fbpx

Przeszczep włosów – czy  tanie zabiegi w Turcji są bezpieczne i skuteczne?

Autor Magdalena Błaszczak
Przyczyny łysienia

Co roku na świecie wykonuje się ponad 700 tys. zabiegów chirurgicznej i niechirurgicznej rekonstrukcji owłosienia. W samej Europie liczba wykonywanych zabiegów przekracza 100 tys. Polscy specjaliści mają coraz większe doświadczenie w tej dziedzinie, korzystając z najlepszych technologii i sprzętu. Przeszczep włosów, wykonany pod okiem lekarza, to zabieg bezpieczny o dodatkowym walorze terapeutycznym, ponieważ podnosi jakość życia pacjenta, przywracając mu utraconą pewność siebie.

Piotr Turkowski

Dr Piotr Turkowski o przeszczepie włosów

lekarz medycyny estetycznej z Kliniki OT.CO

Nadmiernie wypadające włosy i pierwsze oznaki łysienia stają się przyczyną silnego stresu, obniżają samoocenę i zaburzają codzienne funkcjonowanie. Zjawisko utraty włosów ma podłoże głównie genetyczne, jednak swój udział w tym procesie mają także czynniki środowiskowe, styl życia, długotrwała choroba powodująca odleżyny, chemioterapia czy wypadki pozostawiające rozległe blizny. Decyzja o przeszczepie zazwyczaj wynika z silnej potrzeby powrotu do normalności i odzyskania komfortu życia. 

Przyczyny łysienia

  • Ponad 87% przeszczepów włosów przeprowadza się u mężczyzn. Zdecydowana większość przeszczepów dotyczy włosów na głowie, ale zabiegi wykonuje się również na brwiach, brodzie czy wąsach. Aby ustalić przyczynę wypadania włosów, należy udać się do lekarza. To pierwszy krok, który ma na celu postawienie diagnozy, wdrożenie leczenia, a także właściwej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest dermatoskopia skóry głowy, nazywana również trichoskopią.
  • Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, które wbrew pozorom dotyka nie tylko mężczyzn. U panów pierwszym objawem jest osłabienie i wypadanie włosów z obszaru skroni oraz czoła, co skutkuje cofaniem się linii włosów. Charakterystyczne zakola oraz krótki wywiad pozwalają na szybkie i trafne postawienie diagnozy. Z kolei u pań objawy są nieco inne. Włosy zaczynają wypadać ze środkowej części głowy. Łysienie androgenowe u kobiet ma bardziej rozproszony charakter i utratę ilości włosów można zauważyć praktycznie na powierzchni całej głowy.
  • Warto pamiętać, że w klinice medycyny estetycznej mamy do dyspozycji trzy główne metody leczenia – miejscowe, ogólnoustrojowe oraz zabiegi. Przeszczep włosów jest ostatnią, najbardziej inwazyjną, ale jednocześnie najbardziej skuteczną metodą leczenia, gdy inne zawodzą – daje 97% „przyjmowalności” przeszczepionych włosów bez szwów i blizn. Wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów są: naturalnie rzadkie włosy, utrata włosów na skutek chorób i stosowania leków, utrata włosów na skutek niedoborów, wypadanie włosów po narażeniu na duży stres, łysienie związane z wiekiem. 

Czy przeszczep włosów jest zawsze bezpieczny i skuteczny?

Z uwagi na inwazyjność i stopień skomplikowania zabiegu należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak bezpieczeństwo, kwalifikacje i uprawnienia osoby wykonującej zabieg, a także możliwie szybki kontakt ze specjalistą w razie wystąpienia powikłań, które mogą pojawić się kilka, a nawet kilkanaście dni po przeszczepie. Tak złożona procedura medyczna powinna być wykonana zgodnie z najwyższymi standardami, w miejscu posiadającym wszelkie konieczne certyfikaty i rekomendacje, w kraju należącym do Unii Europejskiej. To bardzo ważne w przypadku ewentualnej konieczności dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.

Dlaczego przeszczep włosów w Turcji może być pozorną oszczędnością?

Cieszące się obecnie niezwykłą popularnością przeszczepy włosów w Turcji, pomimo swej atrakcyjnej ceny, takich gwarancji nie dają. Warto pamiętać, że w około 10 tys. miejsc w Stambule przeszczepy włosów wykonują osoby bez uprawnień. Dlatego tak kluczowe jest sprawdzenie miejsca, do którego się udajemy. Tańszy zabieg w Turcji to pozorna oszczędność i duże ryzyko. Nie warto narażać swojego zdrowia, a zainwestować w bezpieczeństwo i procedury dzięki wypracowanym standardom obowiązującym renomowane kliniki. Tylko godny zaufania ośrodek i odpowiednio wykwalifikowany personel gwarantują efekty zgodne z oczekiwaniami oraz ewentualną rękojmię.

Przeszczep włosów metodą FUE

Metoda FUE, stosowana w klinice OT.CO, jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy chcą uniknąć widocznej blizny w miejscu pobrania mieszków. W 2021 roku w klinice zostało przeprowadzonych ok. 252 zabiegów transplantacji włosów. Jednak nie wszyscy chętni mogą skorzystać z tego rozwiązania. Na liście przeciwwskazań jest zaawansowana cukrzyca, problemy z nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym, choroby zapalne skóry, łysienie plackowate, zaburzenia w krzepnięciu krwi, uczulenie na środki znieczulające czy aktywne choroby nowotworowe. Do zabiegu przeszczepu włosów zawsze kwalifikuje lekarz zajmujący się chirurgią odtwórczą włosów, który współpracuje z lekarzami z dziedziny endokrynologii, dermatologii oraz ginekologii. Pacjenci otrzymują kompleksową diagnostykę, opiekę i leczenie w jednym miejscu. Takie podejście gwarantuje bezpieczeństwo i komfort pacjenta. W trakcie samego zabiegu w gotowości pozostaje anestezjolog, sztab pielęgniarek i lekarz wykonujący zabieg, którzy czuwają od początku do końca nad prawidłowością jego przebiegu. Przeczep włosów jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu i może go odbyć w komfortowych warunkach. Priorytetem lekarza OT.CO jest odwzorowanie naturalnej linii oraz nadanie kierunku zgodnie z noszoną fryzurą.

Kiedy pojawiają się efekty zabiegu

Na efekty przeszczepu trzeba poczekać i uzbroić się w cierpliwość. Osiągnięcie pożądanej bujności czupryny zajmuje kilka miesięcy, a nawet rok, ponieważ nowe włosy muszą rozpocząć swój cykl życia
w nowym miejscu. U mężczyzn rezultaty widoczne są znacznie szybciej niż u kobiet ze względu na różnice w docelowej długości, jednak różnice „przed” i „po” bywają naprawdę spektakularne. 

Jakie są nietypowe zastosowania toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa typu A zwana potocznie botoksem pojawiła się w medycynie w latach 70-tych. Jest to neurotoksyna, którą pozyskuje się z wyizolowanych oczyszczonych beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. W nadmiernych dawkach substancja ta może być silnie trująca dla organizmu człowieka…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.