fbpx

5 zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

Autor Magdalena Błaszczak
zasady

Szybki botoks lub powiększenie ust w przerwie na lunch albo zapisanie się na modny zabieg, który polecają influencerzy – chyba prawie wszyscy spotkali się z takim zjawiskiem. Niezwykła dostępność i popularność zabiegów medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej powoduje, że oprócz wspaniałych metamorfoz możemy równie często spotkać się z tymi mniej udanymi przemianami. Widzimy coraz więcej fotorelacji z nietrafionych zabiegów wykonywanych przez ludzi nie mających kwalifikacji i uprawnień – czyli nie przez lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną. Co należy zrobić, żeby czuć się bezpiecznie i wykonać zabieg w odpowiednich warunkach oraz mieć pewność, że zabieg wykona uprawniony do tego lekarz? Udany zabieg medycyny estetycznej to taki, kiedy nasza skóra, twarz lub ciało wyglądają lepiej, zdrowiej, młodziej bez przerysowania i karykaturalności. 

Katarzyna-Osipowicz

Katarzyna Osipowicz o bezpiecznym korzystaniu z medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

specjalista dermatolog, Klinika OT.CO

Klinika i jej eksperci = bezpieczeństwo

Jak wybrać tę właściwą, gdy w każdym mieście takich miejsc nieustannie przybywa? Największe znaczenie w klinikach medycyny estetycznej oraz chirurgii mają lekarze, bo to oni gwarantują bezpieczeństwo. Wybierając klinikę, należy więc zwrócić szczególną uwagę na dotychczasowy dorobek lekarzy pracujących w placówce. Tutaj pomocne mogą być media społecznościowe, ponieważ większość renomowanych klinik zamieszcza zdjęcia swoich prac, aby pokazać innym, niezdecydowanym pacjentom, jakich efektów mogą się spodziewać po wizycie w danej placówce.  Wykwalifikowani specjaliści z ukończonymi studiami, przebyte szkolenia, a także uczestnictwo w najlepszych, światowych konferencjach to składowe elementy świadczące o kompetencjach lekarza. Profesjonalistę można również poznać po empatii wobec pacjenta oraz zrozumiałym wyjaśnianiu przebiegu oraz istoty zabiegu, informowaniu o wystąpieniu ewentualnych powikłań. W Klinice o wysokim standardzie obsługi Pacjenta lekarze pracują tylko i wyłącznie na bezpiecznym i zaawansowanym technologicznie sprzęcie, a stosowane produkty medyczne mają niezbędne atesty oraz badania kliniczne. Zabiegi medyczne takie jak podanie toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego zawsze wykonuje lekarz, a ten doświadczony potrafi również odradzić pacjentowi wykonanie zabiegu jeśli uzna, że może on mieć niekorzystny wpływ na wygląd oraz zdrowie. Znalezienie lekarza, któremu można zaufać to jedna z najlepszych inwestycji w wygląd i zdrowie, bo długofalowa współpraca gwarantuje bezpieczeństwo i nieinwazyjną, delikatną poprawę urody. Stopniowe wprowadzanie zabiegów medycyny estetycznej powoduje, że ciężko jest zauważyć na pierwszy rzut oka, co dokładnie zostało udoskonalone, natomiast efekt jest taki, że wyglądamy młodziej, zdrowiej i nasza skóra jest nawilżona i pełna blasku.

Konsultacja medyczna – czas na szczerość

Jeżeli już wybraliśmy sprawdzoną klinikę i doświadczonego lekarza, warto podczas konsultacji zapytać o wszystko i oczekiwać zrozumiałych odpowiedzi. Nie należy bać się pytań przed, w trakcie lub po zabiegu. Jeśli mamy wątpliwości co do naszego planu leczenia zawsze możemy dać sobie czas, by to przemyśleć. Jednak ta szczerość musi być także po naszej stronie. Nie ukrywajmy poprzednio wykonanych zabiegów, gdyż niektóre z nich się wykluczają albo wymagają odstępów w czasie, np. po świeżo wykonanym botoksie nie powinniśmy od razu udawać się na zabiegi laserowe czy bardzo popularny zabieg Zaffiro, ponieważ rozgrzanie skóry osłabia działanie toksyny botulinowej.  Podczas konsultacji medycznej lekarz powinien opisać przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwwskazania, możliwe powikłania oraz odpowiedzieć na każde pytanie. Należy dokładnie powiedzieć lekarzowi także o przebytych operacjach, zabiegach, chorobach i przyjmowanych lekach. Tylko to, gwarantuje bezpieczeństwo oraz zadowalające efekty zabiegu. W czasie konsultacji lekarz może obalić różne mity, sezonowe mody czy potrzebę zabiegu, który zrobiła koleżanka. Natomiast jeśli dostrzeże taką potrzebę skieruje Pacjenta do lekarza innej specjalizacji. 

Holistyczne dbanie o pacjenta – wszystko w jednym miejscu

Nowoczesne kliniki i szpitale mają obecnie tak skompletowane zespoły personelu medycznego i pomocniczego, kosmetologów oraz lekarzy różnych specjalizacji, że praktycznie mogą oni synergicznie czuwać nad naszym planem leczenia.  Taki przykładowy plan leczenia może zakładać następujące obszary: kosmetologia, kosmetologia estetyczna, medycyna estetyczna, endokrynologia, dermatologia, ginekologia i ginekologia estetyczna, chirurgia oraz opieka psychologiczna. Nie bez znaczenia jest tu także partnerskie podejście do Pacjenta na każdym etapie współpracy. Z praktycznego punktu widzenia jest to oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie musimy szukać uzupełniających się specjalistów – różnorodną kadrę medyczną mamy w jednym miejscu. Standardem jest także kontakt telefoniczny z Pacjentem dzień oraz kilkanaście dni po zabiegu, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i zapytać o samopoczucie Pacjenta. 

Oczekiwania vs efekty 

Należy otwarcie rozmawiać z lekarzem o realnych efektach zabiegów. Warto pytać jakie są możliwości osiągnięcia naszego wymarzonego wyglądu, biorąc pod uwagę uwarunkowania biologiczne i możliwości medycyny estetycznej. Pacjenci często wymagają od lekarzy, by realizowali ich pomysły, jednak warto pamiętać, że na ostateczny efekt pozabiegowy składa się praca dwóch stron. Lekarze coraz częściej mówią otwarcie, że dziś coraz więcej osób przychodzi do lekarza medycyny estetycznej z gotowym zdjęciem upragnionej „nowej” twarzy myśląc, że efekt końcowy będzie identyczny lub bardzo zbliżony do tego, który widzą na ekranie smartfona. Warto pamiętać, że bardzo często jest to efekt nie tylko zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, ale zastosowania filtrów upiększających i mocno odmładzających. Takim oczekiwaniom trudno sprostać, a jeszcze trudniej przekonać Pacjenta, że to, co wydaje się idealne w świecie wirtualnym, w rzeczywistości ideałem nigdy nie będzie.  Zamiast w lustrach nieustannie przeglądamy się w telefonach, w których widzimy siebie cały czas en face. To, co dobrze wygląda z przodu, np. duże usta, niekoniecznie będzie wyglądało tak samo dobrze z profilu. Dlatego niezwykle ważne jest nieuleganie sezonowym modom, a oddanie się w ręce specjalisty, który skonfrontuje nasze oczekiwania z rzeczywistością.

Rozsądne podejście do promocji lub zabiegów za granicą

Często widzimy gwiazdy i celebrytów chwalących się zabiegami za granicą. Ostatnio popularne stały się wyjazdy do Turcji na zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej. Czy oby to najlepszy pomysł, aby tak inwazyjne zabiegi wykonywać z dala od domu, w niesprawdzonym miejscu, bez możliwości zweryfikowania kadry medycznej? Zdaniem dr Turkowskiego, współwłaściciela Kliniki oraz Szpitala OT.CO, atrakcyjna cena w klinice za granicą może być pozorną oszczędnością, kiedy istnieje ryzyko, że może być zagrożone nasze zdrowie.  “Nie warto narażać swojego zdrowia, pozornymi oszczędnościami. Warto, natomiast, zainwestować w bezpieczeństwo i procedury wypracowane w renomowanych klinikach na terenie Unii Europejskiej. Tylko godny zaufania ośrodek i odpowiednio wykwalifikowany personel gwarantują efekty zgodne z oczekiwaniami oraz ewentualną rękojmię” – zapewnia lekarz.  Lekarz zaznacza, że cieszące się obecnie niezwykłą popularnością przeszczepy włosów, korekty nosa oraz powiększenie piersi przeprowadzane w Turcji, pomimo atrakcyjnej ceny, takich gwarancji nie dają. Warto pamiętać, że w Stambule zabiegi te często wykonują osoby bez uprawnień. Te pozorne oszczędności często wynikają z tego, że w cenę nie jest wliczony przelot oraz nie mamy możliwości wizyt kontrolnych miesiąc i trzy miesiące po zabiegu. Co więcej, nie uwzględnia się ceny dodatkowych, wzmacniających i utrwalających efekty procedur, które już musimy wykonać w Polsce (masaże po liposukcji, naświetlania czy zabiegi osoczem po przeszczepie włosów). Dlatego, tak kluczowe jest sprawdzenie miejsca, do którego się udajemy. Nasze zdrowie powinno być tu priorytetem. 

Najskuteczniejsze, mało znane ekstrakty roślinne w kosmetologii

Występują zarówno w programach terapeutycznych pielęgnacji gabinetowej obejmującej peelingi, serum, maski aktywne oraz oleje wykorzystywane do masaży twarzy i ciała. Znajdują się także w preparatach do elektroporacji w połączeniu z peptydami biomimetycznymi…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.