O szyję należy dbać podobnie jak o twarz, a nawet bardziej, ponieważ starzeje się szybciej. Jest to spowodowane małą ilością gruczołów łojowych, co prowadzi do zaburzenia procesów nawilżania i przesuszania się skóry. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest pojawianie się zmarszczek. Początkowo są to delikatne linie, które stopniowo zamieniają się w głębokie, utrwalone zmarszczki.

mgr Agnieszka Mienik o nawykach postarzających szyję
właścicielka Kliniki Bezpieczna Kosmetyka, kosmetolog, wykładowczyni akademicka
Zmarszczki na szyi mogą pojawić się już w młodym wieku. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest nieprawidłowa postawa ciała. Dlatego w ramach profilaktyki edukujmy klientki, jakich pozycji przyspieszających pojawianie się zmarszczek należy unikać.
– Przede wszystkim nie powinno się czytać książek w łóżku w pozycji leżącej z pochyloną głową.
– Niestety era telefonów komórkowych też nam nie sprzyja, ponieważ kiedy patrzymy w ekran smartfona, pochylamy głowę i przyciągamy brodę do szyi, a to powoduje załamywanie się skóry na szyi i stopniowe utrwalanie się zmarszczek poprzecznych.
– Skóra na szyi jest cieńsza i delikatniejsza niż na twarzy, łatwiej reaguje na promieniowanie UV, szybko może ulec poparzeniu, jeżeli nie jest zabezpieczona kremem z filtrem SPF.
– Niestety, wiele osób nie pamięta o swojej szyi podczas aplikowania kremu ochronnego na twarz.
– Skóra na szyi ma też mniej włókien kolagenu i elastyny, przez co szybciej traci jędrność i elastyczność. W starzeniu się tej okolicy nie bez znaczenia jest genetyka.
Zabiegi w gabinecie kosmetologa
Wiemy już, jak ważna jest profilaktyka, a teraz zobaczmy, z czym się musimy zmierzyć, aby szyja przez długi czas wyglądała młodo. Główne objawy starzenia się skóry na szyi to:
• utrata jędrności, wiotkość zwana „skórą indyka”;
• zmarszczki poziome, czyli „naszyjnik Wenus”;
• nierównomierny koloryt;
• zaczerwienienie.
Jakim orężem zabiegowym dysponują gabinety kosmetologii i medycyny estetycznej w walce o młodo wyglądającą skórę?
• Karboksyterapia – terapia dwutlenkiem węgla, metoda mało inwazyjna, która doskonale się sprawdza przy zabiegach przywracających jędrność skóry. Gaz podany podskórnie zwiększa przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych w miejscu poddawanym zabiegowi. Dzięki temu poprawia się metabolizm komórkowy, krążenie w tkankach, następuje wyraźna stymulacja fibroblastów do produkcji nowego kolagenu.
• Ultradźwięki HIFU – wysokoenergetyczna fala ultradźwiękowa selektywnie ogrzewa tkankę na dużej głębokości, nawet 4,5mm (chociaż w przypadku szyi pracujemy na 1,5 i 3mm). Zabieg doskonale ujędrnia i zagęszcza skórę.
• Radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg fali radiowej połączony z mikronakłuciami to jedna z najskuteczniejszych technik walki ze starzeniem. Fala radiowa dostarczana jest w głąb skóry za pośrednictwem mikroigieł. Działanie wysoką temperaturą powoduje obkurczanie włókien kolagenowych i stymuluje skórę do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Mikronakłucia natomiast uruchamiają procesy gojenia i dają finalnie efekt silnego odmłodzenia.
• Termolifting – bardzo bezpieczny, całoroczny zabieg polegający na rozgrzaniu głębokich warstw skóry właściwej, efektem czego jest skrócenie włókien kolagenowych i elastynowych oraz stymulacja do powstawania nowych białek podporowych.
• Mezoterapia igłowa – doskonały zabieg profilaktyczny albo na pierwsze oznaki starzenia się skóry na szyi. Podczas terapii wstrzykujemy w głębokie warstwy skóry koktajle zawierające składniki aktywne, kwas hialuronowy, witaminy, polinukleotydy, aminokwasy, które stymulują procesy naprawcze, nawilżają i zagęszczają skórę.
•Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – mezoterapia substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Zabieg powoduje przyspieszenie procesu regeneracji, aktywuje komórki macierzyste oraz stymuluje pracę fibroblastów.
• Stymulatory tkankowe – najmodniejszy ostatnio zabieg odmładzający, podczas którego przy pomocy igły i strzykawki wprowadzamy w skórę preparat mający za zadanie stymulować odbudowę i regenerację struktur skóry. Zabieg ten widocznie poprawia jej gęstość i jędrność.
Kiedy zacząć wykonywać zabiegi odmładzające na szyję? (wcześniej niż myślisz!)
Po okresie letnim wiele pacjentek dostrzega na szyi wyraźne oznaki upływu czasu. Nic w tym dziwnego, przez wiele osób fotoprotekcja tej okolicy ciała nie jest traktowana priorytetowo tak jak twarz, a skóra szyi jest bardzo podatna na procesy starzenia. Jakie zabiegi mogą przywrócić jej młodszy wygląd?
Przyjęło się, że złuszczanie skóry kwasami jest idealne dla cery trądzikowej. Okazuje się, że nie zawsze. Nie powinno się ich stosować na każdym etapie pielęgnacji. …
Okolica ust to dynamiczna strefa, która zaopatrzona jest w liczne, przeplatające się między sobą mięśnie, dlatego stosowane dawki toksyny powinny być minimalne, a zabieg przeprowadzony …