Nowoczesne technologie pozwalają na szybkie modelowanie sylwetki i utratę zbędnych centymetrów. Są przy tym bezbolesne i bezpieczne. Poznaj nowe i skuteczne technologie polecane przez znanych ekspertów.
Dr Krzysztof Miracki o budowaniu mięśni
Czy zbudowanie mięśni bez treningu jest możliwe?
Medycyna estetyczna i kosmetologia oferują wiele skutecznych metod modelujących i wyszczuplających sylwetkę: od liposukcji, przez masaż próżniowy, fale radiowe i ultradźwięki, po kriolipolizę. Innowacyjnym rozwiązaniem jest wykorzystanie skoncentrowanej stymulacji elektromagnetycznej do bezinwazyjnego wzmacniania mięśni oraz redukcji tkanki tłuszczowej.
Jak zbudować mięśnie?
Techniki chirurgiczne oraz nieinwazyjne metody medyczne i kosmetologiczne likwidują tkankę tłuszczową i ujędrniają skórę, nie uwzględniają jednak masy mięśniowej. Rewolucyjność urządzenia opartego o stymulację elektromagnetyczną tkwi w zaniedbywanej przez starsze technologie, maksymalnej aktywizacji mięśni. Jej intensywność jest wyższa niż ta uzyskiwana podczas ćwiczeń.
Jak wyglada zabieg budowania mięśni?
Obszary zabiegowe – brzuch, pośladki, ramiona lub nogi – podłączane są do padów, dostosowujących się do poszczególnych kształtów ciała, które za sprawą skoncentrowanej energii elektromagnetycznej wywołują skurcze mięśni, zarówno powierzchniowych, jak i głęboko usytuowanych. Przykład: w przypadku zabiegu wykonywanego na obszarze brzucha zaangażowane są wszystkie mięśnie: proste, skośne i poprzeczne. Odgrywają one kluczową rolę w stabilizacji kręgosłupa. Sprzęt generuje pole elektromagnetyczne, które przekazuje bodźce do tkanki mięśniowej, wywołując jej skurcze. Bezpośrednim rezultatem tych działań jest wzrost objętości włókien mięśniowych oraz promocja apoptozy adipocytów i procesu lipolizy komórek tłuszczowych. Stymulacja elektromagnetyczna, w przeciwieństwie do elektrycznej, wytwarza impuls na głębokim poziomie, eliminując zagrożenie dyskomfortem skórnym u pacjenta. Urządzenie cechuje więc głęboka penetracja, przy równoczesnym braku inwazyjności i zaangażowania skórno-naskórkowego. Pojawienie się na światowym rynku sprzętu o innowacyjnym działaniu FMS (ang. Focused Magnetic Stimulation), postrzeganego jako przełom w remodelowaniu sylwetki, zaowocowało kolejną już premierą w Klinice Miracki.
Po jakim czasie mięśnie są większe?
Zabieg skierowany jest do osób, które chcą podkreślić mięśnie wybranego obszaru, wzmocnić efekty treningowe bądź wspomóc proces odchudzania. Procedura powinna być wykonywana przez wykwalifikowanego kosmetologa, który przed rozpoczęciem terapii wykluczy przeciwwskazania, do których należą m.in. ciąża, gorączka, implanty elektroniczne czy aparaty słuchowe. Pojedynczy zabieg trwa ok. 30 minut, a optymalne rezultaty pacjent osiąga podczas 6–8 sesji, które – podobnie jak w przypadku naturalnej stymulacji – powinno się odbywać dwa razy w tygodniu. Pacjenci mogą zaobserwować początkowe efekty już po pierwszym zabiegu, bowiem mięsień nabrzmiewa w następstwie zwiększonego dopływu krwi, zupełnie jak po intensywnych ćwiczeniach. Finalnie rezultaty stymulacji tkanki mięśniowej pojawiają się do 4 tygodni po ostatniej procedurze. Po zakończeniu serii zabiegów uzyskane wzmocnienie i wzrost mięśni są widoczne do 6 miesięcy, jednak warto wykonywać serię przypominającą, która pozwoli utrzymać doskonałe efekty. Zaletą urządzenia jest również możliwość indywidualnego dostosowania parametrów do potrzeb pacjenta oraz wybór spośród trzech programów: aerobowego, modelującego sylwetkę i wzmacniającego mięśnie.
Zabieg składa się z trzech etapów:
• podgrzania aktywizującego krążenie krwi,
• kształtowania mięśni lub zwiększenia ich objętości albo redukcji tkanki tłuszczowej – zgodnie z oczekiwaniami pacjenta,
• rozluźnienia mięśni masażem, pozwalającym zapobiegać zakwaszeniu.
Tuż po zabiegu pacjent może odczuwać zmęczenie mięśni, tak jak po intensywnym treningu. Mogą też wystąpić lokalne zaczerwienienia. Podczas zabiegu pacjent nie może mieć przy sobie urządzeń elektronicznych, jak telefon komórkowy, smartwatch, aparat słuchowy, implanty ślimakowe i inne urządzenia bezprzewodowe.
Anna Salamon o zabiegu odchudzającym
kosmetolog z warszawskiej kliniki Skin Concept,
na codzień pracuje z urządzeniem Evolve marki Inmode.
Na czym polega zabieg wyszczuplający sylwetkę?
Trzy różne systemy technologii dopasowują zabieg do danego problemu pacjenta. Możemy redukować tkankę tłuszczową, ujędrniać skórę oraz stymulować i rzeźbić mięśnie.
Każdy z wymienionych zabiegów jest realizowany niezależnie za pomocą trzech różnych aplikatorów Tite/Trim/Tone dedykowanych do danej procedury:
Tite wykorzystując energię prądu RF ujędrnia skórę i zwiększa jej gęstość.
Trim zasysa i podgrzewa tkankę tłuszczową. W ten sposób uzyskuje się selektywność działania w procesie redukcji komórek tłuszczowych na skutek ich podgrzania.
Tone za pomocą energii elektromagnetycznej poprawia napięcie mięśni poprzez stymulację ich skurczów.
Podczas jednego zabiegu można wykonywać wiele sesji na różnych obszarach ciała. Zadaniem specjalisty jest odpowiedni dobór końcówek zabiegowych. Sam sprzęt jest platformą, która autonomicznie wykonuje zabieg po uprzednim ustawieniu parametrów przez kosmetologa. Operator ma możliwość wizualnego monitorowania na ekranie aparatu uzyskanego efektu każdego z aplikatorów. Wbudowane wskaźniki dźwiękowe sygnalizują osiągnięcie przez każdy aplikator optymalnego poziomu parametrów, informując o postępach leczenia. Pacjent ma dostępne przyciski wezwania personelu obsługującego.
U kogo pojawiają się efekty i kto najszybciej chudnie?
Zdecydowanie u osób, które łączą zabiegi z dietą i ćwiczeniami. U nich powoduje poprawę wyglądu skóry, stymulację mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu. Bardzo często dieta i ćwiczenia nie są wystarczająco skuteczne. Wówczas urządzenie stymuluje mięśnie powodując skurcze, które są dla nas niemożliwe do wykonania podczas zwykłych ćwiczeń. Służy też do ujędrniania i jest idealne dla osób, które zmagają się z luźną i wiotką skórą. To częsty problem u szczupłych osób po 35 roku życia. Jeden z aplikatorów przyśpiesza spalanie lokalnej tkanki tłuszczowej.
Czy ten zabieg modelujący i odchudzający boli?
Sesja na ujędrnianie i spalanie tkanki tłuszczowej absolutnie nie, jest wręcz przyjemna. Natomiast stymulacja mięśniowa jest odczuwalna, więc dostosowujemy parametry do odczuć pacjenta. Niezależnie od rodzaju aplikatora może on za pomocą przycisku wstrzymać zabieg i poprosić o zmianę parametrów na bardziej komfortowe. Zapewnia to maksymalizację i spójność wyników na każdym obszarze ciała, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Przy czym odczucia mogą być różne dla poszczególnych aplikatorów. Przy niektórych można spodziewać się rozgrzania skóry podobnego do masażu gorącymi kamieniami. Ponieważ nastawiona temperatura zabiegu jest automatycznie kontrolowana 1000 razy/sekundę, nie ma ryzyka bolesnego przegrzania.
Jak szybko widać efekty modelowania i odchudzania?
Czas zabiegów i częstotliwość ich wykonywania powinna być dostosowana do wymagań pacjenta. Pierwsze efekty są zauważalne tuż po pierwszym zabiegu. Można się spodziewać napięcia skóry po ujędrnianiu, i jak to mówią moje pacjentki, cyt.: „po zabiegu spalania tkanki tłuszczowej – brzuch robi się miękki i zmniejsza się jego obwód.
Ile zabiegów modelujących należy wykonać?
To bardzo indywidualne. Zależy od stanu skóry, wieku, a także tego czy wcześniej pacjent korzystał z innych podobnych terapii. Powinno to być minimalnie 6-8 zabiegów.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu modelującego?
Przeciwskazania nieco różnią się dla poszczególnych aplikatorów. Zawsze przeciwskazaniem jest: ciąża, karmienie, choroby nowotworowe skóry, inne aktywne choroby w obszarze zabiegu, takie jak owrzodzenia, łuszczyca, egzema czy wysypka.
Jakie gwiazdy korzystają z tego zabiegu odchudzającego?
Przykładem jest moja klientka, pani Małgorzata Rozenek, która jest świeżo upieczoną mamą Henia. Jej systematyka i konsekwencja w stosowaniu tych zabiegów jest widoczna gołym okiem.