fbpx

Zespół gwałtownego objadania się – dlaczego dotyczy coraz większej liczby kobiet?

Autor Magdalena Błaszczak
zespol-gwaltownego-objadania

Zaburzenia odżywiania są definiowane jako zaburzenia nawyków żywieniowych na tle psychicznym. Do najczęściej diagnozowanych należy m.in. zespół gwałtownego objadania się (BED, ang. binge eating disorder).

Karolina Gajda

Dr Karolina Gajda o zespole gwałtownego objadania się

Absolwentka SGGW na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Klinika Dr Szczyt

Jak rozpoznać zespół gwałtownego objadania się?

Wytyczne dotyczące rozpoznawania tej choroby, tak jak anoreksji oraz bulimii, zawarte są w obowiązujących klasyfikacjach chorób i zaburzeń psychicznych (ICD-10, DSM-IV). Z kolei w przypadku ortoreksji brak jest ujednoliconych kryteriów diagnostycznych. Schorzenia te często współwystępują ze sobą i wiążą się ze znacznymi stratami.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Mimo licznych badań etiologia ich powstawania jest wieloczynnikowa i nadal pozostaje niejasna, gdyż mają one charakter złożony. Badania nad przyczynami rozwoju zaburzeń odżywiania wskazują, że oprócz czynników biologicznych znaczącą rolę odgrywają czynniki behawioralne, psychologiczne, osobowościowe, rodzinne oraz społeczno-kulturowe. Wśród nich można wyróżnić:

 • zaburzenia regulacji głodu i sytości;
 • zaburzenia hormonalne i immunologiczne;
 • brak akceptacji własnego wyglądu podyktowany zaburzonym obrazem własnego ciała;
 • niskie poczucie własnej wartości;
 • tendencja do bycia perfekcyjnym;
 • zaburzone relacje rodzinne;
 • presja ze strony niektórych środowisk do posiadania szczupłej sylwetki.

Jakie są objawy zespołu gwałtownego objadania się?

 • Choroba charakteryzuje się spożywaniem dużej ilości pokarmów.
 • W przeciwieństwie do innych zaburzeń,  pierwsze objawy BED zazwyczaj pojawiają się we wczesnej dorosłości.
 • Schorzenie to charakteryzuje się nagłymi, niekontrolowanymi napadami głodu, podczas których następują epizody napadowego objadania się.
 • W odróżnieniu od żarłoczności psychicznej (bulimii) nie podejmowane są zachowania kompensacyjne (prowokowanie wymiotów, używanie środków przeczyszczających).
 • Potwierdzono, że na występowanie tego zaburzenia znaczny wpływ mają stosowane restrykcyjne diety odchudzające. 
 • BED  stwierdza się częściej u osób z zaburzeniami nastroju i depresją, niezadowolonych  z własnego wyglądu czy z zaburzeniami lękowymi. Ponadto może również nasilać się w wyniku doświadczanego stresu psychologicznego.

Podsumowanie

Literatura przedmiotu wskazuje również, iż osoby z poszczególnymi zaburzeniami odżywiania różnią się między sobą zarówno w sferze emocjonalnej, jak i relacjach interpersonalnych. Ma to związek z predyspozycjami indywidualnymi, stylem funkcjonowania, a także samym obrazem klinicznym choroby. Pacjenci cierpiący na zaburzenia odżywiania są natrętnie zajęci całodziennym myśleniem oraz rozmaitymi zabiegami dotyczącymi ich diety i wyglądu ciała. Te niewłaściwe nawyki i postawy wobec jedzenia, a także towarzyszące im zachowania kompensacyjne, z czasem stają się metodami radzenia sobie także w sytuacjach trudnych. Niezależnie od rodzaju zaburzeń odżywiania się są one istotnym zagrożeniem dla zdrowia i przyczyniają się do obniżenia jakości zdrowia psychicznego. Dodatkowo ich konsekwencje są na tyle poważne, że mogą prowadzić do destabilizacji życia pacjenta i osób jemu najbliższych. Dlatego wymagają pilnej konsultacji psychiatry i dietetyka.

Odchudzanie: dlaczego detoks to Twój wróg?

Nie mam nic przeciwko temu, aby jedząc więcej owoców i warzyw, zrobić organizmowi noworoczne oczyszczenie. Jednak słowo „detoks” kiedyś oznaczało po prostu odtrucie organizmu po alkoholu i narkotykach. Dzisiaj znalazło szerokie zastosowanie…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.