fbpx

Dieta IF – post przerywany 16/8 – dlaczego warto go stosować?

Autor Magdalena Błaszczak
Dieta-IF-post-przerywany
agnieszka-piskala

Agnieszka Piskała – Topczewska o diecie IF

dietetyk, diet coach

Co to jest dieta IF?

  • To post przerywany, który jest nazywany także dietą IF (ang. Intermittent Fasting).
  • Opiera się o zaprzestanie spożywania pokarmów i napojów zawierających kalorie przez założony okres czasu.
  • Po tym okresie następuje tzw. „okno żywieniowe”, czyli przedział czasowy, w którego trakcie należy spożyć określoną ilość kalorii.
  • Najpopularniejszą wersją jest post przerywany 16/8. Opiera się na niespożywaniu pokarmów przez 16 godzin i oknie żywieniowym trwającym 8 godzin. Dla przykładu, jeżeli pierwszy posiłek po przebudzeniu zostanie zjedzony o godzinie 10.00, okno żywieniowe zamyka się o godzinie 18.00. Po tym czasie nie należy już jeść.

Dieta IF – działanie samooczyszczające

Wydłużenie przerwy pomiędzy ostatnim posiłkiem przed snem a pierwszym po przebudzeniu przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Okres wstrzemięźliwości od spożywania posiłków wydawać się może długi. Jednak  8 godzin wystarcza, aby przyjąć ilość jedzenia, która pokryje zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Ma też swoje fizjologiczne uzasadnienie, gdyż w trakcie kilkunastugodzinnego postu dochodzi do mechanizmów autofagii. Organizm dokonuje wówczas samooczyszczenia. Autofagia, na której opiera się post przerywany, to proces kataboliczny, który polega na kontrolowanym rozkładzie komórek, które nie mają dla organizmu żadnej wartości. Są to komórki uszkodzone, nieprawidłowe bądź zaatakowane procesem chorobotwórczym. W czasie postu proces autofagii przybiera na sile. Uwalniana jest wówczas duża ilość energii i dochodzi do procesów naprawczych w obrębie tkanek. Dzięki tym mechanizmom okresowe posty przyczyniają się do poprawy zdrowia i lepszego samopoczucia. 

Dieta IF – jak zaplanować menu?

Przedział czasowy okna żywieniowego jest indywidualnie ustalany. Każdy może sam dostosować go do potrzeb i obowiązków. Pozwala to na racjonalne odstępy pomiędzy posiłkami. Dzięki temu zwykle na poście przerywanym 16/8 jada się trzy razy – śniadanie, obiad i kolację. Ważną kwestią spożywanych posiłków jest ich zaplanowanie. Ponieważ mamy krótkie okno żywieniowe, trzeba umiejętnie rozdysponować ilość przyjmowanych kalorii na daną porę dnia. W związku z tym, że pokarm musi zostać spożyty, potrzeba podjadania pomiędzy posiłkami zostaje wyeliminowana. Jednak trzy główne posiłki powinny zostać właściwie zbilansowane i dostarczać odpowiednią ilość energii.  

Dieta IF- post przerywany 16/8 – zalety i skuteczność

Stosowanie postów przerywanych ma wiele zalet. Te główne to:

  • poprawa metabolizmu,
  • zdrowa utrata kilogramów,
  • regulacja procesów trawiennych (w tym pozbycie się zaparć),
  • płaski brzuch (brak wzdęć i zalegania pokarmu w jelitach),
  • uczucie lekkości,
  • lepszy i głębszy sen,
  • lepszy nastrój,
  • większa zdolność koncentracji,
  • mniejsze ryzyko powstawania chorób dietozależnych, które są konsekwencją nadwagi i otyłości (m.in. nadciśnienie, cukrzyca).

Zostaw komentarz

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.