fbpx

Łysienie androgenowe – jakie zabiegi są najskuteczniejsze?

Autor Magdalena Błaszczak
lysienie-androgenowe

Kiedyś łysienie było „domeną” starszych facetów. Teraz boryka się z nim cała populacja. Na pewno nie pomaga nam życie w stresie. Na szczęście, można je skutecznie leczyć.

Dr-Bartosz-Pawlikowski

dr Bartosz Pawlikowski o łysieniu androgenowym

dermatolog – wenerolog, lekarz medycyny estetycznej

Łysienie androgenowe – przyczyny

  • Przyczyną tego typu łysienia jest podwyższony poziom hormonów androgenowych.
  • Jest typowe u kobiet w trakcie menopauzy, ale może również wynikać z innych chorób np. zespołu policystycznych jajników.
  • U mężczyzn wskaźnik zwykle wzrasta wraz z wiekiem, ale u młodych, aktywnych mężczyzn winne mogą być sterydy anaboliczne.
  • Kiedy w badaniu wychodzi normalny poziom hormonów, łysienie może być spowodowane nadwrażliwością receptorów na androgeny.
  • Powodem może być nadmierna aktywność enzymu 5alfareduktazy. 5@reduktaza to enzym konwertujący testosteron do dihydrotestosteronu. Ten ostatni jest nadaktywny wobec receptorów mieszkowych i prowadzi do całkowitej utraty mieszka włosowego w kilkuletniej perspektywie. 

Diagnostyka łysienia andorogenowego

Oczywiście im szybciej zapadnie diagnoza, tym lepiej, jednak samodzielne wychwycenie tego pierwszego etapu wcale nie jest proste. Pacjenci orientują się zwykle późno. Włosy z czasem rosną coraz słabsze, pogłębiają się tzw. zakola, przerzedza się coraz bardziej część szczytowa głowy, ta najbardziej wrażliwa na hormony androgenowe. To dlatego warto zgłosić się do specjalisty jak najszybciej i poddać badaniu.

Podstawą diagnostyki każdego typu łysienia jest zawsze trichoskan, który mówi nam jaka ilość włosów rośnie na cm kwadratowy oraz ile mamy mieszków włosowych. Dzięki uzyskanym danym liczbowym jesteśmy w stanie powiedzieć, jakie jest to wypadanie włosów: anagenowe, androgenowe, telogenowe czy mieszane lub bliznowaciejące. Aby leczenie było skuteczne, na tej samej wizycie zlecamy dodatkowe badania: hormonalne, badamy hormony płciowe i hormony tarczycy, badanie poziomu żelaza, ferrytyny i poziomu przeciwciał przeciwjądrowych. Bierzemy pod lupę wszystko to, co może wiązać się z wypadaniem włosów. I dopiero na tej podstawie jesteśmy w stanie określić celowane, czyt. skuteczne leczenie.

Zabiegi na łysienie androgenowe

Skuteczne terapie łysienia są precyzyjnie wycelowane w potrzebę:

 Mezoterapia igłowa z ampułki, która zawiera: peptydy – białka niezróżnicowane, które po przeniknięciu do struktury mieszka włosowego są w stanie stanowić budulec dla wzrostu włosa, mikro i makroelementy, kwasy nukleinowe – wypadanie telogenowe, np. choroba Haschimoto.

✓ Osocze bogatopłytkowe – ma podobne działanie, jak mezoterapia.

✓ Regenera activa – podanie komórek macierzystych w uszkodzony narząd, w tym przypadku skórę, skutkuje odbudową cebulek włosowych. W wyniku zabiegu dochodzi również do lepszego ukrwienia skóry, dzięki czemu mocniejsze włosy utrzymują się w niej dłużej; komórki macierzyste w Regenera Activa są pobierane z wycinka skóry na potylicy. Pobierane są małe wycinki skóry z okolicy potylicznej i rozdrabniane. Potem preparat rozcieńcza się solą fizjologiczną i wykonuje mezoterapię głowy. Regenera activa 1 x na 2 lata.

✓ Laser tulowy z osoczem bogatopłytkowym – stosujemy go zwykle w przypadkach łysienia plackowatego, łysienia całkowitego, telogenowego wypadania włosów o dużym nasileniu i androgenowego, jako wspomaganie. Laser tulowy (nieablacyjny) – przy wysokich parametrach mocno przebudowuje skórę, przy niskich rewitalizuje (naprawia tkankę, odbudowuje uszkodzenia). W terapii łysienia stosujemy niskie parametry, które pozwalają na delikatną stymulację skóry, napływ komórek naprawczych i poprawę ukrwienia. W rezultacie zabieg skutkuje stymulacją wzrostu włosów w fazieanagenowej, czyli czynnej. Do zabiegu nie jest potrzebne znieczulenie. Rumień, który pojawia się bezpośrednio po zabiegu, znika po około 12 godzinach. Skóra nie jest podrażniona, a efekt zabiegu jest widoczny dopiero po około 6 miesiącach. Należy wykonać 3 zabiegi w odstępie 4 tygodni. Koszt 600 – 1600 zł zależy od powierzchni. Zwykle stosujemy 1-2 zabiegi w relacji tydzień do trzech po zabiegu Regenera Activa, a drugi zabieg w odstępie kolejnych 4 tygodni. Po tym czasie włosy zaczynają odrastać. Nie można za wcześnie wkroczyć z kolejnym zbiegiem, bo proces wzrostu można zahamować.

✓ Tłuszcz – według najnowszych badań tłuszcz zawiera więcej komórek macierzystych niż krew lub szpik kostny. Dodatkowo utrzymują one taką samą wysoką aktywność przez całe życie pacjenta. Nie starzeją się, nie ubywa ich z wiekiem, ich jakość nie spada. Komórki macierzyste z tłuszczu okazują się być bardziej biologicznie czynne. Zabieg polega na pobraniu około 10 ml tłuszczu z dowolnej okolicy (bryczesy, biodra, brzuch). Tłuszcz jest mocno rozdrabniany i podawany metodą mezoterapii w obrębie całej głowy. Komórki macierzyste z tłuszczu podaje się raz na 5 lat.

✓ NEOGRAFT 2.0 – przeszczep włosów bez pozostawienia blizny i z zachowaniem optymalnej ilości nieuszkodzonych graftów. W konsekwencji daje możliwość sukcesu na poziomie 95% przeszczepionych mieszków włosowych.

CZYTAJ TAKŻE
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.