fbpx

Linda Evangelista oszpecona. Pozywa producenta urządzenia do kriolipolizy na 50 milionów dolarów

Autor Magdalena Błaszczak
Linda-Evangelista-oszpecona-modelka

Kriolipoliza istnieje na rynku od prawie 14 lat i jest najbardziej popularnym nieinwazyjnym zabiegiem wyszczuplającym.

Modelka Linda Evangelista oszpecona po kriolipolizie

 • Modelka skorzystała z zabiegu kriolipolizy pięć lat temu. Informacje o tym, że ma powikłania i wpadła w depresję, pojawiły się już w ubiegłym roku.
 • Linda poinformowała, że pozwała producenta urządzenia do kriolipolizy Zeltiq CoolSculpting. Żąda 50 mln dolarów odszkodowania. Argumentuje to tym, że nie może pracować w swoim zawodzie.
 • Swoją historię opowiedziała w magazynie „People”. Zdecydowała się też na sesję zdjęciową, chociaż przez 5 lat ukrywała się w domu. Wstydziła się pokazać jak wygląda.
@lindaevangelista

Na czym polegają powikłania po zabiegu kriolipolizy u Lindy Evangelisty?

 • Miejsca, które miały się wyszczuplić po zabiegu, powiększyły się, a następnie stwardniały.
 • Modelka próbowała diety i aktywności fizycznej. Niestety bezskutecznie.
 • Wykonano u niej również dwukrotnie zabieg liposukcji. Również bez skutku, bo prawdopodobnie  tkanka tłuszczowa uległa zwłóknieniu.
 • Lekarz do którego w końcu trafiła zdiagnozował nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej.
 • Zmiany są widoczne w okolicy podbródka, pach, na udach i w okolicach biustu.

Co się wydarzyło podczas zabiegu kriolipolizy?

 • Schłodzenie tkanki w kriolipolizie powinno doprowadzić do obumarcia komórek. W tym przypadku efekt był odwrotny.
 • Według publikacji na portalu PUBMed pierwszy taki przypadek odnotowano w 2014 roku.
 • Szacuje się, że ponad 1 procent zabiegów daje takie powikłania, czyli efekt odwrotny od zamierzonego.
 • Poniżej jeden z przypadków, opisany w Aesthetic Surgery Journal w 2017 roku. Kriolipolizie na brzuch poddała się 78-letnia  kobieta. Po lewej stronie zdjęcie przed zabiegiem po prawej – 5 miesięcy później.  Źródło: https://academic.oup.com/asj/article/38/4/411/4627919

PO LEWEJ – PRZED ZABIEGIEM, PO PRAWEJ – 5 MIESIĘCY PÓŹNIEJ

Powikłanie po kriolipolizie – komentarz eksperta

„Kriolipoliza wymusza impuls w tkance do obumarcia komórek tłuszczowych, ale też wytwarza się stan zapalny, który może w mechanizmie obronnym pobudzić komórki macierzyste do tworzenia nowych komórek tkanki tłuszczowej” – wyjaśnia dr Marek Wasiluk, lekarz medycyny estetycznej. Dodaje: „Może akurat w przypadkach przerostu tkanki tłuszczowej po zabiegu ten mechanizm (tworzenia nowych komórek tłuszczowych) został zastymulowany kriolipolizą? A może nieodpowiednim odżywianiem się po zabiegu, albo jeszcze innym czynnikiem. Tego nie wiemy. Możliwości o których piszę są wyłącznie moimi hipotezami. (…) Efekty po kriolipolizie widoczne są po kilku miesiącach. W czasie zabiegu dajemy tkance bodziec za pomocą zimna, i ona powinna w sposób przewidywalny zareagować na ten bodziec. Czyli komórki powinny obumrzeć, czego efekty będą widoczne po 3 miesiącach, bo będzie to następowało powoli i wymagało zmetabolizowania uwolnionego tłuszczu. Ale jak tkanka inaczej zareaguje, to efekt może być odwrotny. Zgrubienie, przyrost tkanki, o którym mowa w powikłaniach, następował mniej więcej po 4-6 miesiącach”.

Lipoliza iniekcyjna czy kriolipoliza?

Obydwa zabiegi stosuje się, aby usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej. Jednak ponieważ ich sposoby działania są zupełnie inne, powinny być też stosowane w odmiennych przypadkach.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.