Wiele kobiet, które wkraczają w okres menopauzy, skarży się, że ich włosy wyglądają gorzej, zaczynają wypadać. Jakie zmiany zachodzą u nich w obrębie owłosionej skóry głowy i kiedy mamy do czynienia z łysieniem bliznowaciejącym?
Agnieszka Trepka
Specjalista trycholog, szkoleniowiec, członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego
Menopauza a stan włosów
Okres menopauzy i wypadanie włosów są ze sobą mocno powiązane. Skóra głowy w tym czasie staje się bardzo wrażliwa na zmiany hormonalne. Jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenu i progesteronu, które wpływają na fazę wzrostu włosów. Organizm zaczyna wytwarzać więcej androgenów, podwyższa się poziom testosteronu, który negatywnie wpływa na cebulki włosów, mocno je osłabiając i prowadząc do ich miniaturyzacji. Zauważalne jest także to, że skóra staje się sucha, cienka, wiotka, traci elastyczność. Włosy podczas menopauzy są przerzedzone, osłabione, cienkie, suche, łamliwe, tracą blask i zdrowy wygląd. Pojawia się dużo siwych włosów.
Ile procent kobiet w okresie menopauzy skarży się na utratę włosów?
Każda kobieta reaguje inaczej, ale według szacunków specjalistów co druga kobieta w tym okresie jest narażona na ten problem. Wszystko zależy od genetyki i reakcji organizmu na zmiany hormonalne. Utrata włosów i pogarszający się ich stan jest dużym problemem i wiele kobiet wpada w depresję, widząc zmiany, które bardzo szybko postępują. Wiele z nich próbuje różnych metod poprawienia ich stanu i wyglądu.
Jakie są objawy łysienia menopauzalnego?
W większości przypadków ten rodzaj łysienia jest uwarunkowany genetycznie. Do tego dochodzi związany ze zmianami hormonalnymi stres. I jedno, i drugie niszczy cebulki. Na początku zauważamy, że nie musimy myć włosów często, włosy wypadają w większej ilości i odrastają dużo cieńsze i słabsze. Włosy racą blask i zdrowy wygląd. Pojawia się coraz większy prześwit na czubku głowy. Inna sprawa to taka, że kobiety rzadko decydują się na zastępczą terapię hormonalną bądź nie mogą z niej skorzystać ze względu na stan zdrowia, a ona spowalnia ten proces i pozwala na przedłużenie młodości i zatrzymanie utraty włosów.
Łysienie androgenowe u kobiet a łysienie bliznowaciejące
Łysienie menopauzalne to właśnie łysienie androgenowe. Może się rozpocząć od łysienia telogenowego, które przechodzi w łysienie przewlekłe androgenowe i w niektórych przypadkach, na szczęście dość rzadkich, w łysienie bliznowaciejące. Ten ostatni rodzaj to zaawansowany stan łysienia androgenowego.
- Dochodzi do niego w momencie, kiedy cebulki nie są w stanie wytworzyć włosa.
- Mieszek włosowy się zasklepia i zostaje na jego miejscu blizna (tkanka włóknista), czyli obszar skóry bez włosów.
- Tak się dzieje, jeśli nic nie robimy z wypadaniem włosów, nie ratujemy ich i nie wspomagamy ich odrastania.
- Ten rodzaj łysienia jest nieodwracalny. Jeśli do niego dojdzie, nie ma możliwości, by w tym miejscu włosy odrosły.
Które suplementy na porost włosów nie mają odpowiednich badań?
Suplementy diety wspierające budowę włosów, posiadają w składzie substancje, które można też dostarczyć odpowiednią dietą…
Występują zarówno w programach terapeutycznych pielęgnacji gabinetowej obejmującej peelingi, serum, maski aktywne oraz oleje wykorzystywane…
Owoce liczi zawierają polifenole. Te są metabolitami roślinnymi o bardzo zróżnicowanej budowie chemicznej. Występują w…