Kriolipoliza istnieje na rynku od prawie 14 lat i jest najbardziej popularnym nieinwazyjnym zabiegiem wyszczuplającym.
Modelka Linda Evangelista oszpecona po kriolipolizie
- Modelka skorzystała z zabiegu kriolipolizy pięć lat temu. Informacje o tym, że ma powikłania i wpadła w depresję, pojawiły się już w ubiegłym roku.
- Linda poinformowała, że pozwała producenta urządzenia do kriolipolizy Zeltiq CoolSculpting. Żąda 50 mln dolarów odszkodowania. Argumentuje to tym, że nie może pracować w swoim zawodzie.
- Swoją historię opowiedziała w magazynie „People”. Zdecydowała się też na sesję zdjęciową, chociaż przez 5 lat ukrywała się w domu. Wstydziła się pokazać jak wygląda.
Na czym polegają powikłania po zabiegu kriolipolizy u Lindy Evangelisty?
- Miejsca, które miały się wyszczuplić po zabiegu, powiększyły się, a następnie stwardniały.
- Modelka próbowała diety i aktywności fizycznej. Niestety bezskutecznie.
- Wykonano u niej również dwukrotnie zabieg liposukcji. Również bez skutku, bo prawdopodobnie tkanka tłuszczowa uległa zwłóknieniu.
- Lekarz do którego w końcu trafiła zdiagnozował nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej.
- Zmiany są widoczne w okolicy podbródka, pach, na udach i w okolicach biustu.
Co się wydarzyło podczas zabiegu kriolipolizy?
- Schłodzenie tkanki w kriolipolizie powinno doprowadzić do obumarcia komórek. W tym przypadku efekt był odwrotny.
- Według publikacji na portalu PUBMed pierwszy taki przypadek odnotowano w 2014 roku.
- Szacuje się, że ponad 1 procent zabiegów daje takie powikłania, czyli efekt odwrotny od zamierzonego.
- Poniżej jeden z przypadków, opisany w Aesthetic Surgery Journal w 2017 roku. Kriolipolizie na brzuch poddała się 78-letnia kobieta. Po lewej stronie zdjęcie przed zabiegiem po prawej – 5 miesięcy później. Źródło: https://academic.oup.com/asj/
article/38/4/411/4627919
PO LEWEJ – PRZED ZABIEGIEM, PO PRAWEJ – 5 MIESIĘCY PÓŹNIEJ
Powikłanie po kriolipolizie – komentarz eksperta
„Kriolipoliza wymusza impuls w tkance do obumarcia komórek tłuszczowych, ale też wytwarza się stan zapalny, który może w mechanizmie obronnym pobudzić komórki macierzyste do tworzenia nowych komórek tkanki tłuszczowej” – wyjaśnia dr Marek Wasiluk, lekarz medycyny estetycznej. Dodaje: „Może akurat w przypadkach przerostu tkanki tłuszczowej po zabiegu ten mechanizm (tworzenia nowych komórek tłuszczowych) został zastymulowany kriolipolizą? A może nieodpowiednim odżywianiem się po zabiegu, albo jeszcze innym czynnikiem. Tego nie wiemy. Możliwości o których piszę są wyłącznie moimi hipotezami. (…) Efekty po kriolipolizie widoczne są po kilku miesiącach. W czasie zabiegu dajemy tkance bodziec za pomocą zimna, i ona powinna w sposób przewidywalny zareagować na ten bodziec. Czyli komórki powinny obumrzeć, czego efekty będą widoczne po 3 miesiącach, bo będzie to następowało powoli i wymagało zmetabolizowania uwolnionego tłuszczu. Ale jak tkanka inaczej zareaguje, to efekt może być odwrotny. Zgrubienie, przyrost tkanki, o którym mowa w powikłaniach, następował mniej więcej po 4-6 miesiącach”.
Lipoliza iniekcyjna czy kriolipoliza?
Obydwa zabiegi stosuje się, aby usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej. Jednak ponieważ ich sposoby działania są zupełnie inne, powinny być też stosowane w odmiennych przypadkach.
Dr Kamil Adamczyk o znieczuleniu nasiękowym lekarz medycyny estetycznej, ekspert Infini Premium Znieczulenie nasiękowe – tumescencyjne – co to jest? To rodzaj znieczulenia miejscowego, w którym …
Dzisiejsza kosmetologia i medycyna mają do zaoferowania bogaty wachlarz różnych procedur, w których ekspert pielęgnacji z łatwością znajdzie rozwiązanie adekwatne do potrzeb nawet najbardziej wymagającej …