Powikłania po zabiegach okolic oczu

Autor Przemek
Powikłania po zabiegach okolic oczu

Niewłaściwa kwalifikacja pacjenta do zabiegu i zastosowanie nieodpowiedniego preparatu to najczęstsze przyczyny poważnych powikłań w tej partii twarzy. Niestety, wiele z nich udaje się usunąć tylko za pomocą operacji.

Magdalena Korwin

Magdalena Korwin o najczęstszych powikłaniach

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Okulistka, starszy asystent w Katedrze i Klinice Okulistyki WL WUM oraz Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym. Przyjmuje także w klinice Estemmi Beauty Center & Korwin Medica.

Anatomia okolicy oka

Budowa i właściwości tej partii twarzy są wyjątkowo wymagające dla lekarza przeprowadzającego zabieg. Mięsień okrężny oka jest cienki, rozłożysty, a równocześnie niezwykle ruchomy. Do tego skóra tej okolicy jest wyjątkowo cienka, u dojrzałych osób również bardzo podatna na rozciąganie i powstawanie obrzęków. Do mojego gabinetu zgłasza się coraz większa liczba pacjentów, którym podano nieprawidłowy preparat lub u których zastosowano nieprawidłową technikę. Coraz częściej obserwuję powikłania w okolicy doliny łez i powieki dolnej będące efektem podania określonych stymulatorów kolagenu i kwasu w tym obszarze. Najczęściej są one niemożliwe do usunięcia bez operacji. Tymczasem tego typu stymulatorów nie można podawać w obszarach twarzy o tak dużej ruchomości tkanek. Dużą ostrożność i rozwagę należy również zachować, kwalifikując pacjenta do wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym.

 

Polikaprolakton

To tzw. wypełniacz biostymulujący. Pomaga przywrócić jędrność i cofnąć oznaki starzenia skóry. Jego rozpad trwa około czterech lat. Stymuluje fibroblasty do zwiększonej neokolagenezy, zapewniając lifting, poprawę napięcia i elastyczności skóry. Zastosowany w okolicy oka powoduje powikłania w postaci grudek, włóknienia, których nie można rozpuścić, dopóki preparat nie przestanie działać.

 

Kwas polimlekowy

Jest powszechnie stosowany w medycynie estetycznej od ponad 25 lat. Wcześniej znalazł swoje zastosowanie w produkcji implantów oraz wchłanialnych nici chirurgicznych. Jest materiałem biokompatybilnym z tkankami, ulega biodegradacji i nie wykazuje właściwości toksycznych.  Jest najsilniejszym stymulatorem kolagenu. Stosowany zgodnie ze wskazaniami rejestracyjnymi daje długotrwały efekt liftingu, poprawy jakości skóry, jej jędrności i elastyczności. Nie wolno podawać tej substancji wokół oczu, ust, w obrębie czoła i nosa. Powikłania, z którymi coraz częściej się stykam u pacjentów, dotyczą zastosowania preparatu kwasu polimlekowego właśnie okolicy oka. Według wskazań producenta na opakowaniu pewnego koreańskiego preparatu, może być on stosowany pod oczy. Jednak producent, kierując się wskazaniami, wziął pod uwagę rasę azjatycką, u której nawet jeśli wystąpią powikłania, są bardzo mało widoczne. W naszej populacji tej substancji nie należy podawać w obrębie doliny łez i powiek, ponieważ powoduje zgrubienia i grudki utrzymujące się przez kilka lat.

Pacjenci z powikłaniami, wyleczeni przez dr Magdalenę Korwin

Pacjentka po podaniu kwasu hialuronowego w obrębie doliny łez. Zdjęcie przedstawia pacjentkę z rozległym siniakiem, który może imitować objawy niedokrwienia. Podano hialuronidazę, ogrzano, bez jakichkolwiek negatywnych następstw.

Powikłanie po podaniu kwasu polimlekowego i hialuronowego. Powstało powikłanie w postaci przewlekłego obrzęku i grudek. Wymagało to podawania hialuronidazy, a także przeprowadzenia plastyki powiek dolnych z jednoczesnym lipotransferem, by uzupełnić ubytek tkanek.

Przewlekłe obrzęki po podaniu kwasu hialuronowego. Duże depozyty preparatu spowodowały efekt Tyndalla.

W tym przypadku, by uzyskać estetyczny rezultat, nie wystarczyło rozpuścić kwasu za pomocą hialuronidazy. Skóra była zbyt wiotka, powieki zapadłyby się. Dlatego po użyciu enzymu wykonałam plastykę powiek dolnych.

Efekt nagromadzenia różnych preparatów. Pacjent miał podany polikaprolakton, kwas polimlekowy oraz wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego. W efekcie powstał znaczny przewlekły obrzęk tkanek w obrębie kości jarzmowych oraz grudek i zwłókniałych depozytów w okolicy doliny łez i powiek dolnych.

Konieczne było przeprowadzenie złożonego zabiegu operacyjnego polegającego na rozpuszczeniu depozytów kwasu hialuronowego, usunięciu grudek oraz zwłókniałych tkanek, uniesieniu policzków i odtworzeniu prawidłowych proporcji środkowej części twarzy.

U 60-letniej pacjentki podano wypełniacz z kwasem hialuronowym, zrobiono to jednak zbyt płytko lub użyto za dużej ilości substancji. Ten przypadek potwierdza fakt, że zabieg najczęściej nie jest wskazany u osób dojrzałych z wiotką skórą. Powstał obrzęk, który dodatkowo rozciągnął skórę pod oczami, dlatego po rozpuszczeniu kwasu hialuronidazą konieczna była jeszcze plastyka powiek dolnych.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności