Od czego zależy odczuwanie bólu podczas zabiegu? Jakie rodzaje znieczulenia są najbardziej skuteczne, po których mogą wystąpić powikłania? Na te i inne pytania odpowiada nasza ekspertka.
dr Anna Mazur o powikłaniach po znieczuleniach w medycynie estetycznej
stomatolog i lekarz medycyny estetycznej, uczestniczka programu trenerskiego Beautyeurope Rising Stars in Aesthetic Trainings
Substancje znieczulające
Najpopularniejszym lekiem miejscowo znieczulającym jest lidokaina. Stosowana jest niemalże we wszystkich rodzajach znieczuleń, również jako składowa popularnych kremów znieczulających. Należy do grupy amidowej. Szczyt swojego działania w znieczuleniu nasiękowym osiąga po około 30-60 sekundach, w znieczuleniu powierzchniowym po 2-5 min. Utrzymuje się po podaniu nasiękowym jeszcze kilkadziesiąt minut, po powierzchniowym poniżej godziny. W 90% metabolizowana jest w wątrobie, a w przypadku obecności silnego stanu zapalnego jej działanie jest silnie ograniczone przez rozwijającą się kwasicę w tkankach.
Inną popularną substancją jest prylokaina o profilu anestetycznym zbliżonym do lidokainy. To kolejna składowa popularnych kremów znieczulających powierzchniowo. Ponadto znalazła zastosowanie w blokadach nerwów obwodowych i znieczuleń miejscowych. Czas działania prylokainy zbliżony jest do lidokainy, natomiast obserwuje się jej mniejszą toksyczność. Należąca również do rodziny amidowej, metabolizowana jest nie tylko w wątrobie, ale i w płucach, nerkach, a jej metabolit może wywoływać methemoglobinemię.
Obecnie rzadziej spotyka się mepiwakainę dodawaną jako środek znieczulający do niektórych wypełniaczy jako alternatywa dla lidokainy ze względu na jej potwierdzone właściwości do mniejszego poszerzania naczyń krwionośnych, czyli do mniejszej wazodylatacji. Działa również szybciej i dłużej w porównaniu do lidokainy.Stosowana w znieczuleniach nasiękowych i blokad obwodowych.
Rodzaje znieczuleń
Krem znieczulający
W medycynie estetycznej najczęściej spotykane jest miejscowe (regionalne) znieczulenie powierzchniowe w postaci kremów i polega ono na blokowaniu przewodnictwa nerwowego w obrębie konkretnego nerwu/-ów. Krem znieczulający penetruje do ok. 2 mm i przy głębszej ingerencji zabiegowej może okazać się niewystarczający. Efekt znieczulenia utrzymuje się do ok. 40 min., a swój szczyt osiąga po ok. 20 min.
Znieczulenie nasiękowe
Znieczulenie nasiękowe polega na podaniu roztworu lidokainy podśluzówkowo lub podskórnie znosząc przewodnictwo splotów nerwowych i uchodzi za statystycznie najskuteczniejszą metodę przy modelowaniu ust.
Zaleca się stosowanie znieczuleń w czystych roztworach, bez dodatku wazokonstryktorów, które istotnie zmniejszą krwawienie w I fazie, za to później mogą prowadzić do rozszerzenia światła naczynia i formowania się krwiaków.Istnieje szeroka oferta preparatów, np. wypełniaczy, zawierających w swoim składzie substancje znieczulające, co pozwala na komfortowe przeprowadzenie zabiegu często bez konieczności uprzedniego znieczulenia powierzchniowego.
Krioterapia
Dobrą alternatywą do zabiegów wykorzystujących technologię laserową może być krioterapia dzięki zastosowaniu chłodziarki medycznej.
Powikłania po znieczuleniach
Pozostaje spór, do jakiego stopnia znieczulenie miejscowe upośledza efektywność zabiegu chwilowo redukując mikrokrążenie, a co za tym idzie mniejsze dotlenowanie i odżywienie tkanek, na rzecz przeprowadzenia go w warunkach względnie komfortowych dla pacjenta, pozwalając jednocześnie na wykonanie procedury precyzyjnie i bezpiecznie.
Możliwe następstwa zastosowanie środków miejscowo znieczulających to:
- rozpieranie w trakcie detonacji roztworu nasiękowo,
- zbielenie lub zaczerwienienie powłok,
- podrażnienie,
- świąd,
- obrzęk,
- reakcja alergiczna na środek zawarty w preparacie (najczęściej konserwanty – benzoesan sodu),
- zakażenie bakteryjne (wprowadzenie biofilmu bakteryjnego podskórnie),
- przedawkowanie (methemoglobina).
Znieczulenie stanowi istotny czynnik dla przeprowadzenia zabiegu w warunkach komfortu i bezpieczeństwa. Trwają intensywne prace mające podnieść profil skuteczności procedury i obniżyć potencjalne ryzyko potencjalnych powikłań po zastosowaniu znieczuleń w medycynie estetycznej.
Ponad tysiąc uczestników spodziewanych jest na międzynarodowej konferencji iADE 2024, która w dniach 14-16 czerwca odbędzie się w Sopocie. Innowacyjna Akademia Dermatologii Estetycznej to wiodące …
AZS to przewlekła dermatoza, z której wyrasta coraz mniej dzieci. Częściej zaczyna też dotyczyć osób po 60. roku życia. Jej leczenie stanowi duże wyzwanie dla …