fbpx

Jakie są nietypowe zastosowania toksyny botulinowej?

Autor Magdalena Błaszczak
zastosowanie-botoksu-toksyny-botulinowej

Toksyna botulinowa typu A zwana potocznie botoksem pojawiła się w medycynie w latach 70-tych. Jest to neurotoksyna, którą pozyskuje się z wyizolowanych oczyszczonych beztlenowych bakterii Clostridium botulinum. W nadmiernych dawkach substancja ta może być silnie trująca dla organizmu człowieka.

Dr-Beata-Dethloff

dr n.med. Beata Dethloff o nietypowych zastosowaniach toksyny botulinowej

lekarz medycyny estetycznej

Warto pamiętać, że toksyna botulinowa posiada status leku, co świadczy o tym, że została poddana szczegółowemu badaniu i weryfikacji jej bezpieczeństwa, dlatego istotne jest, aby zabiegi z jej wykorzystaniem były wykonywane tylko przez  lekarzy.

Zastosowanie toksyny botulinowej w neurologii

Terapie podczas których toksyna była wykorzystywana ponad 40 lat temu obejmowały leczenie dzieci ze rozpoznanym porażeniem mózgowym. Botoks był podawany  domięśniowo, aby zrelaksować spięte mięśnie pacjentów na zasadzie czasowego zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Wyniki naukowych badań przedstawionych podczas kongresu The American Academy of Neurology potwierdziły, że zastrzyki z toksyny botulinowej mogą pomóc dzieciom z porażeniem mózgowym. Stosowanie preparatu redukowało objawy choroby i zmniejszało ryzyko wystąpienia napadu skurczowego.

Leczenie zeza toksyną botulinową

Toksyna trafiła również  do okulistów, którzy z powodzeniem wykorzystywali ją do leczenia zeza, co praktykowane jest również obecnie.

Wpływ toksyny botulinowej na bóle głowy

Po wykorzystaniu botoksu u osób z porażeniem mózgowym, środowisko neurologiczne mocniej zaczęło się przyglądać jego możliwościom. Jednym z zaburzeń gdzie toksyna znalazła swoje zastosowanie były migrenowe bóle głowy. Leczenie migreny z użyciem botoksu okazało się wielkim wsparciem dla osób cierpiących z powodu napadów silnego bólu głowy. Istotą zabiegu było założenie, że jedną z przyczyn migreny są stale utrzymujące się nadmierne napięcia w niektórych partiach głowy i szyi. Iniekcja toksyny w wybrane miejsca powodowała zniesienie napięcia. Efektem terapii jest ustąpienie napadów migrenowych, a u pozostałych pacjentów znaczne zmniejszenie nasilenia ataków.

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Był to czas, w którym środowisko medyczne potwierdziło, że botoks jest preparatem z dużym potencjałem. W latach 2000 w końcu uzyskał rejestrację  do korekty  zmarszczek. Był to jeden z pierwszych zabiegów jakie oferowała medycyna estetyczna i tak nieprzerwalnie jest do dziś. Mimo tego w dalszym ciągu substancję tę wykorzystujemy nie tylko w celach estetycznych, ale także w innych, nietypowych zastosowaniach.

Toksyna botulinowa w stomatologii estetycznej

U niektórych osób możemy zaobserwować przesadnie odkryte dziąsła górnego łuku zębowego tzw. „gummy smile”- czyli uśmiech dziąsłowy. Spowodowane jest to nadmierną pracą mięśni unoszących wargę górną i kącik ust. Jest to częsty defekt estetyczny, który odbiera pacjentom pewność siebie. Osoby cierpiące z powodu tego schorzenia odczuwają duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Taka wadę możemy skorygować podając botoks w jeden punkt obustronnie w okolicy skrzydełek nosa na wysokości fałdu nosowo-wargowego. Zabieg powoduje zmniejszenie widoczności dziąseł podczas uśmiechu.

Leczenie nadpotliwości

Toksyna sprawdzi się świetnie podczas leczenia nadpotliwości. Nadmierna potliwość zazwyczaj dotyczy okolicy pachowej, powierzchni dłoniowej ręki i podeszwowej stopy oraz twarzy. Zabieg w leczeniu nadpotliwości polega na osłabieniu czynności włókien nerwowych, czego skutkiem jest zmniejszona praca gruczołów potowych. Wykazano, że wykorzystanie toksyny botulinowej hamuje proces pocenia się, bez równoczesnego osłabienia siły mięśniowej lub innych działań niepożądanych.

Usuwanie bruksizmu

Preparat sprawdza się także podczas leczenia bruksizmu. Jest to patologiczne tarcie zębami, które występuje zazwyczaj w nocy, związane jest z przerostem mięśnia żwacza.. Etiologia tego zaburzenia do tej pory nie została wyjaśniona, ale uważa się, że jest ona związana z zaburzeniami zlokalizowanymi w układzie ruchowym narządu żucia. Innymi przyczynami mogą być nadmierny stres czy wada zgryzu. Pacjenci zwykle zgłaszają się w przypadku stwierdzenia niepokojącego bólu w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego, a także bólów głowy. Zastosowanie toksyny botulinowej umożliwia wykluczenie nadmiernie aktywnych mięśni żwaczy. Toksynę podaję w kilku punktach po każdej stronie żuchwy – dokładnie w centrum napiętego mięśnia żwacza. Dodatkowym efektem estetycznym jest zmniejszenie objętościowe żwaczy i dzięki temu wyszczuplenie dolnej części twarzy.

Lifting Nefretete

U niektórych pacjentów decyduję się wykorzystać botoks do tzw. Liftingu Nefretete, który polega na modelowaniu kształtu dolnej części twarzy oraz szyi. Objawami starzenia się tej części twarzy  są między innymi utrata gęstości skóry, pogorszenie zarysu żuchwy i pojawienie się tzw.”chomików”. Na szyi zaś poza wiotkością i zmarszczkami widoczne są często tzw.” sznury szyjne” związane z układem włókien mięśnia szerokiego szyi (platyzmy) oraz z nadmierną pracą „mięśni obniżaczy”. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest podanie toksyny botulinowej bezpośrednio w włókna platyzmy, połączone z relaksacją mięśnia obniżacza kącików ust ( DAO). Efektem jest wygładzenie zmarszczek szyi, jak również poprawa zarysu żuchwy oraz uniesienia kącików ust.

Usuwanie „kamienistej brody”

Problemem, nasilającym się z wiekiem oraz częstym u osób z nieprawidłową budową żuchwy ( m.in. retrogenią ), jest nadczynność mięśnia bródkowego. Skutkuje to pojawieniem się nierówności na brodzie” – tzw. kamienista broda. Podanie toksyny botulinowej daje efekt wyrównania widocznych zagłębień oraz poprawy kształtu brody.

Wyszczuplanie łydek

W Azji częstym wskazaniem do podania toksyny botulinowej są szerokie łydki. Podana domięśniowo toksyna botulinowa wyszczupla tę okolicę i wysmukla łydkę. Ostatnie badania podają, że botoks może mieć również pozytywny wpływ na pacjentów dotkniętych depresją.

Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)

Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.