Wbrew pozorom, w supermarkecie można kupić sporo zdrowych produktów. I nie jest prawdą, że na zdrowe jedzenie stać tylko najbogatszych. W każdej kategorii produktów możemy znaleźć zdrowsze warianty i te bardziej przetworzone, bogatsze w substancje dodatkowe, które automatycznie mają niższe dwa parametry: jakość i cenę. (…) Oto moje dowody na to, że zdrowe odżywianie może być tanie.
Tanie odchudzanie – drogie ryby nie są wcale zdrowe?
Jakie ryby uchodzą za zdrowe? Oczywiście łosoś i tuńczyk! To one najczęściej wchodzą w skład przepisów publikowanych w kolorowej prasie, a wiele wykwintnych restauracji serwuje drogie dania z nich. Ceny (nawet w markecie) często są wygórowane. Czy faktycznie te dwie ryby są zdrowe?
- Łososie hodowlane (takie najczęściej są na rynku) często pochodzą z masowych łowisk. Naturalnie żyjące w przyrodzie łososie mają lekko różowy kolor. My natomiast zachwycamy się piękną, pomarańczową barwą tych leżących w sklepowych chłodniach. To karmienie mączką karotenową nadaje mięśniom ryby ten kolor. Ponadto łososie żyją w bardzo ciasnych akwenach. Ponieważ ich odchody mogłyby doprowadzić do zatrucia mikrobiologicznego, wobec tego do wody, w której pływają, dodaje się wysokie dawki antybiotyków.
- Tuńczyk to ryba, która musi długo żyć, aby osiągnąć odpowiednie rozmiary. Wtedy opłaca się ją złowić i sprzedawać z niej steki. Niestety tuńczyk upodobał sobie akurat te morza i oceny, na których często dochodzi do katastrof statków lub wycieków przewożonej nimi ropy naftowej. Stężenie metali ciężkich w ich mięsie, takich jak ołów, rtęć, kadm, często przekracza dopuszczalne normy.
Jakie tanie ryby warto wybierać?
Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wśród najzdrowszych ryb wymieniane są mintaj, morszczuk czy sola, których cena jest zdecydowanie niższa niż łososia czy tuńczyka. Ale według mnie bestsellerem jest śledź. Żyje krótko, więc stosunkowo mało ma okazji zatruć się metalami ciężkimi, pochodzi z Morza Bałtyckieg smakuje doskonale. Czy trzeba czegoś więcej do szczęścia i do zdrowia? Dodatkowo śledzie nie są drogie.
Tanie odchudzanie – jakie pieczywo jest zdrowe i tanie?
Do niedawna podstawą Piramidy Zdrowego Odżywiania były węglowodany. Teraz awansowały w górę, co oznacza, że należy ich jeść mniej. Ale nadal to właśnie węglowodany powinny być podstawą naszego żywienia, bo to one przede wszystkim są głównym źródłem energii.
Zacznijmy od pieczywa. By przygotować zdrowe pieczywo, wystarczą trzy czynności. Należy:
- zmielić całe ziarno zbóż (pszenicy, żyta, orkiszu, amarantusa, gryki…),
- dodać zakwas lub drożdże, wodę i sól,
- upiec.
Ale kiedy idę do piekarni, okazuje się, że ten najzwyklejszy, najtańszy w przygotowaniu chleb, jest najdroższy. Nijak nie umiem tego wytłumaczyć. Co jest najtańsze? Bułka kajzerka. Ta przygotowana z oczyszczonej mąki. Wymagało pracy oddzielenie tego, co najzdrowsze – otrębów – od czystej skrobi. Do tego trzeba było dodać spulchniacze. W sumie są to puste kalorie, zapychacze jelit, przyczyniające się do nadwagi i otyłości. One dają uczucie sytości na krótko, w odróżnieniu od najzdrowszego i najprostszegonw przygotowaniu razowca. Ten sam brak piekarniczej logiki występuje zarówno w sklepie osiedlowym, jak w supermarkecie, piekarni z tradycjami, sklepie BIO/OrganicEco z chlebami od „szczęśliwych zbóż”. Zawsze razowiec jest o wiele droższy od „nadmuchanej” buły. W dziedzinie pieczywa sprawdza się zasada: droższe jest lepsze.
Odchudzanie – quinoa, amarantus czy gryczana?
Kuskus i dziki ryż są już nam dość dobrze znane, a bulgur, quinoa czy amarantus pomalutku zabiegają o nasze względy. Oczywiście dobrze jest spróbować czegoś nowego, ale wcale nie musi to być podstawą codziennej diety. Czy mamy zdrowsze i tańsze zamienniki tych kaszowych nowości? Oczywiście!
Wystarczy przypomnieć sobie o istnieniu kaszy:
- gryczanej,
- jaglanej,
- perłowej,
- mazurskiej,
- kukurydzianej,
- owsianej
- oraz o pęczaku.
Warzywa i owoce a tanie odchudzanie
O tym, że warzywa i owoce są zdrowe, konieczne, potrzebne, niezbędne, niezastąpione w codziennej diecie, wie każdy. Wiedza wiedzą, praktyka – praktyką. Choć według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia codziennie powinniśmy zjadać dwie porcje owoców i trzy porcje warzyw (porcja, to tyle, ile zmieści nam się w dłoni), to nadal przeciętny Polak zjada porcję warzyw co drugi dzień. Czy naprawdę warzywa i owoce to taki ekskluzywny produkt?
(…) Tu kłania się moje ulubione powiedzenie: Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce, szuka powodu. Zrobienie „kaszotto” (tańszej i zdrowszej wersji „risotto”) na bazie kaszy gryczanej z dodatkiem polskich warzyw (marchew, pietruszka, seler naciowy, natka pietruszki, pomidory), piersi z kurczaka i przypraw kosztuje 3,38 zł za porcję. I wszystko to kupimy w supermarkecie. Nie muszę kupować kaszy gryczanej z nasion od „szczęśliwej” gryki mazurskiej (podobno jest bardziej nasłonecznionej niż tazwykła, co znajduje odzwierciedlenie w cenie). Niepalone nasiona gryki lubelskiej równie doskonale smakują. Mogę mnożyć przykłady, ale morał jest jeden: zdrowe odżywianie może być nie tylko smaczne, ale i tanie.
*W materiale wykorzystano fragmenty książki „Chrzań te diety!”, A.Piskała-Topczewska, K. Romanowska
Dlaczego „zdrowe” pełnoziarniste pieczywo przyspiesza starzenie skóry?
Pełne ziarna, pieczywo pełnoziarniste lub z z pełnego przemiału – to określenia produktów wytworzonych z całego ziarna i poddanych oczyszczeniu tylko z części niejadalnych. Do wypieku pełnoziarnistego pieczywa wciąż najczęściej wykorzystuje się pszenicę.
Wiotka skóra na ramionach to urodowy defekt, z którym do gabinetów medycyny estetycznej przychodzi coraz więcej kobiet. Jak zniwelować tzw. pelikany? Oto rekomendacje naszego eksperta. …
Zapewnienie odpowiedniego nawilżenia śluzówki pochwy zależą w głównej mierze od funkcji hormonalnej organizmu. dr n.med. Rafał Kuźlik o suchości pochwy ginekolog – położnik Jedną z …