Pamiętacie tą scenę z bajki gdy Alicja wypija napój z butelki z napisem „Wypij mnie” i zmniejsza się? A później je ciastko z napisem „Zjedz mnie” i szybko się zwiększa? Podobne sensacje zgłaszają chorzy na tzw. syndrom Alicji w Krainie Czarów.
Czym jest Zespół Alicji w Krainie Czarów?
To zaburzenie psychosensoryczne, które objawia się iluzjami percepcji własnego ciała. Może występować u ludzi w przebiegu różnych chorób. Często ma miejsce podczas migren którym towarzyszy tzw. aura. Zespół został po raz pierwszy opisany w 1952 roku przez Lippmana. On pierwszy podał przypadki siedmiu pacjentów, którzy opisywali nierealne zmiany swojego ciała. Jeden z nich był przekonany o tym, że jego ucho powiększa się o ok. 15 cm. Inny miał wrażenie, że jest tak wysoki, że na ulicy nie widzi nawet głów przechodniów. Schorzenie to nazwał i dokładnie opisał psychiatra John Todd. Zwrócił uwagę na analogię obrazu choroby i historii Alicji w krainie czarów. Okazało się, że autor bajki – Lewis Carroll – sam cierpiał na migreny.
Zespół Alicji w Krainie Czarów – objawy
Świat osoby chorej jest mocno zniekształcony. Jednak nie przez cały czas. Objawy choroby pojawiają się głównie od razu po przebudzeniu. Zaburzenie częściej dotyczy dzieci, niż dorosłych. W ogromnej większości dotyczy zmian w postrzeganiu własnego ciała, ale też otoczenia. Chorym wydaje się, że:
- ich części ciała mają inne wymiary, mogą być malutkie lub dużo większe, niż w rzeczywistości,
- zmieniają się tekstury przedmiotów i otoczenia – np. poduszka jest zrobiona z kamienia, a ubranie z drewna,
- przedmioty zdają się bliżej lub dalej, są większe lub mniejsze niż są w rzeczywistości,
- są pochyleni kiedy stoją wyprostowani, lub odwrotnie,
- czas nagle przyspiesza i zwalnia,
- jest się śledzonym, odczuwane jest uczucie bardzo silnego lęku,
- dźwięki i głosy wydają się pochodzić z daleka, są głośne i agresywne,
- widzą migoczące punkty.
- kolory nakładają się na siebie i mieszają,
- twarze innych osób są zniekształcone
Chociaż nazwa zaburzenia nasuwa pozytywne skojarzenia, choroba jest bardzo uciążliwa. Zwłaszcza gdy chory zdaje sobie sprawę z tego, że to co widzi i słyszy jest nieprawdą.
Zespół Alicji z Krainy Czarów – przyczyny
Zespół może być związany z występowaniem m.in.:
- migreny,
- padaczki,
- mononukleozy zakaźnej,
- zatruć związanych z używaniem substancji psychoaktywnych,
- zmian organicznych w mózgu,
- schizofrenii,
- zespołu majaczeniowego z gorączką,
- boreliozy,
- naczyniaka jamistego okolicy skroniowo-ciemieniowej,
- John Todd podkreślił, że źródłem choroby mogą być wyładowania w obszarze ciemieniowym.
Zespół Alicji z Krainy Czarów – diagnoza
Valenca i wsp. zaproponowali kryteria rozpoznawania tego syndromu, gdy jest związany z migreną. Są następujące:
- Musi wystąpić jeden lub większa liczba doświadczanych epizodów iluzji dotyczących ciała lub metamorfopsji (zaburzenia postrzegania osób lub przedmiotów)
- Czas trwania tych epizodów musi być dłuższy niż 30 minut
- Objawy towarzyszą bólom głowy lub migrenie
- Wyniki badań MRI głowy, EEG i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego powinny być prawidłowe.
Zespół Alicji w krainie czarów – leczenie
Jeśli badania potwierdzają, że przyczyną tego syndromu jest choroba somatyczna, stosuje się psychoedukację. Objawy wówczas nie są związane z postępującą chorobą psychiczną. Bardzo ważne, aby zredukować lęk. Pacjent przecież często cierpi już na inną chorobę, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie – np. na migrenę. Musi wiedzieć, że te anomalie są spowodowane wyładowaniami elektrycznymi w mózgu, wynikającymi właśnie z migreny. Nie są objawem psychozy. Można je potraktować jako mechanizm, który ostrzega przed migreną. To pomoże pobudzić kontrolę nad chorobą i przygotować się do ataku migreny. Poczucie samosprawczości również pozytywnie wpływa na ograniczenie lęku i lepszy nastrój. Nie ma opublikowanych żadnych wytycznych dotyczących specjalnego leczenia objawów AWS. W pojedynczych przypadkach donoszono o skuteczności flunaryzyny oraz kawasu walproinowego. Z kolei stosowanie topiramatu w profilaktyce migreny wywoływały objawy AWS.
*w materiale wykorzystano fragmenty pracy „Zespół Alicji w Krainie Czarów – czy tylko aura migrenowa u dzieci?” Barbara Steinborn, Katedra i Klinika Neurologii Wieku Rozwojowego, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
Estetoreksja jest uzależnieniem behawioralnym, podobnym jak zakupoholizm, pracoholizm czy uzależnienie od gier komputerowych. Nałóg ten charakteryzuje się odczuwaniem wewnętrznego przymusu do powtarzania pewnych czynności lub …
CBOS: Co czwarty Polak i ponad połowa młodych dorosłych wykazuje symptomy depresyjne. Szybki test przesiewowy można wykonać na iFightDepression.eu, stronie z programu najlepszych praktyk Komisji …