Występują zarówno w programach terapeutycznych pielęgnacji gabinetowej obejmującej peelingi, serum, maski aktywne oraz oleje wykorzystywane do masaży twarzy i ciała. Znajdują się także w preparatach do elektroporacji w połączeniu z peptydami biomimetycznymi.
Katarzyna Nowacka o najskuteczniejszych ekstraktach roślinnych w kosmetologii
kosmetolog, prekursorka kosmetologii holistycznej
Grzybień błękitny
- (Nymphaea caerulea) zwany również Lotosem błękitnym/egipskim, obejmuje rodzinę ponad 35 gatunków roślin wodnych, naturalnie występujących na terenie Afryki, Jemenu i Izraela.
- Barwę kwiatów determinuje zawartość antocyjanu, dlatego kolorystyka jest bardzo szeroka: od białego, żółtego poprzez czerwony i niebieski.
- Według medycyny ajurwedyjskiej znajduje swoje zastosowanie w regulacji układu pokarmowego (niestrawność, biegunki itp.), moczowego i układu krążenia.
- Zawartość alkaloidów stanowi o właściwościach psychoaktywnych tychże roślin w kierunku wyciszenia i uspokojenia. Trwają badania nad szerszym wykorzystaniem ekstraktów grzebieni błękitnych w recepturach leków.
- Lotos błękitny to źródło flawonoidów i kwasów fenolowych zatem stanowi szerokie wsparcie dla naszej skóry pod kątem działania przeciwutleniającego, przeciwzapalnego, to dlatego przyspiesza gojenie ran, poprawia mikrokrążenie i metabolizm komórkowy, chroni przed szkodliwym działaniem UV.
- Wpływa na skórę również antyseptycznie, ściągająco, regenerująco.
- W recepturach dla cery tłustej i trądzikowej ekstrakt z lotosu reguluje pracę gruczołów łojowych zmniejszając dolegliwości, natomiast nasiona znalazły zastosowanie w preparatach nawilżających i odżywczych.
- To również składnik odżywek do włosów suchych i łamliwych.
Koniczyna czerwona
- (Trifolium pratense) znana nam jako koniczyna łąkowa, którą chętnie zbieramy do bukietów lub szukamy czterolistnej na szczęście. Mutacja taka występuje 1:1000, więc musimy zdać sobie sprawę, że znalezienie czterolistnej koniczyny graniczy z cudem i faktycznie oznacza szczęście.
- Jest rdzenną rośliną w Europie, choć spotykana jest w innych częściach świata, rosnąca na dziko w okolicy pól, na łąkach.
- Znana ze swoich właściwości leczniczych, stosowana była w terapii poparzeń, owrzodzeń, ran i przebarwień skórnych już w Starożytnym Rzymie, a także jako środek przeciwskurczowy, moczopędny oraz przeciwbiegunkowy.
- Obecnie wiemy, iż ekstrakt z czerwonej koniczyny (Red Clover extact) zawiera izoflawony: genisteinę, daidzeinę, podobnie jak soja, oraz biochaninę A i formonetinę, co stanowi o silnym działaniu fitoestrogenowym i czyni go składnikiem niezbędnym w preparatach stopujących starzenie się skóry w okresie menopauzy.
- Kompleks wszystkich izoflawonów tejże rośliny zawarty w preparatach kosmetycznych w ilości 20 i 40 mg został poddany badaniom w kierunku działania przeciwstarzeniowego oraz wzrostu syntezy włókien kolagenowych i elastynowych przez okres stosowania 14 tygodni.
- Po upływie tego czasu badanie histopatologiczne skóry wykazało jej pogrubienie, unormowanie keratynizacji naskórka, lepsze ukrwienie i koloryt, a także potwierdziło założony wzrost syntezy białek podporowych skóry.
- Dodatkowo w/w ekstrakt wykazuje działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, co czyni go składnikiem pożądanym w nowej generacji filtrach UV, jako doskonała fotoprotekcja. Ta zaleta również została potwierdzona badaniami.
- Ponadto związki zawarte w ekstrakcie z czerwonej koniczyny uszczelniają naczynia krwionośne, poprawiają mikrokrążenie i przyspieszają gojenie się ran, a więc doskonale sprawdzi się on w preparatach dla cer naczyniowych, wrażliwych a także w jako wyciszenie zmian łuszczycowych.
- Warto wspomnieć, że kwiaty i liście czerwonej koniczyny są również źródłem magnezu, miedzi, wapnia, chromu, żelaza, fosforu oraz wit. A, B kompleks, C.
- Red Clover Extact ma jeszcze jedno, bardzo ważne zastosowanie, mianowicie wspomaganie kuracji trychologicznych w przypadku łysienia androgenowego, związanego z zaburzeniami hormonalnymi oraz regulacja czynności gruczołów łojowych w kontekście skóry głowy.
Owoce goji
- (Lycium Barbarum Fruit Extract) – kocowój pospolity oraz blisko z nim spokrewniony kocowój chiński to roślina wywodząca się z Chin, Tybetu.
- Jest od dawna stosowana w medycynie ze względu na olbrzymią w niej zawartość polifenoli (27 mg/g czystego wyciągu), flawonoidów (głównie kwecytyny i rutyny), karotenoidów (beta karotenu, zeaksantyny, luteiny, likopenu), polisacharydów i proteoglikanów, betainy, aminokwasów (izoleucyny, tryptofanu), mikro- i makroskładników (Fe, Ca, Zn, Se) oraz witamin.
- Tak bogaty skład stanowi silny potencjał antyoksydacyjny, wzmacniając tym samym aktywność dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), katalazy (CAT) i peroksydazy glutationowej (GSH-Px), pierwszej linii przeciwutleniającej naszego organizmu.
- Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, reguluje gospodarkę lipidową w zakresie frakcji LDL/HDL, spadku TG oraz cholesterolu całkowitego, a także pozytywnie wpływa na obniżenie hiperglikemii w przypadku insulinooporności i cukrzycy typu 2 (skuteczność potwierdzona licznymi badaniami na modelach zwierzęcych), zatem wzbogacenie codziennej diety owocami goji jest wysoce wskazane.
- Bogactwo składników Lycium Barbarum Fruit Extract zostało docenione w kosmetologii, jako element preparatów nawilżających, odżywczych i odmładzających skórę, także z uwzględnieniem cery wrażliwej, skłonnej do atopii i łuszczycowej. Wyciąg z owoców goji przyspiesza regeneracje naskórka, wpływa wzrost syntezy kolagenu i elastyny, ograniczając równocześnie działanie metaloproteinaz, chroni skórę przez nadmiarem wolnych rodników wywołanych działaniem UV, stopuje peroksydację lipidów.
Lukrecja gładka
- (Glycyrhiza glabra) należąca do rodziny motylkowatych, występuje na terenach Europy i Azji. Najczęściej wykorzystujemy korzenie i kłącza tej rośliny.
- Ekstrakt zawiera przede wszystkim olejek eteryczny, flawonoidy, triterpeny, saponiny oraz aminokwasy i polisacharydy.
- Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, dlatego często mówimy o nim, że działa jak „naturalny steryd”.
- Dzięki właściwościom przeciwutleniającym, bakteriostatycznym i wspomagającym przepływ limfy znalazła swoje zastosowanie w preparatach do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, w kuracji przebarwień oraz antycellulitowych i kremach po opalaniu.
Oleje roślinne
- Te z wiesiołka, ogórecznika, czarnuszki, dyni, rokitnika, stanowią odrębną, drogocenną grupę ekstraktów roślinnych, wykorzystywanych w kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej.
- Najbardziej aktywne, hydrolipidowe receptury zawierają nawet 25 wyciągów roślinnych, organicznych, wśród nich adaptogeny, fitoestrogeny i flawonoidy w doborowym towarzystwie olejów: z awokado, arganowego, migdałowego, ryżowego, z kiełków pszenicy i innych.
Skin minimalism – na czym polega nowy trend w kosmetologii
Skin minimalism to trend, który od kilku lat podbija światową kosmetologię. Pośrednio łączy się z nim inny nurt, znany jako make-up no make-up.
W obecnych czasach trudno nie tylko o motywację w dążeniu do pięknej sylwetki, ale także o miejsce w którym można nad nią pracować. Praca nad figurą z filmikami trenerek z youtube’a nie jest …
Rumieńce, dawniej traktowano jako oznakę zdrowia. Dzisiaj wiemy, że sygnalizują przede wszystkim problemy naczyniowe. Trzeba działać, a im wcześniej, tym lepiej, zanim chwilowe kolorki zmienią się …