fbpx

Z jakimi składnikami i zabiegami warto stosować retinol?

Autor Przemek
retinol

To jedna z najlepiej poznanych i cenionych substancji wśród składników do pielęgnacji. Jest ceniony we współczesnej kosmetologii, głównie z uwagi na swoją wszechstronność i wielowymiarowość działania. Retinol to bez wątpienia niezwykle ‘uzdolniony’ składnik i ma przez lata potwierdzoną skuteczność.

karolina-koszela

mgr Karolina Koszela o retinolu

kosmetolog z Kliniki Pawlikowski

www.klinikapawlikowski.pl

Czym jest retinol?

Retinol to aktywna forma wit. A należąca do grupy retinoidów, którą stanowią pochodne tejże witaminy; jest to de facto pewien ogół substancji, takich jak: retinal czy kwas retinowy. Retinol to czysta forma wit. A; inne znane i przebadane formy to retinal – znany tez pod nazwami retinaldehyd, aldehyd retinowy, retinyl; kwas retinowy, czyli tretynoina, izotretynoina; formy estrowe wit. A – palmitynian i octan. Moc działania poszczególnych form retinolu warunkuje jego zastosowanie w określonych problemach czy procedurach pielęgnacyjno-zabiegowych. Środowisko, w jakim umieszczona jest wit A jest kluczowe, albowiem jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach i nierozpuszczalna w wodzie. Tłuszczowa baza warunkuje dobre przenikanie retinolu do warstw naskórka, jak również w niewielkim stopniu do skóry właściwej czy tkanki podskórnej.  Ponadto, umieszczenie retinolu w specjalnych nośnikach substancji czynnych pozwala mu jeszcze swobodniej penetrować w skórę i docierać do jej głębszych warstw.

Wskazania do zastosowania retinolu z uwagi na jego działanie

  1. Jako substancja działająca silnie przeciwzmarszczkowo retinol wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i odmładzające, udowodniono jego oddziaływanie na fibroblasty, które stymuluje do powstawania nowego kolagenu i elastyny; wit. A hamuje aktywność melanoproteinazy, czyli procesu, który odpowiada za rozkład kolagenu. Retinol działa na jądro komórkowe, wpływając na DNA komórek i przyspieszając procesy podziałów komórkowych, a zatem odpowiada za regenerację skóry. Redukuje działanie wolnych rodników.
  1. Trądzik – stosowanie miejscowe retinolu w terapiach leczenia trądziku jest znane od lat 70. XX w. Składnik ten zmniejsza produkcję sebum i komedogenność mas rogowo-łojowych, redukuje przez to również procesy zapalne. Właśnie przy trądziku mamy do czynienia z zastosowaniem retinolu o największej mocy. Z uwagi jednak na fakt, że kwas retinowy czy izotretynoina stosowane miejscowo mogą wywoływać silne podrażnienia skóry, zaleca się stosowanie co dwa, trzy dni niskich stężeń od 0,2 do 0,5%, stopniowo zwiększając dawkę na przestrzeni kolejnych trzech miesięcy, dochodząc  – przy dużej tolerancji skóry – nawet do 1%.
  1. Przebarwienia –  przy tym problemie wykorzystuje się mechanizm działania retinolu indukujący proces złuszczania, w wyniku czego uzyskujemy widoczną regenerację/przebudowę naskórka (czyt. komórki są odporniejsze). Na skutek złuszczania i podniesienia czynnika wzrostu komórek przebarwienia ulegają rozjaśnieniu .

Stosowanie retinolu wymaga jednak dużej uważności terapeutycznej, nawet w pielęgnacji domowej, wspomagającej poważniejsze terapie. Nie każda skóra może skorzystać z dobroczynnego działania wit. A.

 Przeciwwskazania do stosowania retinolu

– uszkodzony płaszcz hydrolipidowy  skóry –  retinol jej nie wzmocni, a wręcz jeszcze bardziej uszkodzi i podrażni

– skóra po agresywnych zabiegach laserowych, np. laserach frakcyjnych, recurfacingach laserowych

– nie stosujemy retinolu z uwagi na ryzyko podrażnień w okolicy oka

– z uwagi na brak badań klinicznych, nie stosujemy go profilaktycznie w ciąży.

Z jakimi składnikami warto łączyć retinol?

Wielozadaniowość retinolu będzie zależna od kompozycji, w jakiej on zaistnieje.

Retinol lubi towarzystwo:

– ceramidów, które wykazują działanie regeneracyjno-łagodzące

– niacynamidu, który jest odpowiedzialny za syntezę kolagenu

– peptydów, czyli białek zbudowanych z wielu aminokwasów, wpływających na odbudowę skóry

– humektantów, takich jak: kwas hialuronowy, gliceryna, panthenol

– skwalenu/skwalanu z uwagi na jego właściwości zmiękczająco-łagodzące i zatrzymujące wilgoć w skórze

– i na koniec, tu zdania specjalistów są jednak podzielone, retinol dobrze łączy się z kwasami AHA do 5%, kwasami BHA (salicylowy) i kwasami PHA (glukonolankton i kwas laktobionowy)

– lubi się też z wit. C poniżej 10%.

Procedury łączone z retinolem

W procedurach łączonych wykonywanych w gabinecie, retinol najczęściej łączymy z kwasami i z wit. C.

Kolejność procedury zabiegowej wynika ze specyfiki działania substancji czynnych. Najpierw na skórę nakładane są kwasy, które ułatwiają penetrację kolejnym składnikom, czyli witaminie C w sąsiedztwie substancji silnie nawilżających, działających odżywczo i antyoksydacyjnie, a na sam koniec retinolowi. Głównym zadaniem tych zabiegów jest działanie odmładzające i przeciwstarzeniowe.

Zabiegi z zastosowaniem retinolu, np. jw., doskonale współgrają w terapiach łączonych z radiofrekwencją mikroigłową i innymi zabiegami mikronakłuwania, zabiegami z zastosowaniem podczerwieni czy laseroterapii. W Klinice Pawlikowski kosmetolog wkomponowuje je w porozumieniu i z zachowaniem ciągłości komunikacji z lekarzem prowadzącym terapię pacjenta. Można łączyć ww. zabiegi nawet w jednej procedurze, uwzględniając bezpieczną dla pacjenta etapowość zabiegów (tu bym troszkę rozwinęła dla przykładu, może podamy jakiś przypadek terapeutyczny, dla przykładu: i tu opis takiej procedury i dlaczego tak).

Retinol częściej jest jednak wspomagaczem w pielęgnacji codziennej – domowej, przy leczeniu trądziku, ale najczęściej jako sprawdzony stymulant przeciwstarzeniowy.

Który kosmetyk z retinolem najlepiej odmładza?

Ze względu na swój znakomity potencjał odnowy komórek, retinoidy są niezastąpionymi substancjami w medycynie estetycznej do hamowania i odwracania procesu starzenia skóry…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.