fbpx

Efekty fotostarzenia – te zdjęcia mogą szokować!

Autor Magdalena Błaszczak
fotostarzenie-sie-skory

Jednym z najczęstszych błędów pielęgnacyjnych, jakie popełniamy, jest nieodpowiednia, czyli niewystarczająca ochrona skóry przed promieniami UV. Skutkiem takiego postępowania jest proces fotostarzenia, a jak realnie odbija się on na skórze? Zobaczcie te mocno przemawiające do wyobraźni zdjęcia.

dr-Joanna-Kuschill-Dziurda

dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda

lekarz medycyny estetycznej, internista, alergolog z Kliniki dr Kuschill Medestetis

Objawy fotostarzenia

O tym, że promieniowanie UV przyczynia się do przyspieszonego starzenia się skóry, powszechnie wiadomo. Procesy, które zachodzą w komórkach skóry, są nieodwracalne, a widoczne widoczne zmiany wywołane przez fotostarzenie to:

  • zgrubienie warstwy rogowej naskórka,
  • zmarszczki,
  • szorstkość,
  • nadmierne zwiotczenie skóry,
  • pojawienie się teleangiektazji,
  • rozszerzone pory,
  • zmiany pigmentacyjne.

Jednak czym innym jest wiedza teoretyczna, a czym innym zobaczenie na własne oczy, jak te zmiany przekładają się na realny wygląd skóry i jak wyglądałaby twarz objęta fotostarzeniem, gdyby nie została wystawiona na tak intensywne działanie promieni UV. Te różnice świetnie ukazują zdjęcia, które w jednym ze swoich postów na Instagramie opublikowała Joanna Kuschill-Dziurda, lekarz medycyny estetycznej z kliniki Medestetis.

Skutki promieniowania UVA na skórze

Specjalistka tak komentuje zdjęcia ukazujące skórę mężczyzny, którego połowa twarzy jest objęta fotostarzeniem, a druga nie:

„Z lewej strony widzicie połowę twarzy australijskiego sprzedawcy, który przez 35 lat pracował, przemierzając samochodem setki kilometrów w słonecznej Australii. Jedna strona jego twarzy była od strony szyby bocznej, czyli była narażona na promieniowanie UVA, natomiast druga strona twarzy była od strony kabiny, nieeksponowana na promieniowanie słoneczne. Spójrzcie, co się stało z jakością jego skóry – nie tylko powstały przebarwienia, ale przede wszystkim doszło do znacznej utraty elastyczności skóry, powstały wyraźne zmarszczki, liczne czarne zaskórniki oraz widoczna jest utrata objętości tej strony twarzy z wyraźnym jej zapadnięciem” – opisuje ekspertka.

UVA zostawia na skórze wyraźne piętno

Słynne jest także inne zdjęcie, tym razem indyjskiego pracownika firmy przewozowej. Fotografia obiegła cały świat po tym, jak została opublikowana w „New England Journal of Medicine”. Na twarzy mężczyzny, który przez 28 lat pracował jako kierowca ciężarówki, również wyraźnie widać różnice między prawą i lewa stroną – ta pierwsza, która była nieustannie wystawiona na wpływ promieni słonecznych, nosi o wiele więcej oznak starzenia niż druga.

Destrukcyjne działanie promieni UVA

Joanna Kuschill-Dziurda przestrzega również: „Jak już Wam wcześniej wspominałam, promieniowanie UVA przenika przez szyby i działa najgłębiej z widma UV, co oznacza, że powoduje największe uszkodzenia w naszej skórze.

  • Do następstw jego działania należy powstanie rumienia, przebarwień, elastozy posłonecznej, przyspieszonego procesu fotostarzenia oraz powstawanie różnych zmian skórnych w tym nowotworów skóry.
  • Stąd tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok, a w dni bardzo słoneczne jest absolutnym „must have”, aby cieszyć się zdrową skórą przez długie lata.
  • Aby mieć pewność, że filtr przeciwsłoneczny chroni nas przed promieniowaniem UVA należy szukać tych z oznaczeniem UVA w kółeczku”.

Te zabiegi zmniejszają objawy fotostarzenia i ryzyko zachorowania na raka skóry zależnego od UV

W sezonie wakacyjnym stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem SPF jest oczywistą koniecznością, bowiem pozwala uniknąć poparzeń posłonecznych…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.