiek wrażliwości lub reakcji nawet na najbardziej delikatnej skórze. Peptyd miedzi wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, co ma przełożenie w redukcji drobnych linii i zmarszczek. Działa także jako przeciwutleniacz. Promuje dodatkowo produkcję glikozoaminoglikanów. Badania kliniczne wykazały, że peptydy miedzi również usuwają uszkodzony kolagen i elastynę ze skóry i tkanki bliznowatej, ponieważ aktywują system skóry odpowiedzialny za te funkcje. 

Prawdą jest, że dużych badań klinicznych na temat GHK-Cu w pielęgnacji skóry jest wciąż niewiele. Po kosmetyki z peptydami można sięgać bez obaw, bowiem nie istnieją badania, które pokazywałyby ich negatywny wpływ na organizm.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.