fbpx

Odchudzanie: które diety są najzdrowsze?

Autor Magdalena Błaszczak
Odchudzanie-ktore-diety-sa-najzdrowsze

Według rankingu polskich dietetyków najzdrowszą i najlepszą jest obecnie dieta śródziemnomorska. Pozytywne oceny otrzymały dieta śródziemnomorska, dieta DASH, fleksitarianizm, dieta wegetariańska i dieta indeksu glikemicznego. Najniższe oceny otrzymały takie diety jak kapuściana, sokowa, Kwaśniewskiego i jajeczna.

ewa_trusewicz

mgr Ewa Trusewicz o dietach

dietetyk kliniczny, Dieta i Fitness

Według badań przeprowadzonych przez Kantar Public najpopularniejsze okazały się diety bezmięsne: wegetariańska (34%) i wegańska (25%). Mimo rosnącej popularności diet z kategorii roślinnych, ciągle jemy za mało owoców i warzyw. Co gorsze, sądzimy, że jemy ich tyle ile trzeba. Plaster pomidora na śniadanie i ziemniaki na obiad to jednak zdecydowanie za mało. Zdaniem dietetyków taka ilość warzyw to „dekorowanie” posiłków, w których warzywa i owoce powinny stanowić połowę talerza. O tym jak powinien wyglądać zdrowy posiłek i dlaczego „talerz” wydaje się lepszym narzędziem edukacji niż kolejna modna dieta, postrzegana generalnie jako czasowe restrykcje.
 

Polacy najlepiej znają diety bezmięsne

Badania znajomości modeli żywieniowych zrealizował Kantar Public na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków. Wśród których ponad połowa (59%) zna założenia przynajmniej jednej diety.
  • Spośród dostępnych sposobów odżywiania się, Polacy najczęściej deklarują znajomość diet bezmięsnych: wegetariańskiej (34%) oraz wegańskiej (25%).
  • Jedna piąta badanych (21%) zna diety Kwaśniewskiego oraz kapuścianą, natomiast 16% – śródziemnomorską oraz Dukana.
  • Niewielki odsetek respondentów (poziom 2%) deklaruje znajomość cenionych wśród dietetyków diet DASH, planetarnej, a także Fleksitarianizmu.
Popularność diet roślinnych jest w Polsce coraz większa. Nie trzeba jednak być wegetarianinem, ani weganinem, żeby korzystać z dobrodziejstw diet roślinnych. Wystarczy na przykład raz w tygodniu wprowadzić „dzień bez mięsa”, albo dzień bez produktów pochodzenia zwierzęcego, i to już będzie miało dobry wpływ na nasze zdrowie
 

Być na diecie oznacza czasowe zaangażowanie

Słowo dieta oznacza ograniczenia. Mniejsze porcje, konieczność rezygnacji w używek, założenie samodyscypliny, pilnowanie się, ścisłego przestrzeganie narzuconych zaleceń. Zwykle też bez świadomości jak działa mechanizm pod nazwą „kolejna dieta cud”.
– Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia chce schudnąć. Dieta kapuściana i dieta Dukana były popularyzowane w tym właśnie celu. Obie polegają na spożywaniu posiłków niskokalorycznych i niskotłuszczowych, trwają konkretny czas, a później możemy po prostu wrócić do normalnego trybu odżywiania. To jest ta druga strona medalu. Dlaczego jednak tego typu diety są popularne? Odpowiedź jest prosta, ludzie umieją wytrzymać ograniczenia tylko przez konkretny czas. Często nawet w ten sposób definiują swoje oczekiwanie – „proszę o szybki efekt, w krótkim czasie'”.

Najlepsza dieta wg dietetyków

Podobne badania prowadzone były wśród dietetyków
Redakcja Dietetycy.org.pl przygotowała, na bazie opinii 52 dietetyków, ocenę 28 popularnych diet. Publikacja wyników miała miejsce w grudniu 2022 roku.
  • Jaka dieta jest najlepsza? Wg. rankingu polskich dietetyków najzdrowszą i najlepszą jest obecnie dieta śródziemnomorska.
  • Jakie diety są godne polecenia? Pozytywne oceny otrzymały dieta śródziemnomorska, dieta DASH, fleksitarianizm, dieta wegetariańska i dieta indeksu glikemicznego.
  • Które diety nie są zalecane? Najniższe oceny otrzymały takie diety jak kapuściana, sokowa, Kwaśniewskiego i jajeczna.

Dieta śródziemnomorska 

Tylko 16% Polaków zna zasady diety śródziemnomorskiej. To styl odżywiania charakterystyczny dla krajów basenu Morza Śródziemnego. U podstaw jej identyfikacji leżały zwyczaje żywieniowe ludzi tam zamieszkujących (na początku populacji Neapolu i Madrytu).
Znajomość na tym poziomie to nie jest dużo. Za niska jest popularyzacja tej diety w mediach i zbyt skomplikowane jest jej tłumaczenie. Tak naprawdę dieta śródziemnomorska to jest po prostu więcej warzyw, więcej ryb, więcej warzyw strączkowych, oliwa i orzechy. Mając z tyłu głowy te zasady, każdemu bardzo łatwo byłoby ją wprowadzić. Warto ją przedstawiać w ten sposób.
 
Debatę na temat popularności diet i sposobów popularyzacji podstawowych zaleceń żywieniowych zorganizował Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Realizowane przez producentów badania wspierają promotorów zdrowego odżywiania. Wyniki badań konsumentów kilkudziesięciu gatunków owoców i warzyw są dostępne dla wszystkich, na stronie WczorajNaTalerzu.pl
 

Talerz zamiast piramidy żywności i żywienia

Poruszyliśmy wiele tematów, nie tylko dotyczących owoców i warzyw. Bardzo spodobała mi się popularyzacja „talerza”. To jest coś, co warto bardzo mocno promować. Według badań i naszych praktycznych doświadczeń w pracy z pacjentami, większość osób deklaruje, że je warzywa. Niestety jako konsumpcja warzyw prezentują zazwyczaj plaster pomidora na śniadanie i ziemniaki na obiad. No niestety, to jest za mała ilość, to jest garnish – dekorowanie – a nie solidny udział warzyw w posiłku. To jest w dyskusjach ekspertów bardzo mocno artykułowane.
Głównym powodem tego, że Polacy nie spożywają większej ilości warzyw i owoców jest to, że sądzą, że nie muszą gdyż ilość, którą spożywają jest wystarczająca. Badania Kantar pokazują, że rośnie świadomość roli warzyw owoców w codziennym odżywianiu, ale Polacy nie wiedzą, ile powinni ich spożywać.

Jak powinien wyglądać posiłek – zasada talerza żywieniowego

Na pytanie „jak powinien wyglądać posiłek?” wprost odpowiada tzw. talerz żywieniowy. Pozwala przypomnieć sobie, jakie produkty należy uwzględnić i jakie proporcje między nimi powinny być zachowane. W ten sposób łatwo można stworzyć dobrze zbilansowane posiłki, które dostarczą organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
 

Talerz jest czytelny i bezbłędny w interpretacji. Połowa tego co jemy to powinny być warzywa i owoce, jedna czwarta to produkty skrobiowe, jedna czwarta proteiny. Jest to zrozumiałe dla każdego i bardzo proste do wprowadzenia

Jemy mało owoców i warzyw, ale sądzimy, że tyle ile trzeba

Zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania zaleca się, aby warzywa i owoce zajmowały co najmniej połowę jego powierzchni. Z badań Kantar Public, wynika, że 50% badanych ocenia, że je tyle warzyw i owoców, ile trzeba. Równolegle, większość (62%) Polaków przyznaje, że nie wie, ile warzyw i owoców powinno się spożywać, ani w pojedynczym posiłku, ani dziennie. To komplikuje sytuacje. Co innego bowiem nie wiedzieć, ale chcieć się dowiedzieć. A co innego nie wiedzieć, ale być przekonany, że jemy się tyle, ile trzeba.
Efekt jest taki, że mniej niż co piąty (19%) Polak wie, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co jemy. Bardzo porównywalny odsetek (17-18%) ludzi odżywia się zgodnie z tym uniwersalnymi zaleceniami zdrowego, dobrze zbilansowanego, odżywiania.

Kwasy omega-3 i omega-6: w jaki sposób wpływają na młody wygląd?

Wśród kluczowych dla skóry składników wymienia się tłuszcze, które z uwagi na wysoką kaloryczność, są często ograniczane w diecie osób dbających o dobry wygląd i sylwetkę. Zupełnie niesłusznie, gdyż pewien rodzaj lipidów określanych, jako niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT): omega-3 i omega-6, to właśnie strażnicy naszego zdrowia i urody.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.