fbpx

Łysienie androgenowe – dlaczego nie warto brać biotyny?

Autor Magdalena Błaszczak
biotyna

Jeden z najpopularniejszych suplementów przyjmowanych przez osoby skarżące się na wypadanie włosów, bardzo często w ogóle nie działa. 

dr n.med. Joanna Suseł o łysieniu androgenowym
i biotynie

specjalista dermatolog-wenerolog

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe (androgenetic  alopecia, AGA) to utrata włosów zależna od androgenów. Występuje zazwyczaj u osób predysponowanych genetycznie. Wśród rasy kaukaskiej nawet 80% mężczyzn oraz 43% kobiet może być dotkniętych tą chorobą. Patogeneza zjawisk jest podobna u obu płci i charakteryzuje się obecnością zminiaturyzowanych mieszków włosowych w okolicach androgenozależnych. 5- alfa reduktaza typu I i II to enzym, który konwertuje przejście testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT). DHT działa aktywująco na transkrypcję genów w brodawce mieszka włosa i powoduje stopniową transformację włosów ostatecznych do włosów meszkowych.

Łysienie androgenowe – objawy

  • Łysienie androgenowe typu męskiego zwykle zaczyna się w okolicy kątów skroniowo-czołowych oraz okolicy szczytowej. Postępuje wg wzorca opracowanego w klasyfikacji Hamiltona-Norwooda, w  7-stopniowej skali.
  • Łysienie androgenowe u kobiet obejmuje zazwyczaj wierzchołek głowy i jego zaawansowanie opisuje 3-stopniowa klasyfikacja Ludwiga. Odpowiada to wzorcowi stopniowego poszerzania się przedziałka.
  • Co ciekawe, niedawno wyróżniono nowy typ łysienia bliznowaciejącego fibrosing alopecia in a pattern distribution (FAPD), który spełnia kryteria zarówno łysienia androgenowego jak i lichen planopilaris. Typowo FAPD zajmuje okolicę androgenozależną, głównie u kobiet, chociaż zdarza się również u mężczyzn i jest związany z miniaturyzacją mieszków. Być może jest to nadmierna odpowiedź zapalna na uszkodzone mieszki w mechanizmie AGA.

Suplementy na łysienie androgenowe

Osobiście, chociaż nie jestem wielką fanką suplementacji w ogólnym tego słowa znaczeniu, w przypadku terapii tylko miejscowych AGA robię wyjątek i rekomenduję:

  • doustne preparaty z  wyciągiem z owoców z  palmy sabałowej, które  zmniejszają  aktywność 5 -alfa reduktazy w sposób naturalny.
  • Uwzględniam również wiesiołek, który bogaty w kwasy tłuszczowe z łańcuchem omega, zmniejsza stres oksydacyjny, łagodzi stany zapalne, a zawartość fitoestrogenów może być pomocna we wspomaganiu terapii AGA.

Łysienie androgenowe – dlaczego nie opłaca się brać biotyny?

Nie zalecam  rutynowo powszechnie stosowanej biotyny, ponieważ przy zbilansowanej diecie zagrożenie jej niedoborami jest nieudokumentowane. Niedobór biotyny występuje jedynie u:

  • osób odżywianych dojelitowo;
  • pacjentów leczonych kwasem walproinowym;
  • osób z  polimorfizmem genów odpowiedzialnych za metabolizm biotyny;
  • oraz u tych, którzy spożywają bardzo duże ilości surowego białka kurzego, które zawiera awidynę, wiążącą biotynę.

Suplementy z kolagenem – hit czy kit?

Wiele badań naukowych na temat kolagenu dotyczy nutriceutyków i skutków ich działania na organizm, skórę, włosy i paznokcie. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że duża część tych badań jest nieobiektywna, ponieważ są one sponsorowane przez producentów tych preparatów lub przez firmy farmaceutyczne.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.