W medycynie estetycznej coraz częściej podkreśla się znaczenie diety i suplementacji w pobudzaniu możliwości regeneracyjnych skóry. O wyważonej i uzasadnionej suplementacji diety oraz jej roli w procesie terapeutycznym na konferencji Off Label Experts mówić będzie dietetyk,Dominika Kuczyńska-Schulz.
Mgr Dominika Kuczyńska-Schulz DIETETYK
Czy wszyscy potrzebujemy suplementacji?
To zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest dostarczenie składników odżywczych na talerzu w codziennej diecie. Suplementy mają zaś na celu uzupełnić dietę w składniki odżywcze w sytuacji, gdy ich spożycie jest suboptymalne, gdy pewne schorzenia wywołują ich niedobór lub gdy zapotrzebowanie na nie wzrasta. Z uwagi na coraz częściej występujące nieprawidłowe reakcje na pokarmy czy też trendy, jak ten w kierunku diet roślinnych, coraz więcej osób stosuje diety eliminacyjne. I to właśnie w tej grupie pacjentów suplementacja diety staje się szczególnie istotna.
Jest jakiś zestaw suplementów, które powinna przyjmować kobieta po czterdziestce?
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się w kolejnych dekadach życia. Są oczywiście ogólnopopulacyjne normy żywienia, ale to są normy eliminujące potencjalne niedobory, albo zapobiegające nadmiarom w populacji osób zdrowych. A przecież każdy ma swoją specyfikę metabolizmu, uwarunkowania genetyczne determinujące aktywność kluczowych enzymów, inny styl życia, w tym sposób odżywiania. Może się okazać, że realizujemy zapotrzebowanie na dane składniki odżywcze dla danej grupy wiekowej, ale efekt biologiczny nie jest wystarczający i konieczne jest włączenie suplementacji.
Przykładem mogą być witaminy z grupy B, niedobory występują rzadko, ale przyjmowane leki czy też sprawność procesów metylacji mogą ograniczyć ich biodostępność i wtedy musimy sięgnąć po suplementację witamin z grupy B, najlepiej w postaci zmetylowanej czyli już aktywnej biologicznie. Każdy pacjent jest indywidualny, ma inne potrzeby, dlatego zanim dobiorę suplementację wnikliwie analizuję badania laboratoryjne i dotychczasowy sposób żywienia, zbieram szczegółowy wywiad. Jeśli pacjent zgłasza zaburzenia jakości snu, pomocna może być suplementacja aminokwasami kluczowymi dla prawidłowej syntezy neuroprzekaźników.
Dopiero gdy zbiorę pełny wywiad, mogę zaproponować spersonalizowany plan żywienia i suplementacji. W aspekcie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej bardzo istotny jest także rodzaj zabiegu do którego pacjent się przygotowuje.
Dietetyk może zwiększyć efektywność zabiegu?
Tak. Właściwa dieta to absolutna podstawa dla optymalizacji osi jelito-skóra, dla stworzenia optymalnego środowiska macierzy zewnątrzkomórkowej, dla stymulowania fibroblastów. A celowana suplementacja np. cynkiem może wydłużyć czas utrzymywania się efektu toksyny botulinowej. Istnieje kilka prac naukowych podejmujących tę tematykę.
Wystąpi pani też na sesji Total Body Condition. Będzie pani również mówiła o suplementach?
Zwrócę szczególną uwagę na białko w diecie, zarówno w aspekcie jakościowym jak i ilościowym, które w połączeniu z wysiłkiem fizycznym jest kluczowe dla przebudowy białek mięśniowych i stymulacji ich syntezy. Jeśli jakość albo ilość białka w diecie jest niewystarczająca należy rozważyć włączenie do diety odpowiednich preparatów białkowych czy aminokwasowych. Zachowanie masy mięśniowej, która zmniejsza się wraz z wiekiem staje się z perspektywy estetyki kluczowe dla poprawy jędrności ciała, podniesienia pośladków czy zlikwidowania tzw. pelikanów. To wysiłek fizyczny wyzwala sygnał na poziomie biochemicznym do syntezy białek mięśniowych, a dostarczenie wraz z dietą cegiełek w postaci aminokwasów jest konieczne do tego, aby proces ten był efektywny.
Czyli zanim zaczniemy treningi powinniśmy się skonsultować z dietetykiem?
Niewątpliwie współpraca z dietetykiem pozwala na optymalizację efektu treningów, w zależności od celu, rodzaju wysiłku fizycznego oraz indywidulanych potrzeb.
Nie wystarczą po prostu białkowe suplementy?
Białko białku nierówne. Białkiem o największym potencjale anabolicznym tzn. stymulującym budowanie masy mięśniowej jest białko serwatkowe, jedno z białek mleka. Oczywiście zawsze należy brać pod uwagę występowanie alergii pokarmowych czy nieprawidłowych reakcji na pokarmy jak nietolerancje czy nadwrażliwości. Jeśli będzie indukowało nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego, złe samopoczucie, dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego, należy znaleźć zamiennik – inne pełnowartościowe białko o pełnym spektrum aminokwasowym, które nie będzie powodować niepożądanych reakcji. Przykładów jest więcej, a dyskusja przewidziana w programie konferencji Off Label Experts jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń na ten temat.
W sobotniej sesji o Kobiecie po czterdziestce będzie też mowa o możliwościach i znaczeniu personalizowanej intradermoterapii, spotkaniu medycyny estetycznej z ginekologią i odmładzającym działaniu toksyną, a po przerwie, podczas sesji Total Body Condition o możliwościach leczenia wiotkości skóry ciała, rozstępów, cellulitu, poprawie jakości skóry piersi kwasem polimlekowym, technikach łączonych, redukcji tłuszczu zabiegami iniekcyjnymi i sprzętowymi schładzającymi i rozgrzewającymi oraz o modelowaniu ramion, brzucha, ud i pośladków.
Serdecznie zapraszam
Dominika Kuczyńska -Schulz
Czy suplementy diety odchudzają?
Ze względu na rosnące oczekiwania społeczne oraz nasze własne poszukujemy nieustannie środków odchudzających. Poza lekami zarejestrowanymi w kierunku leczenia otyłości (analogi GLP-1, inhibitory lipaz z przewodu pokarmowego, leki działające na OUN) poszukujemy substancji, które mogłyby wpływać na ograniczenie łaknienia, przyspieszać spalanie tłuszczu i wspomagać odchudzanie…
Przez ostatnie pięć lat w Polsce znacznie wzrosło zainteresowanie chirurgicznymi liftingami twarzy. Pytają o nie coraz młodsze osoby. Podobnie jak w USA maleje popularność stosowania …
Nurt „biotechnologicznego piękna” jest przyszłością preparatów kosmetycznych. Termin ten określa te składniki, które wytwarzane są w laboratorium w warunkach in vitro. Również te, które stanowią …