fbpx

Jakie są powikłania po znieczuleniach w medycynie estetycznej?

Autor Magdalena Błaszczak
powiklania-po-znieczuleniu

Od czego zależy odczuwanie bólu podczas zabiegu? Jakie rodzaje znieczulenia są najbardziej skuteczne, po których mogą wystąpić powikłania? Na te i inne pytania odpowiada nasza ekspertka.

Anna-Mazur

dr Anna Mazur o powikłaniach po znieczuleniach w medycynie estetycznej

stomatolog i lekarz medycyny estetycznej, uczestniczka programu trenerskiego Beautyeurope Rising Stars in Aesthetic Trainings

Substancje znieczulające

Najpopularniejszym lekiem miejscowo znieczulającym jest lidokaina. Stosowana jest niemalże we wszystkich rodzajach znieczuleń, również jako składowa popularnych kremów znieczulających. Należy do grupy amidowej. Szczyt swojego działania w znieczuleniu nasiękowym osiąga po około 30-60 sekundach, w znieczuleniu powierzchniowym po 2-5 min. Utrzymuje się po podaniu nasiękowym jeszcze kilkadziesiąt minut, po powierzchniowym poniżej godziny. W 90% metabolizowana jest w wątrobie, a w przypadku obecności silnego stanu zapalnego jej działanie jest silnie ograniczone przez rozwijającą się kwasicę w tkankach.

Inną popularną substancją jest prylokaina o profilu anestetycznym zbliżonym do lidokainy. To kolejna składowa popularnych kremów znieczulających powierzchniowo. Ponadto znalazła zastosowanie w blokadach nerwów obwodowych i znieczuleń miejscowych. Czas działania prylokainy zbliżony jest do lidokainy, natomiast obserwuje się jej mniejszą toksyczność. Należąca również do rodziny amidowej, metabolizowana jest nie tylko w wątrobie, ale i w płucach, nerkach, a jej metabolit może wywoływać methemoglobinemię.

Obecnie rzadziej spotyka się mepiwakainę dodawaną jako środek znieczulający do niektórych wypełniaczy jako alternatywa dla lidokainy ze względu na jej potwierdzone właściwości do mniejszego poszerzania naczyń krwionośnych, czyli do mniejszej wazodylatacji. Działa również szybciej i dłużej w porównaniu do lidokainy.Stosowana w znieczuleniach nasiękowych i blokad obwodowych.

Rodzaje znieczuleń 

Krem znieczulający 

W medycynie estetycznej najczęściej spotykane jest miejscowe (regionalne) znieczulenie powierzchniowe w postaci kremów i polega ono na blokowaniu przewodnictwa nerwowego w obrębie konkretnego nerwu/-ów. Krem znieczulający penetruje do ok. 2 mm i przy głębszej ingerencji zabiegowej może okazać się niewystarczający. Efekt znieczulenia utrzymuje się do ok. 40 min., a swój szczyt osiąga po ok. 20 min.

Znieczulenie nasiękowe

Znieczulenie nasiękowe polega na podaniu roztworu lidokainy podśluzówkowo lub podskórnie znosząc przewodnictwo splotów nerwowych i uchodzi za statystycznie najskuteczniejszą metodę przy modelowaniu ust.
Zaleca się stosowanie znieczuleń w czystych roztworach, bez dodatku wazokonstryktorów, które istotnie zmniejszą krwawienie w I fazie, za to później mogą prowadzić do rozszerzenia światła naczynia i formowania się krwiaków.Istnieje szeroka oferta preparatów, np. wypełniaczy, zawierających w swoim składzie substancje znieczulające, co pozwala na komfortowe przeprowadzenie zabiegu często bez konieczności uprzedniego znieczulenia powierzchniowego.

Krioterapia

Dobrą alternatywą do zabiegów wykorzystujących technologię laserową może być krioterapia dzięki zastosowaniu chłodziarki medycznej.

Powikłania po znieczuleniach

Pozostaje spór, do jakiego stopnia znieczulenie miejscowe upośledza efektywność zabiegu chwilowo redukując mikrokrążenie, a co za tym idzie mniejsze dotlenowanie i odżywienie tkanek, na rzecz przeprowadzenia go w warunkach względnie komfortowych dla pacjenta, pozwalając jednocześnie na wykonanie procedury precyzyjnie i bezpiecznie.

Możliwe następstwa zastosowanie środków miejscowo znieczulających to:

  • rozpieranie w trakcie detonacji roztworu nasiękowo,
  • zbielenie lub zaczerwienienie powłok,
  • podrażnienie,
  • świąd,
  • obrzęk,
  • reakcja alergiczna na środek zawarty w preparacie (najczęściej konserwanty – benzoesan sodu),
  • zakażenie bakteryjne (wprowadzenie biofilmu bakteryjnego podskórnie),
  • przedawkowanie (methemoglobina).

Znieczulenie stanowi istotny czynnik dla przeprowadzenia zabiegu w warunkach komfortu i bezpieczeństwa. Trwają intensywne prace mające podnieść profil skuteczności procedury i obniżyć potencjalne ryzyko potencjalnych powikłań po zastosowaniu znieczuleń w medycynie estetycznej.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.