fbpx

Tłuszcz na twarzy – ile tkanki tłuszczowej potrzeba, aby wyglądać młodo?

Autor Magdalena Błaszczak
Tłuszcz na twarzy

Za wygląd i starzenie się twarzy odpowiadają trzy struktury, które z wiekiem zanikają. Są to: tkanka mięśniowa, tkanka kostna i tkanka tłuszczowa. Jedni chcą schudnąć z twarzy, aby wyglądać młodziej. Inni woleliby przytyć, żeby odjąć sobie kilka lat.

Tłuszcz na twarzy – rola

Ilość tkanki tłuszczowej u osoby dorosłej, 30-letniej, jest dość duża. Sporo tłuszczu, choć może to być dla niektórych zaskakujące, znajduje się również na czole. Jest on bardzo potrzebny, bo wypełnia  przestrzenie między mięśniami i więzadłami. Ponieważ układ mięśni w twarzy jest bardzo złożony, to tkanka tłuszczowa uzupełnia te przestrzenie. Jaka ilość tłuszczu jest potrzebna aby wyglądać młodo i atrakcyjnie? Jedni chcą wyglądać na kilka lat mniej i dlatego odchudzają siebie i przy okazji – twarz. Inni z kolei twierdzą, że mają zbyt szczupłą buzię i przez to wyglądają na starszych. Jakie twarze wyglądają więc młodo?

Tłuszcz na twarzy – co się z nim dzieje z upływem lat?

  •  Każdy z nas ma inną ilość tkanki tłuszczowej na twarzy, tak jak mamy inny jej kształt. Tłuszcz jest rozmieszczony w różnych proporcjach na poszczególnych jej partiach. To w dużej mierze uwarunkowane genetycznie.
  • Jednak u każdego, bez względu na geny, z wiekiem twarz wydaje się opadać. To wynik zanikania tkanki tłuszczowej.
  •  Rezultatem tego zanikania jest również opadanie powiek i tworzenie się bruzd nosowo – wargowych.
  • Odchudzanie powoduje równomierny ubytek tłuszczu z całego ciała, również z twarzy. Nie da się na przykład schudnąć jedynie z twarzy. 
  • U ludzi dojrzałych, po 40. roku życia, jakaś ilość tkanki tłuszczowej zanikła już, ze względu na wiek.  Proces odchudzania nie wpłynie więc już najczęściej pozytywnie na ich wygląd. 
  •  Im człowiek starszy, tym chudnięcie gorzej wpływa na wygląd twarzy. Wygląda ona starzej ponieważ zdaje się jeszcze bardziej „opadać”.
  •  U osób  po 50., często przybieranie na wadze daje efekt uniesienia twarzy. Tkanka tłuszczowa wypełnia zapadnięcia skóry, które robią się mniejsze. W tym przypadku zabiegi polegające na przeszczepie tkanki tłuszczowej na twarz mają sens.

Tkanka tłuszczowa na twarzy u osób młodych

Młode osoby (20-40 lat) wyglądają najlepiej gdy posiadają szczupłe twarze – nie ma na nich jeszcze bardzo widocznych oznak starzenia. Tkanka tłuszczowa nie zdążyła zaniknąć, więc twarz „nie opada”. Dodatkowa warstwa tłuszczu niepotrzebnie dodaje im lat i sprawia, że:

  • oczy wydają się znacznie mniejsze, ponieważ szpara oczna staje się zwężona. Spojrzenie jest ociężałe, a wygląd twarzy bardziej zmęczony. Osoby z małymi, zwężonymi oczami są przez nasz mózg odbierane jako nieszczere i mało atrakcyjne;
  • czoło zaczyna dominować nad twarzą. Na czole również posiadamy cienką warstwę tłuszczu, ale aby ta część twarzy wyglądała estetycznie, tkanka tłuszczowa powinna być cienka. Kiedy młoda osoba tyje, warstwa tłuszczu staje się tu grubsza, czoło staje się zbyt masywne. Mocno napięta skóra na takiej warstwie tłuszczu sprawia, że wygląda ono na ostrzyknięte zbyt dużą ilością botoksu. 
  • wyeksponowane i pogłębione są zbyt wcześnie bruzdy nosowo – wargowe. Powodują to otłuszczone, wypchane policzki. Powstaje między nimi uskok – bruzdy nosowe stają się bardziej widoczne. To postarza twarz. 
  •  zanika linia żuchwy i ostrość podbródka. O ile u osób starszych ta zmiana następuje wraz z wiekiem, u młodych może być spowodowana tkanką tłuszczową. To również sprawia, że odbieramy daną osobę jako kilka lub kilkanaście lat starszą.
CZYTAJ TAKŻE
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.