fbpx

Łysienie bliznowaciejące – w jakiej sytuacji może się pojawić u kobiet?

Autor Magdalena Błaszczak
menopauza-a-wlosy-estetyczny-portal

Wiele kobiet, które wkraczają w okres menopauzy, skarży się, że ich włosy wyglądają gorzej, zaczynają wypadać. Jakie zmiany zachodzą u nich w obrębie owłosionej skóry głowy i kiedy mamy do czynienia z łysieniem bliznowaciejącym?

agnieszka-trepka

Agnieszka Trepka

Specjalista trycholog, szkoleniowiec, członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego

Menopauza a stan włosów

Okres menopauzy i wypadanie włosów są ze sobą mocno powiązane. Skóra głowy w tym czasie staje się bardzo wrażliwa na zmiany hormonalne. Jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenu i progesteronu, które wpływają na fazę wzrostu włosów. Organizm zaczyna wytwarzać więcej androgenów, podwyższa się poziom testosteronu, który negatywnie wpływa na cebulki włosów, mocno je osłabiając i prowadząc do ich miniaturyzacji. Zauważalne jest także to, że skóra staje się sucha, cienka, wiotka, traci elastyczność.  Włosy podczas menopauzy są przerzedzone, osłabione, cienkie, suche, łamliwe, tracą blask i zdrowy wygląd. Pojawia się dużo siwych włosów.

Ile procent kobiet w okresie menopauzy skarży się na utratę włosów?

Każda kobieta reaguje inaczej, ale według szacunków specjalistów co druga kobieta w tym okresie jest narażona na ten problem. Wszystko zależy od genetyki i reakcji organizmu na zmiany hormonalne. Utrata włosów i pogarszający się ich stan jest dużym problemem i wiele kobiet wpada w depresję, widząc zmiany, które bardzo szybko postępują. Wiele z nich próbuje różnych metod poprawienia ich stanu i wyglądu.

Jakie są objawy łysienia menopauzalnego?

W większości przypadków ten rodzaj łysienia jest uwarunkowany genetycznie. Do tego dochodzi związany ze zmianami hormonalnymi stres. I jedno, i drugie niszczy cebulki. Na początku zauważamy, że nie musimy myć włosów często, włosy wypadają w większej ilości i odrastają dużo cieńsze i słabsze. Włosy racą blask i zdrowy wygląd. Pojawia się coraz większy prześwit na czubku głowy. Inna sprawa to taka, że kobiety rzadko decydują się na zastępczą terapię hormonalną bądź nie mogą z niej skorzystać ze względu na stan zdrowia, a ona spowalnia ten proces i pozwala na przedłużenie młodości i zatrzymanie utraty włosów.

Łysienie androgenowe u kobiet a łysienie bliznowaciejące

Łysienie menopauzalne to właśnie łysienie androgenowe. Może się rozpocząć od łysienia telogenowego, które przechodzi w łysienie przewlekłe androgenowe i w niektórych przypadkach, na szczęście dość rzadkich, w łysienie bliznowaciejące. Ten ostatni rodzaj to zaawansowany stan łysienia androgenowego.

  • Dochodzi do niego w momencie, kiedy cebulki nie są w stanie wytworzyć włosa.
  • Mieszek włosowy się zasklepia i zostaje na jego miejscu blizna (tkanka włóknista), czyli obszar skóry bez włosów.
  • Tak się dzieje, jeśli nic nie robimy z wypadaniem włosów, nie ratujemy ich i nie wspomagamy ich odrastania.
  • Ten rodzaj łysienia jest nieodwracalny. Jeśli do niego dojdzie, nie ma możliwości, by w tym miejscu włosy odrosły.

Które suplementy na porost włosów nie mają odpowiednich badań?

Suplementy diety wspierające budowę włosów, posiadają w składzie substancje, które można też dostarczyć odpowiednią dietą…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.