Żeby zrozumieć, dlaczego u kobiet tkanka tłuszczowa odkłada się szybciej i ma inną strukturę niż u mężczyzn, trzeba zagłębić się w wiedzę z zakresu o anatomii i fizjologii. Czym więc się różni otyłość gynoidalna od androidalnej?
Weronika Rondoś
Magister kosmetologii z Kliniki Dr Kuschill Medestetis w Warszawie. Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na kierunku kosmetologia. Interesuje się kosmetologią w wykorzystaniem innowacyjnych technologii Hi-Tech.
Tkanka tłuszczowa na cenzurowanym
Dla wielu osób to, jak wyglądają, stało się priorytetem, a pokazywane w social mediach proporcjonalnej sylwetki dodatkowo podsycają temat, jak powinno się prezentować idealne ciało. W konsekwencji obserwujemy bardzo szybki wzrost popularności zabiegów modelujących sylwetkę, a także zabiegów odchudzających. Ludzie są coraz bardziej zabiegani i mają mniej czasu, by o siebie dbać. Oczekują bezinwazyjnych i bezpiecznych procedur, a w dodatku takich, które nie wykluczą ich na kilka tygodni z codziennego funkcjonowania. Dlaczego jednak klientkami tych zabiegów są przede wszystkim kobiety? Oczywiście dlatego, że to one kładą większy nacisk na to, by o siebie zadbać. Jednak niedoskonałości kobiecej figury najczęściej są wynikiem różnic w budowie tkanki tłuszczowej.
Co warto wiedzieć o tkance tłuszczowej u kobiet?
Tkanka podskórna jest położona bezpośrednio pod skórą właściwą. Zbudowana jest z tkanki tłuszczowej składającej się z dużych grup komórek tłuszczowych otoczonych pasmami tkanki łącznej właściwej. [1] Budowa, rozmieszczenie i gęstość tkanki tłuszczowej uzależniona jest od wieku, płci i stylu życia. U dorosłych kobiet prawidłowa ilość tkanki tłuszczowej stanowi 20-25% masy ciała, a u mężczyzn wynosi mniej, bo około 15-20%. Ponadto u kobiet inaczej zbudowana jest tkanka podskórna, co predysponuje je do obecności widocznego cellulitu. Wynika to z faktu, że pasma tkanki łącznej u kobiet są cienkie i ułożone prostopadle do powierzchni skóry, a to pozwala na tworzenie się większych ugrupowań adipocytów. Rezultat łatwo przewidzieć – nierówności na skórze ud, pośladków, ramion, czyli właśnie cellulit.
Budowa tkanki tłuszczowej u mężczyzn
U mężczyzn przegrody łącznotkankowe są grubsze i położone równolegle pod małym kątem do powierzchni skóry, więc tworzenie się dużych ugrupowań komórek tłuszczowych jest znacznie trudniejsze. Dodatkowo kobiety mają skłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej głównie w okolicy bioder, ud oraz brzucha (otyłość gynoidalna), natomiast mężczyźni mają tendencje do tycia w okolicach brzucha – (otyłość androidalna). Związane jest to rozmieszczeniem receptorów α2-adrenergicznych, które hamują rozpad adipocytów i odpowiadają za kształtowanie się sylwetki typu jabłko i gruszka. [1,2]
Pożegnanie z tkanką tłuszczową
Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele technologii i zabiegów, które pozwalają na skuteczne pozbycie się tkanki tłuszczowej, niektóre z nich wykorzystują do tego nowoczesne technologie, inne bazują na preparatach wstrzykiwanych w tkankę, co skutkuje zniszczeniem adipocytów. Do najważniejszych metod usuwania tłuszczu dostępnych w klinikach medycyny estetycznej i gabinetach kosmetologów należą:
- Kriolipoliza
- Lipoliza iniekcyjna
- HiFu
- Technologia mikrofali
- Endermologia
- Fala uderzeniowa
Należy jednak podkreślić, że wymienione powyżej technologie zabiegowe nie służą leczeniu otyłości, tylko miejscowemu modelowaniu ciała.
Ważne przeciwwskazanie do zabiegów usuwających tkankę tłuszczową
W wielu procedurach przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu u danego pacjenta jest BMI, które przekracza 30, co jest uznawane za pierwszy stopień otyłości i powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ u takich osób istnieje ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących oraz powikłań. Celem wszystkich zabiegów usuwających tłuszcz jest miejscowa redukcja depozytów tłuszczowych, które mimo aktywności fizycznej i odpowiedniej diety są trudne do zniwelowania. U kobiet najczęściej są to: „boczki”, dolna fałda brzucha, wewnętrzna część ud i kolan oraz tzw. bryczesy.
Tkanka tłuszczowa nie znika bezpowrotnie
Metod na redukcję miejscowych depozytów tłuszczowych jest wiele, nie można jednak zapominać, że wyniki nieinwazyjnych technik redukcji tkanki tłuszczowej oraz ich trwałość zależą od wielu czynników, m.in. od liczby zabiegów niezbędnych do uzyskania efektu, stopnia zaawansowania problemu i jego lokalizacji, a przede wszystkim od przestrzegania zaleceń okołozabiegowych oraz prowadzenia zdrowego stylu życia. Zabiegi należy traktować jako uzupełnienie prawidłowego modelu żywienia i regularnej aktywności fizycznej.
Bibliografia
- Błaszczyk M. Histologia dla kosmetologów, Oficyna wydawnicza PWSZ, 2013
- Błaszczyk M, Skóra w ujęciu fizjologicznym, Kołodziejczak A, Kosmetologia Tom 1, Warszawa PWZL, 2019
Wyszczuplanie: nowa technologia HIFEM – czy i jak działa?
HIFEM wykorzystuje pole elektromagnetycznego o bardzo dużym natężeniu. Pole to używane jest od wielu lat, na przykład w rehabilitacji.
Tak pięknie starzeją się gwiazdy! Galeria zdjęć celebrytek 50+, 60+, 70+, 80+
Galeria zdjęć celebrytekMają nieograniczony dostęp do zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Stawiają jednak na umiar. Dzięki temu wciąż zachowują swoje naturalne rysy twarzy i …
Autor Magdalena Błaszczak
Osobowość narcystyczna – gdy miłość do siebie jest zbyt mocna
Dr n. med. Aleksandra Walczak-Tręda o problemie osobowości narcystycznej Psycholog, Medicover Wszyscy znamy powiedzenie: „ale z ciebie narcyz”Pacjenci cierpiący na opisywane zaburzenie są „zakochani” głównie w sobie. …
Autor Magdalena Błaszczak
Abdominoplastyka – plastyka brzucha – dlaczego warto wykonać ten zabieg właśnie teraz?
Autor Magdalena Błaszczak
Tajemnicza choroba – Zespół Alicji w Krainie Czarów – objawy, leczenie
Autor Magdalena Błaszczak
Linda Evangelista oszpecona. Pozywa producenta urządzenia do kriolipolizy na 50 milionów dolarów
Autor Magdalena Błaszczak
Modelowanie owalu twarzy – bez bólu – technologia HI-FU
Autor Magdalena Błaszczak
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.