fbpx

Suplementy z kolagenem – hit czy kit?

Autor Magdalena Błaszczak
Czy tabletka z kolagenem po strawieniu może faktycznie poprawić wygląd skóry włosów i paznokci?
mgr Weronika Rondos

mgr Weronika Rondoś o tym czy suplementy na bazie kolagenu są skuteczne

Kosmetolog z Kliniki Dr Kuschill Medestetis

Czy tabletka z kolagenem po strawieniu może faktycznie poprawić wygląd skóry włosów i paznokci?

Wiele badań naukowych na temat kolagenu dotyczy nutriceutyków i skutków ich działania na organizm, skórę, włosy i paznokcie. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że duża część tych badań jest nieobiektywna, ponieważ są one sponsorowane przez producentów tych preparatów lub przez firmy farmaceutyczne. Dlatego w mojej ocenie efekt stosowania preparatów kolagenowych jest często przeceniany. Szczególnie w odniesieniu do suplementów diety lub odżywek dla sportowców. 

Dlaczego suplementy z kolagenem mogą nie działać?

Jeśli mielibyśmy przyjrzeć się badaniom i wyciągnąć wnioski, nasuwa się klika ważnych. Po pierwsze istnieje wiele obserwacji, które sugerują, że kolagen stosowany doustnie może powodować pewne korzyści dla skóry. Jednak suplementy kolagenowe stosowane w różnych badaniach ciężko ze sobą porównać. Dodatkowo nie ma wiarygodnych dowodów na to, aby kolagen trawiony w przewodzie pokarmowym brał bezpośrednio udział w poprawie wyglądu skóry. Istnieje wiele innych białek, oprócz kolagenu, które przyczyniają się do poprawy wyglądu i właściwości skóry. 

Czy kolagen jako składnik suplementów jest wyjątkowo wartościowy?

Należy  wziąć pod uwagę, że kolagen nie jest białkiem pełnowartościowym, czyli takim, który zawiera wszystkie niezbędne aminiokwasy budujące ludzki organizm. Jest on szczególnie ubogi w takie aminokwasy jak: tryptofan, cysteina, tyrozyna i histydyna. Niemniej suplementacja preparatami kolagenu ma na celu najczęściej dostarczenie aminokwasów niezbędnych do regeneracji tkanki chrzęstnej w stawach. 

Czy badania kolagenu nad zwierzętami mają sens?

Niektórzy zwolennicy suplementów kolagenowych polegają na szeregu badań prowadzonych in vitro oraz in vivo na zwierzętach. Badania wskazują na korzystne działanie hydralizatorów tego białka. Wpływają one na produkcję endogennego kolagenu oraz zmniejszenie aktywności enzymów odpowiadających za jego degradację, co może pozytywnie wpływać na opóźnienie efektów chronologicznego starzenia się skóry. Jednak wyniki te nie muszą koniecznie mieć wpływu na ludzki organizm, ze względu na różnice metaboliczne i aktywność enzymów. 

Jakie są wyniki badań nad suplementami z kolagenem?

W 2018 r. prowadzono badania przez Do-Un Kim i wsp., w których badano wpływ peptydu kolagenowego o niskiej masie cząsteczkowej na poprawę nawilżenia, elastyczności oraz starzenie się ludzkiej skóry. Badania prowadzono na grupie kobiet w wieku 40-60 lat, a pierwsze efekty zaobserwowano już po 6 tygodniach. Stwierdzono, że przyjmując raz dziennie dawkę 1000 mg peptydu kolagenu o niskiej masie cząsteczkowej, znacznie poprawia się stan skóry. Zasugerowano jednak, aby przeprowadzić badania również na grupie mężczyzn oraz zwiększyć liczbę uczestników, po to uwiarygodnić wyniki. Podsumowując: wykazano, że peptydy kolagenowe o niskiej masie cząsteczkowej są bezpieczne i skuteczne jako składniki zdrowej żywności funkcjonalnej. Są również skuteczne jako suplementy diety poprawiające nawilżenie i stan skóry. Suplementacja kolagenem to nadal obszar naukowy, który wymaga poszerzenia informacji w tej dziedzinie.

CZYTAJ TAKŻE

Bakuchiol – czy może zastąpić retinol?

Bakuchiol jakiś czas temu został okrzyknięty niedrażniącym zamiennikiem retinolu i stał się gwiazdą branży kosmetycznej. Dał nadzieję na spektakularne efekty osobom, które nie mogą stosować w pielęgnacji preparatów z retinolem.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.