O szyję należy dbać podobnie jak o twarz, a nawet bardziej, ponieważ starzeje się szybciej. Jest to spowodowane małą ilością gruczołów łojowych, co prowadzi do zaburzenia procesów nawilżania i przesuszania się skóry. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest pojawianie się zmarszczek. Początkowo są to delikatne linie, które stopniowo zamieniają się w głębokie, utrwalone zmarszczki.
mgr Agnieszka Mienik o nawykach postarzających szyję
właścicielka Kliniki Bezpieczna Kosmetyka, kosmetolog, wykładowczyni akademicka
Zmarszczki na szyi mogą pojawić się już w młodym wieku. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest nieprawidłowa postawa ciała. Dlatego w ramach profilaktyki edukujmy klientki, jakich pozycji przyspieszających pojawianie się zmarszczek należy unikać.
– Przede wszystkim nie powinno się czytać książek w łóżku w pozycji leżącej z pochyloną głową.
– Niestety era telefonów komórkowych też nam nie sprzyja, ponieważ kiedy patrzymy w ekran smartfona, pochylamy głowę i przyciągamy brodę do szyi, a to powoduje załamywanie się skóry na szyi i stopniowe utrwalanie się zmarszczek poprzecznych.
– Skóra na szyi jest cieńsza i delikatniejsza niż na twarzy, łatwiej reaguje na promieniowanie UV, szybko może ulec poparzeniu, jeżeli nie jest zabezpieczona kremem z filtrem SPF.
– Niestety, wiele osób nie pamięta o swojej szyi podczas aplikowania kremu ochronnego na twarz.
– Skóra na szyi ma też mniej włókien kolagenu i elastyny, przez co szybciej traci jędrność i elastyczność. W starzeniu się tej okolicy nie bez znaczenia jest genetyka.
Zabiegi w gabinecie kosmetologa
Wiemy już, jak ważna jest profilaktyka, a teraz zobaczmy, z czym się musimy zmierzyć, aby szyja przez długi czas wyglądała młodo. Główne objawy starzenia się skóry na szyi to:
• utrata jędrności, wiotkość zwana „skórą indyka”;
• zmarszczki poziome, czyli „naszyjnik Wenus”;
• nierównomierny koloryt;
• zaczerwienienie.
Jakim orężem zabiegowym dysponują gabinety kosmetologii i medycyny estetycznej w walce o młodo wyglądającą skórę?
• Karboksyterapia – terapia dwutlenkiem węgla, metoda mało inwazyjna, która doskonale się sprawdza przy zabiegach przywracających jędrność skóry. Gaz podany podskórnie zwiększa przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych w miejscu poddawanym zabiegowi. Dzięki temu poprawia się metabolizm komórkowy, krążenie w tkankach, następuje wyraźna stymulacja fibroblastów do produkcji nowego kolagenu.
• Ultradźwięki HIFU – wysokoenergetyczna fala ultradźwiękowa selektywnie ogrzewa tkankę na dużej głębokości, nawet 4,5mm (chociaż w przypadku szyi pracujemy na 1,5 i 3mm). Zabieg doskonale ujędrnia i zagęszcza skórę.
• Radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg fali radiowej połączony z mikronakłuciami to jedna z najskuteczniejszych technik walki ze starzeniem. Fala radiowa dostarczana jest w głąb skóry za pośrednictwem mikroigieł. Działanie wysoką temperaturą powoduje obkurczanie włókien kolagenowych i stymuluje skórę do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Mikronakłucia natomiast uruchamiają procesy gojenia i dają finalnie efekt silnego odmłodzenia.
• Termolifting – bardzo bezpieczny, całoroczny zabieg polegający na rozgrzaniu głębokich warstw skóry właściwej, efektem czego jest skrócenie włókien kolagenowych i elastynowych oraz stymulacja do powstawania nowych białek podporowych.
• Mezoterapia igłowa – doskonały zabieg profilaktyczny albo na pierwsze oznaki starzenia się skóry na szyi. Podczas terapii wstrzykujemy w głębokie warstwy skóry koktajle zawierające składniki aktywne, kwas hialuronowy, witaminy, polinukleotydy, aminokwasy, które stymulują procesy naprawcze, nawilżają i zagęszczają skórę.
•Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – mezoterapia substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Zabieg powoduje przyspieszenie procesu regeneracji, aktywuje komórki macierzyste oraz stymuluje pracę fibroblastów.
• Stymulatory tkankowe – najmodniejszy ostatnio zabieg odmładzający, podczas którego przy pomocy igły i strzykawki wprowadzamy w skórę preparat mający za zadanie stymulować odbudowę i regenerację struktur skóry. Zabieg ten widocznie poprawia jej gęstość i jędrność.
Kiedy zacząć wykonywać zabiegi odmładzające na szyję? (wcześniej niż myślisz!)
Po okresie letnim wiele pacjentek dostrzega na szyi wyraźne oznaki upływu czasu. Nic w tym dziwnego, przez wiele osób fotoprotekcja tej okolicy ciała nie jest traktowana priorytetowo tak jak twarz, a skóra szyi jest bardzo podatna na procesy starzenia. Jakie zabiegi mogą przywrócić jej młodszy wygląd?
Ten nieinwazyjny zabieg selektywnie odmładza i liftinguje skórę. Stymuluje jej głębokie warstwy bez uwrażliwienia zewnętrznych warstw naskórka. Marta Szudzińska-Petryk o peelingu QPeel Dives Med dyrektor …
mgr Magdalena Najbar o teście MRT dietetyk z kliniki Triclinium Odchudzanie – czym jest test MRT? Test MRT (Mediator Release Test) pozwala wykryć stany nadwrażliwości …