fbpx

Odchudzanie: dlaczego detoks to Twój wróg?

Autor Magdalena Błaszczak
odchudzanie-detoks

Nie mam nic przeciwko temu, aby jedząc więcej owoców i warzyw, zrobić organizmowi noworoczne oczyszczenie. Jednak słowo „detoks” kiedyś oznaczało po prostu odtrucie organizmu po alkoholu i narkotykach. Dzisiaj znalazło szerokie zastosowanie. Detoks może być jaglany, owocowy, warzywny, alkaliczny, zupowy, błyskawiczny, wiosenny (plus pozostałe pory roku), styczniowy (plus pozostałe miesiące), poniedziałkowy (plus pozostałe dni tygodnia), tybetański (oraz pozostałe regiony świata), wątrobowy (oczywiście plus pozostale organy). Ludzie  „oczyszczają się” przed ślubem, przed wakacjami i w innych istotnych okolicznościach. Dlaczego nie powinni?

agnieszka-piskala

Agnieszka Piskała-Topczewska o odchudzaniu i detoksie

dietetyk, coach żywieniowy, autorka książki „Chrzań te diety”

Odchudzanie: dlaczego detoks to Twój wróg – czy faktycznie go potrzebujemy?

Wielu  kompetentnych specjalistów ds. żywienia kwestionuje potrzebę detoksu. Dlaczego?

  • Jeśli normalnie funkcjonujemy, nie chorujemy, mamy urozmaiconą dietę, energię do działania – nie wymagamy detoksu.
  • Każdy organizm radzi sobie z toksynami tak samo i nie należy szukać dodatkowych metod, aby ten proces usprawniać. Nie trzeba mu w żaden sposób pomagać,  na pewno nie metodami drastycznymi.
  • Głównym utylizatorem toksyn jest wątroba, która czasem radzi sobie lepiej, a czasem gorzej. By wesprzeć ją w utylizacji toksyn, wystarczy ją wesprzeć dietą bogatą w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. Nasz organizm nie potrzebuje dodatkowego super oczyszczenia.
  • Jeśli organizm codziennie lub co drugi dzień wydala niepotrzebne resztki pokarmowe, to oficjalnie zwalnia to z obowiązku detoksu.

Odchudzanie: Dlaczego detoks to Twój wróg – wystarczy kilka zmian zamiast detoksu

  • Nasza dieta jest uboga w warzywa i owoce. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia WHO, rekomendują jedzenie warzyw i owoców pięć razy dziennie. Przeciętny Polak  zjada porcję warzyw (z ziemniakami) raz na dwa dni. W ostatnich pięciu latach wzrosła zachorowalność na nowotwory jelita grubego i odbytnicy, bo nie lubimy warzyw.
  • Naszą dietę wypełniają produkty z oczyszczonej mąki, np. białe pieczywo, makaron, naleśniki, placki, kluski, pierogi, które potrafią zalegać w naszych jelitach kilka dni, powodując stany zapalne, nadżerki, polipy, stany nowotworowe.
  • Jakie węglowodany warto jeść? Raz na jakiś czas można zjeść węglowodany proste. Przede wszystkim należy jednak sięgać po razowiec, kasze, makarony razowe, warzywa, owoce.
dieta-detoks

Odchudzanie: dlaczego detoks to Twój wróg – czym jest naprawdę?

  • Detoks to tylko marketingowy chwyt, by sprzedać więcej blenderów. Blenderów do smoothie, wyciskarek do owoców, oczyszczającej jelita spiruliny, no i najmodniejszych ostatnimi czasy „turnusów oczyszczających”.
  • Nic dziwnego, że ludzie namawiają innych ludzi do detoksu. To bardzo dobry interes. Zaprasza się gości za niemałe pieniądze, każe im odpoczywać, medytować, nawiązać kontakt ze swoim wewnętrznym „ja”.
  • Do tego homeopatyczne ilości pożywienia (jedz mało, płać dużo), nieurozmaiconego. Chodzi wszak o oczyszczenie organizmu, nie można więc nadwyrężać przewodu pokarmowego nadmierną ilością jedzenia. Na kolację: zmiksowany jarmuż z burakiem. I wystarczy. A jeśli na dodatek po takiej kolacji sikasz na różowo, to koniec. Oznacza to, że masz „jelito przesiąkliwe” i zasadniczo, no cóż, stoisz nad grobem. Ale nie przejmuj się. Jutro dostaniesz na obiad tylko suchara i to naprawi twoje życie.

Odchudzanie: dlaczego detoks to Twój wróg – co się dzieje w trakcie detoksu?

  • Rezultat: głodny pacjent odczuwa bóle głowy, by usłyszeć: „Tak ma być. Oznacza to, że organizm się odtruwa”. Niestety, jest bardziej przyziemnie. Z fizjologicznego punktu widzenia mózg pacjenta na detoksie po prostu domaga się glukozy.
  • Wiele osób decyduje się na zabieg płukania jelit i jest tym (niestety) zachwycona. Nie dlatego, że czują się zdecydowanie lepiej. Nie, nie! Cieszą się, że nareszcie, na wadze widać nawet 3 kg mniej. I to w ciągu jednego dnia!
  • Dlaczego po jednym zabiegu hydrokolonoterapii, czyli płukania jelit, czujemy się lżejsi o dwa-trzy kilogramy? Bo tym zabiegiem usuwamy z naszych jelit całą mikroflorę jelitową, która tyle mniej więcej waży. To nie jest wypłukany tłuszcz, zalegające resztki pokarmowe, to są 3 kg tzw. pożytecznej biomasy. Część z nas pomyśli: „No i co z tego? Ważne, że jest efekt!”
  • Niestety, wyjałowiony przewód pokarmowy wystawi nam bolesny rachunek: infekcje jelit, biegunki, zaparcia, większa podatność na salmonnellozę, listeriozę.
  • Jeżeli zafundujemy trochę więcej słodyczy w diecie, bo trzeba sobie w końcu wynagrodzić te sanatoryjne męczarnie, kandydoza gwarantowana.
  • Zanim mikroflora odbuduje się ponownie, potrzeba kilka tygodni, a nawet miesięcy, by ponownie czuć się dobrze.
  • Niestety, coraz więcej osób wraca z takich detoksów w stanie gorszym niż przed turnusem. Czyszczenie jelit pod bardzo wysokim ciśnieniem wody powoduje często uszkodzenia jelit. W konsekwencji niestrawione resztki pokarmowe, zamiast być wydalone z organizmu przez jelita, są rozprzestrzeniane przez dziurawe jelita po całym organizmie.
  • Dobrze, jeśli problem jest złapany odpowiednio szybko, ale niestety, zdarzyły się już przypadki, że osoby po aż tak inwazyjnym detoksie zachorowały na sepsę.  Kilka osób, niestety nie przeżyło „detoksu”.
detoks-odchudzanie-opinie

Odchudzanie: dlaczego detoks to Twój wróg – czemu lepiej iść do dietetyka?

Kiedy myślimy o słowie detoks/odtrutka/oczyszczenie musimy mieć świadomość, z czego chcemy się odtruć.

  • Niektórzy mają „kwasicę metaboliczną” i trzeba w ich diecie zredukować białko.
  • Inni mają kandydozę (grzyb Candida albicans), i wtedy należy ograniczyć cukry proste.
  • Jeszcze inni mają zapchane tętnice, trzeba je więc oczyścić z nadmiaru cholesterolu.
  • Ci, którzy mają uczucie napuchnięcia, mają prawdopodobnie za dużo soli (sodu), wtedy trzeba wprowadzić produkty diuretyczne (wywar z korzenia pietruszki). Te  zmniejszają obrzęki i ułatwiają usuwanie nadmiaru wody i sodu z organizmu.

Nie ma jednego przepisu, zalecenia, produktu, który może skutecznie przeprowadzić „detoks”. 

Odchudzanie: Dlaczego detoks to Twój wróg – co zamiast detoksu?

  • Nie ma żadnych przeciwwskazań, by raz na jakiś czas wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców. Dzięki takiej diecie czujemy się szybciej najedzeni. Jednocześnie jemy mniejsze porcje i mamy więcej energii.
  • Kilka dni takiej diety nie zrobi nikomu krzywdy, ale nie może to trwać dłużej niż 4–5 dni.
  • Taka dieta nie może jednak opierać się wyłącznie na warzywach i owocach. Powinno się do niej dodać chude produkty bogate w białko (przyspieszają metabolizm – chude mięso, jajko, nabiał), produkty węglowodanowe (kasza, otręby, błonnik).
  • Wprowadźmy również do niej pomidory (sok pomidorowy), banany, ziemniaki, które zawierają dużo potasu ułatwiającego pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.

Czasem nie ciążą nam wcale jakby się wydawało nadprogramowe kilogramy, tylko opuchlizna związana ze zbyt słoną dietą.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

Dieta IF – post przerywany 16/8 – dlaczego warto go stosować?

Wydłużenie przerwy pomiędzy ostatnim posiłkiem przed snem a pierwszym po przebudzeniu przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Okres wstrzemięźliwości od spożywania posiłków wydawać się może długi.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.