fbpx

Jakie są nietypowe zastosowania toksyny botulinowej?

Autor Magdalena Błaszczak
zastosowanie-botoksu-toksyny-botulinowej

Toksyna botulinowa typu A zwana potocznie botoksem pojawiła się w medycynie w latach 70-tych. Jest to neurotoksyna, którą pozyskuje się z wyizolowanych oczyszczonych beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. W nadmiernych dawkach substancja ta może być silnie trująca dla organizmu człowieka.

Dr n.med. Beata Dethloff o nietypowych zastosowaniach toksyny botulinowej

Warto pamiętać, że toksyna botulinowa posiada status leku, co świadczy o tym, że została poddana szczegółowemu badaniu i weryfikacji jej bezpieczeństwa, dlatego istotne jest, aby zabiegi z jej wykorzystaniem były wykonywane tylko przez  lekarzy.

Leczenie zeza toksyną botulinową

Toksyna trafiła również  do okulistów, którzy z powodzeniem wykorzystywali ją do leczenia zeza, co praktykowane jest również obecnie.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.